בימוי: מיה זיידמן | צילום: עומר לוטן | עריכה: תמר גורן

יונתן לויטל נמצא בעסקי המוזיקה שנים, כבסיסט של שמות כמו יהודה פוליקר, עמיר לב, רות דולורס וייס ועוד. לפני כמה חודשים הוא עבר לקדמת הבמה, כזמר ויוצר, והוציא אי פי בכורה אישי בהפקה מוזיקלית משותפת עם הילה רוח, שנקרא "ים יבשה". לכבוד הסינגל החדש "ציפור" והקליפ המתוק והמושקע שמלווה אותו, והופעת יום הולדת (ב-21.2 בלבונטין 7 בה יתארח יהוא ירון), תפסנו את לויטל לשיחה קצרה.

עוד ב-mako מוזיקה:

מאיפה השיר "ציפור" מגיע?
"זה שיר ממש ישן, כתבתי אותו ב-2005, והוא מגיע אחרי הרבה שנים שניגנתי ועבדתי עם אנשים. זה השתלב עם איזה לב שבור מאיזה מישהי. זה השיר שממנו התחיל האלבום הזה. כשחשבתי אם יש שירים שחשובים לי, זה היה השיר שהתחיל את כל זה. זה השיר הכי וותיק באלבום".

ומאיפה נדלק הרעיון לקליפ?
"את הקליפ הזה תיכננתי עוד לפני שהקלטנו בכלל את האלבום. מיה זיידמן הבמאית ואני רצינו לקחת אנשים מהסביבה שלנו, ברובם לא רקדנים. ביקשנו מהם פשוט לרקוד מול המראה, וצילמנו. המהלך שכל אחד ואחת עברו מול המראה ומול עצמם היה מרתק, והוא מה שרצינו לתפוס בקליפ. עניין אותי לקחת אנשים ולראות אותם מתעמתים עם משהו. הרבה יותר מעניין להביא אנשים שלאו דווקא רוקדים ובטח שלא מול מצלמה, ולהביא גם את המבוכה ואת הגמלוניות".

יונתן לויטל. מרתק מול המראה (צילום: חגית מירון,  יחסי ציבור )
יונתן לויטל | צילום: חגית מירון, יחסי ציבור

מה קרה שבגיל מאוחר יחסית, אחרי שנים כנגן בס, החלטת לעבור לקדמת הבמה?
"זה פשוט לא הספיק. תמיד כתבתי, אבל אף פעם לא ראיתי את עצמי כזמר ולא חשבתי על עצמי כמישהו שיכול לשיר. ניגנתי מלא, עבדתי במוזיקה, וזה לא מילא אותי מספיק. הבנתי שמבחינתי המקום הזה של המוזיקה התחיל מליצור ולא רק מלנגן עם אחרים, וזה לא מספיק מילא את המקום הזה. כל האלבום הזה זה משהו שהוא ממש בשבילי. ברגע שסיימתי אותו, הרגשתי את ההגשמה. אם מישהו בא להופעות אני ממש שמח אבל זה משהו שהייתי חייב לעצמו".

מה עומד מאחורי השם "ים יבשה"?
"בשיר 'ילדונת' יש שורה שלא אני כתבתי, מישהו תרם לי אותה: 'שנתיים משחק איתך בים ויבשה'. זה בהקשר של זוגיות, להיות חצי בפנים וחצי בחוץ, כל הזמן במשחקים כאלה של להיכנס ולצאת. כל העסק הזה מדבר על להתחייב למשהו, להיכנס להתמודד ולעשות משהו עד הסוף, זה כל הרעיון של האלבום הזה".