סופי צדקה - "למענו"

סופי צדקה (צילום: אילן סימן טוב)
שרה פריד. סופי צדקה | צילום: אילן סימן טוב

סופי צדקה מוציאה את השיר "למענו", מילים שלה ושל דורון גל ללחן של פריד אל אטרש המצרי, עם הפקה מוזיקלית של יעקב למאי.

זהו סינגל ראשון לסופי צדקה מתוך אלבום חדש ושני בקריירה שלה, שכולו יהיה מורכב משירי פריד אל אטרש. צדקה כתבה מילים יחד עם דורון גל, לשירים עליהם גדלה ואליהם נחשפה בילדותה, כילדה השומעת בביתה את שתי השפות עברית וערבית.

צדקה התאהבה בשירים וידעה שיבוא יום ותחשוף אותם בדרכה שלה, שהיא גרסה מעודכנת וחדשנית יותר עם נגיעות של צלילים מן העבר.

אלבומה הראשון של סופי צדקה, "בראשאת", היא אלבום של תפילות שומרוניות עם לחנים מקוריים, שיצא לפני כשלוש שנים וזכה לאהדה מצד המבקרים. כמו כן, לפני כשנה וחצי, הוציאה צדקה את השיר "עקב גבוה", שיר הנושא מסרט תיעודי שנעשה על חייה כבת העדה השומרונית.

 

אסתר שמיר - "בואי אליי"

אסתר שמיר (צילום: אלדד רפאלי)
חוזרת. אסתר שמיר | צילום: אלדד רפאלי

אסתר שמיר, אחת הזמרות הייחודיות במוזיקה הישראלית, חוזרת עם שיר הרוק "בואי אליי", אותו כתבה והלחינה, עם הפקה מוזיקלית של יונתן לוי ("הבנות נחמה", "איזבו"). זהו סינגל ראשון מתוך האלבום החדש של שמיר "זה בינך ובין אלוהים", שכולו שירים פרי עטה.

אסתָר שמיר היא מחלוצות הרוק הישראלי - אחת הזמרות הראשונות בארץ ששרה חומר מקורי משלה, זמרת שלא פחדה "לענות בשירים" לגברים כמו בעלה לשעבר אפרים שמיר ויהונתן גפן. היא שרה שירים כמו "גבר ללילה אחד", והופקה מוזיקלית על ידי לואי להב, שהביא אותה לפסגת הרוק הנשי בארץ עם האלבום החשוב. "במקום הכי נמוך בת"א", שנחשב לפריצת דרך והציב סטנדרטים חדשים ברוק הנשי בישראל.

ברזומה של שמיר גם סגנונות מוזיקליים אחרים. היא הקליטה חמישה אלבומים בחלק הראשון של הקריירה, ושיתפה פעולה ככותבת גם עם שלמה ארצי, יזהר אשדות, אריק איינשטיין, ריטה, גלי עטרי, יהודית רביץ ועוד. בהמשך עברה שמיר לתחום הריפוי הטבעי (נטורופתיה) ופיתחה שיטת ריפוי ייחודית בשם "קול הרוח", המשלבת עבודה קולית והתפתחות רוחנית.

בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר 2001 החליטה שמיר לשבור 15 שנות שתיקה מוזיקליות, וחזרה להקליט. אלבומה השישי "בגלל האנשים שאני אוהבת" (2003), אותו הפיק אילן וירצברג, זכה לביקורות טובות ולאהדת קהל. הסינגל הבולט ביותר באלבום "גחליליות", היה אחד השירים המושמעים ביותר באותה שנה. היום, לאחר 8 שנים, היא שוב חוזרת.

 

יעל לוי - "גבעול", "איך התרגלנו"

יעל לוי (צילום: שרון דרי)
מתחדשת. יעל לוי | צילום: שרון דרי

זמרת ותיקה נוספת שחוזרת לעניינים היא יעל לוי , שמוציאה סינגל כפול מתוך אלבום חדש, שצפוי לצאת בקרוב, חמש שנים אחרי אלבומה הקודם. השיר הראשון הוא חידוש של לוי לעצמה בשיר "גבעול", שכתב מאיר גולדברג והלחינה ורד קלפטר. השני הוא "איך התרגלנו", שיצרה קלפטר.

צמד השירים מבטאים את שני חלקיו של האלבום החדש, שיהיה מורכב מ-A side ו- B side. ה- A side , מתוכו לקוח "גבעול", הוא רימייק לשירים של לוי עצמה, אותם היא מבצעת בהופעותיה עם ג'נגו ורון בונקר. מדובר בהקלטה שהיא כמעט אחד לאחד כמו הופעה, מתוך הסתכלות עכשווית על חומרים אהובים שנאספו במהלך השנים. אל השלושה הצטרף בהקלטות המתופף גלעד שמואלי, כאשר רוב השירים הוקלטו בטייק אחד.

ה- B side , מתוכו לקוח "איך התרגלנו", הוא חלק אינטימי יותר, המבוסס על הקשר המיוחד שנוצר עם השנים בין יעל לוי ליוצרת ורד קלפטר, שותפתה הותיקה ליצירה. הוא מורכב כולו מקולה של לוי, המלווה בגיטרה, ובקולה של קלפטר. מזה שנים שהן חברות היוצרות יחד ומוצאות נקודות השקה בין שתיהן גם בחיים האישיים. השילוב בין הקול של לוי למנגינות של קלפטר מבטא את הכנות והאינטימיות שביניהן.

 

אביגייל רוז - "חצי נחמה"

אביגייל רוז (צילום: יעל יעקובי)
יופי, נחמה. אביגייל רוז | צילום: יעל יעקובי

אביגייל רוז מוציאה את השיר המהורהר "חצי נחמה", אותו כתבה והלחינה, בהפקה מוזיקלית של יוני בלוך, שהפיק גם את אלבומה הראשון "מלחמה יומיומית".

זהו שיר הנושא מאלבומה השני של רוז, שיראה אור בסוף פברואר. השיר כבר הפך ללהיט בהופעותיה. קדם לו הסינגל הראשון מהאלבום - "עוד מחכה לאחד", שהוא עיבוד מחודש לשיר של סשה ארגוב, מתוך הפרויקט "מסע אספלט" שייצא בקרוב.

 

לינוי ארליך - "האיש ברחוב"

לינוי ארליך (צילום: דורון עדות)
איזה חיוך. לינוי ארליך | צילום: דורון עדות

לינוי ארליך בת ה-18 בעלת החיוך המקסים מוציאה את השיר "האיש ברחוב", אותו כתבה והלחינה. זהו סינגל ראשון בדרך לאלבום בכורה, שהוא כולו פרי עטה, בהפקה מוזיקלית אחראי שמוליק דניאל ("הוק סטודיו").

לפני כחצי שנה סיימה ארליך את לימודי התיכון במגמת תיאטרון בבית ספר "בליך" ומשם החליטה לתרום לקהילה ולעשות "שנת שרות" ב"בית אקשטיין- כפר לי" שבפרדס חנה, שפ היא מטפלת בילדים בעלי צרכים מיוחדים.

 

>> סגיב כהן בסינגל להורדה ואהרן רזאל בשיר חדש