אין תמונה
חיים פרידמן ז"ל

הזמר והיוצר עובדיה חממה הקליט במיוחד לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה את "הבלדה לשריד האחרון", שיר לזכרו של חיים פרידמן ז"ל, ניצול שואה שנפל כחייל בצה"ל ב-1954. את השיר הלחין חממה למילים שחיברה אסתר אלט, חברת קיבוץ שער הגולן, קיבוצו של פרידמן.

חיים פרידמן, בן ברקו וניצה, נולד בפולין. כאשר ריכזו הגרמנים את כל תושביה היהודים של העיירה בה גדל ברח יחד עם אחיו. האח נכשל והגרמנים השיגו אותו. חיים בן ה-8 התחבא בבור וכך ניצלו חייו. כילד הצטרף לפרטיזנים והשתתף במאבק. אחרי המלחמה עלה כיתום בעליית הנוער לקיבוץ שער הגולן. הוא לא השתלב היטב בחברת הנוער ומצא את מקומו בקיבוץ. חיים פרידמן התגייס בגיל 18 לשירות קרבי בנח"ל עם חברי קבוצתו "צבר" ועבר קורס פיקודי. ב-1954 עלה הסיור שלו על מארב מצרי ליד ניצנה וחיים פרידמן נהרג. הוא היה השריד האחרון למשפחתו.

"בתחילת פברואר 2010 קיבלתי פנייה טלפונית מרגשת מגברת אסתר אלט מקיבוץ שער הגולן", מספר עובדיה חממה. "היא ביקשה ממני להלחין שיר שכתבה לזכרו של חיים פרידמן ז"ל חבר הקיבוץ שנפל בשנת 1954.

עובדיה חממה: "השיר התלבש עלי ולא עזב אותי"

עובדיה חממה 2010 (צילום: גיא הכט)
עובדיה חממה | צילום: גיא הכט

נקשרתי לסיפור מיד, בעיקר בגלל היותו השריד האחרון למשפחתו. רעיונית, התקשיתי לקבל את העובדה שזהו אכן השריד האחרון וחיפשתי את החיים שאחרי - הזיכרון, החזון והשריד, שממשיך לחיות בכל רגב מאדמת הגולן והגלעד ובכל אחד ואחד מאיתנו.

"הלחנתי את השיר עוד באותו יום. תוך כדי העבודה התחברו לי מספר פרטים פרוזאים, כביכול, בביוגרפיה של המנוח, שלא הותירו אותי אדיש: המנוח היה יכול להיות היום בגיל של אבי ותאריך יום הולדתו הוא יום ההולדת של אמי.

"בישרתי לאסתר שמילותיה זכו ללחן. מלאכת ההקלטה החלה מידית. והשיר היה לבלדה. 7 דקות תמימות, כראוי לדרמת חייו של חיים ז"ל. חשבתי שיהורם גאון צריך לשיר זאת (בשל הבלדה לחובש) או מישהו משער הגולן (בשל האותנטיות) אבל איכשהו זה התלבש עלי ולא עזב אותי יותר.

"היצירה מספרת את הסיפור בדרמטיות שאהובה עלי"

"המוזיקאים הנפלאים שהשתתפו בהקלטות - תופים:ישראל נחום, בס וטרומבון: מורן בראון, פסנתר: גיל עקיביוב, אקורדיאון: אבי אלבוכר, כינור: אורן צור, קרן יער: חזי ניר, גיטרה אקוסטית: יוסי פרץ - התמזגו לכדי יצירה אחת שלמה שמספרת את הסיפור בדרמטיות אותה אני כל כך אוהב. כל אחד מהם הוא כלי ניגון המדבר ומספר איזה פרט בשפתו.

"את הקלטת השיר הספקנו להשלים לפני יום הזיכרון לבקשתם של החברים בשער הגולן. השיר יכלל בוודאי בהתאם באחד מאלבומי הבאים".