בני בשן ושלומי שבן - "מעשן"

בני בשן 2010 (צילום: דורון עדות)
סמוקר. בני בשן | צילום: דורון עדות

בני בשן הוא אמן, משורר, סופר, זמר ואיש רדיו, שברזומה שלו כבר שלושה אלבומים: "בואו" (2005), "שיר עם אישיים" (2007) ו"מעשה באדם" (2008).

בימים אלה מוציא בשן את אלבומו הרביעי "ריקודים על פי תהום", אותו ישיק יחד עם להקת "בום פם", שליוותה אותו גם בהקלטות, בהופעה חגיגית שתתקיים ב-3.9 יום שישי במועדון ה"כליף" המיתולוגי ביפו.

מתוך האלבום הוציא בשן את השיר "מיכל", שאף זכה לקליפ שביים נועם ורדי בהשתתפותה של מיכל ינאי, עליה נכתב השיר. עתה מצרף אליו בשן דואט הומוריסטי עם שלומי שבן בשם "מעשן".

האלבום המלא "ריקודים על פי תהום", יינתן להורדה חופשית באתר של בשן עם צאתו, בתעריף מינימלי של ח"י (18) שקלים, או יותר, על פי שיקולו של הגולש. השיר הראשון "מיכל" ניתן להורדה במתנה ללא תמורה.

 

הונאת האמרגן - "למה עזבת"

הונאת האמרגן, קוב, עטיפת סינגל, למה עזבת (צילום: נעה גרייבסקי)
למה עזבת את הונאת האמרגן? | צילום: נעה גרייבסקי

ההרכב "הונאת האמרגן" בראשותו של קוב משחרר את השיר "למה עזבת" מתוך ה-EP "קוראים לזה תרבות" שיצא לאחרונה. את המילים יצר קוב (יעקב לישצ'נסקי), שחתום על הלחן יחד עם אלידע רמון, בהפקה מוזיקלית של ההרכב כולו.

השיר מוגדר על ידי יוצריו כ"דאב-סטפ מזרחי" ומערבב דרבוקה ומעאוול עם באסים שחורים. הטקסט מבכה את האהבה שעזבה לה ומסרב להאמין שלא תשוב עוד, תוך שהוא חוזר שוב ושוב על השאלה נטולת המענה: "אם היה אחד כמוני רץ אלייך, רץ אלייך לנדודים, אולי הייתי מקבל, אולי הייתי מאמין... למה עזבת?".

מה-EP יצאו עד כה שיר הנושא "קוראים לזה תרבות", שאף זכה לקליפ ל ולצמד רמיקסים, וכן השיר "ציון במשבר (מה מה מה מה)".

מדובר כזכור ב-EP אלקטרוני בעברית, למיני-אלבום קונספטואלי, שנוצר עם הרכב dj's מברלין בעקבות היכרות אינטרנטית. עם השפעות דאב-סטפ ודאנס-הול, הומור מיוחד וביקורת חברתית-תרבותית-פוליטית נוקבת, כמצופה מקוב.

 

זאב טנא - "תל אביב / חורף"

זאב טנא יחצ (צילום: אסף עברון)
זאב טנא בחורף | צילום: אסף עברון

המוזיקאי וזמר המחאה המתריס זאב טנא מוציא את "תל אביב/חורף", אותו כתב והלחין, כסינגל ראשון מתוך אלבומו החדש "זה שר". "הסינגל הראשון מהאלבום החדש לא היה בין הסקיצות הראשונות ולא היה אמור להיכלל באלבום", אומר טנא. "סיימנו את רשימת השירים מהר מהצפוי ופתאום קפץ לי השיר הזה לראש. הצעתי. אמרו לי: תיכנס ותשיר.

"שרתי אקפלה. אמיר זוסקוביץ' (גיטרה והפקה) אמר שיש לו רעיון. נכנסנו והקלטנו כמה טייקים. בעריכה נבחר אחד הטייקים ונערך בשילוב עם טייק האקפלה. אדם העלה קלידים ויצא מה שאנחנו שומעים עכשיו".

"'זה שר' הוא האלבום העשירי שלי", ממשיך טנא. "הוא יוצא כשנתיים אחרי 'חדר' והוקלט באותו אולפן (ברדו) ובאותה צורה. בעוד 'חדר' כלל ברובו גרסאות חיות של שירים מאלבומים קודמים, 'זה שר' מורכב כולו משירים חדשים, 14 במספר, כולל גרסת כסוי ל-"ביום מסה" של מתי כספי ומשה טבנקין.

"אמיר ואני הכנו סקיצות שירה וגיטרה, התכנסנו יחדיו, שוחחנו מעט על הקונספט של כל שיר, נכנסנו לשני ימי הקלטות בלבד כאשר כולם מכונסים יחדיו באולפן הגדול עם אזניות ומבצעים את השיר 'כמו בהופעה'. כל שיר נוגן והוקלט כמה פעמים, נבחר הטייק ולשיר הבא".

>> עמיר בניון בשירים מאלבומו החדש "לדעת הכל", וגם הנחה מיוחדת לגולשי mako ברכישת האלבום.