דרור שוסטק (צילום: נעם לבקוביץ' ועודד חכים)
"אני רוחני, למרות שזו נהייתה מילה גסה". דרור שוסטק | צילום: נעם לבקוביץ' ועודד חכים

בראשית שנות האלפיים הקים דרור שוסטק את להקת "האנשים", בה היה הכותב הראשי, המפיק והסולן, לצד הסולנית נירי דמסקי. בשנת 2002 הוציא ההרכב את אלבום הבכורה, "מוזיקה מהמרתף", שכלל שירים כמו "ברזילרה" ו"לייט בלומר" וזכה לתגובות טובות.

בהמשך הקליטו "האנשים" גרסת כיסוי לשיר "בואי לאילת" עבור המצעד השנתי של גלי צה"ל וב- 2006 הוציאו את אלבומם השני, "עוץ", ממנו בלט שיר הנושא.

כיום, בגיל 39, יוצא דרור שוסטק לקריירת סולו עצמאית עם האלבום "שומר השער" שייצא בקרוב. מתוכו יוצא היום הסינגל הראשון ושיר הנושא "שומר השער", שהוקלט (כמו כל האלבום) באולפני "בננה המעופפת" של דודי לוי. בין הנגנים גם הכנר המוכשר גיל פדידה מלהקת אלג'יר.

"לקח לי חודשיים-שלושה לעכל את השיר הזה ולהבין אותו"

השיר החדש של שוסטק כולל את השורה הנהדרת " עמוק בתוך הלב חבוי לו בור, ובקצהו מעיין של אושר ושל אור". "השיר הזה בא לי ב'בום' ורק אחרי חודשיים-שלושה לקח התחלתי לעכל אותו ולהבין אותו", אומר שוסטק. הוא כנראה נולד מתוך סוג של הנחה, שאם יש כזה דבר שנקרא אושר צריך לעבור כמה וכמה שערים כדי להגיע אליו".

-באיזה שער אתה נמצא?
"כמו בשיר יש בי מלנכוליה שאני מנסה להבין אותה כבר שנים רבות ואני על סף פיתרון לזה ומוכן לעבור לשער הבא".

-איך התחיל האלבום?
את האלבום הזה התחלתי לכתוב במקביל לאלבום השני של 'האנשים', והתפניתי לעשות אותו כשהלהקה יצאה להפוגה. זה קצת אחר, יותר אני נטו, כי ב'אנשים' היה גם בוסה נובה וכיוונים יותר רכים. זה יותר מחוספס מ'האנשים' פחות מפוזר סגנונית. אני מתחבר מאוד בזמן האחרון לפולק, כשרוק גיטרות זה הבסיס. אז יש באלבום שלי רוק כזה טיפה מחוספס, עם נגיעות של פולק ונגיעות אתניות, עם הכנר גיל פדידה שלקח לכיוון טיפה אתני ואביב שטיין שמנגן על בוזוקי אירי וגיטרות שעזר לי בהפקה".

-ובתכנים?
"בתכנים יש את כל קשת הרגשות. שירי אהבה כמובן, וגם כמו ב'שומר השער' חיפוש פסיכולוגי ורוחני. ויש גם שירים יותר שמחים מוארים".

"בגיל 39 רואים דברים אחרת מבגיל 25"

-אתה אדם מואר ורוחני?
"מואר בטוח לא. 'רוחני' כבר נהייה מילה קצת גסה, אבל זה חלק מהחיים שלי. אני קורא פילוסופיות, כי זה מעניין אותי, אני מתנסה בדברים מהמזרח, יהדות ופסיכולוגיה".

-מה הציפיות שלך מהאלבום?
"כרגיל שזה יצליח. יהיו הופעות, אבל אין איזה משהו אחר לצפות לו. בגיל הזה דברים פחות רומנטיים או אופוריים. זה לא מוריד את האש, אבל רואים את הדברים טיפה אחרת מגיל 25".