שלומי שבת, אביהו שבת, עטיפת סינגל (צילום: נעם יוסף)
אביהו ושלומי שבת. אמונה | צילום: נעם יוסף

שלומי שבת ובנו אביהו שבת נפגשים לדואט ראשון ומרגש בשם "אמונה", אותו יצרו במשותף שבת הבן וניצן קייקוב. זהו סינגל שני מתוך אלבומו של אביהו שבת שצפוי לצאת במהלך 2011. קדם לו הסינגל "תישארי", שאף זכה לרמיקסים.

כזכור, באלבומו הקודם יצר אביהו שרשרת להיטי רדיו ונבחר ל"תגלית השנה" במצעד השנתי של גלגלצ. גם על האב שלומי עברה שנה מוצלחת מאוד עם האלבום "שתדעי", שהגיע ל"פלטינה" ושיר הנושא "שתדעי", שהיה מהשירים המושמעים ביותר ברדיו הישראלי.


פבלו רוזנברג - "מלאכית הדממה"

פבלו רוזנברג, עטיפת סינגל, מלאכית הדממה (צילום: חנוך (נוקי) שגב)
פבלו רוזנברג עם מלאכיות הדממה | צילום: חנוך (נוקי) שגב

לרגל חודש המודעות הארצי לתסמונת רט שחל בדצמבר מוציא פבלו רוזנברג את השיר "מלאכית הדממה", בשיתוף עם העמותה לתסמונת רט. השיר  נכתב בהשראת "מלאכיות הדממה" - הכינוי של אחת מתוך כל 9,000 בנות הנולדות בישראל הלוקות בתסמונת ואינן מדברות. הן מאבדות בהדרגה את יכולת השימוש בידיים ואת יכולת ההליכה, וסובלות מבעיות בכל מערכות הגוף. עד לפני זמן לא רב הן אובחנו בטעות כסובלות מפיגור שכלי, אוטיזם או שלא אובחנו כלל. כיום יודעים כי לתסמונת רט סממנים אופייניים משלה הדורשים טיפול ייחודי.

העמותה לתסמונת רט יצאה בקמפיין הסברה: "משחררים את מלאכיות הדממה", לחשיפת הלקות ולהגברת המודעות והצורך הדחוף במימון מחקרים למציאת מרפא לתסמונת. פבלו רוזנברג התגייס למען מטרה זו בסינגל חדש שהלחין, למילותיו של מאיר גולדברג.

"מבחינה מוזיקלית, ההפקה הלחן והעיבוד של השיר הזה החזירו אותי לתקופת שנות ה-70, של ימים תמימים ואופטימיים יותר", אומר רוזנברג. "השיר מרגיש לי טבעי, בלי התאמצויות מיותרות של מחשבים וניסיונות ליצור 'להיט'. אני מאוד מתחבר לטקסט של מאיר גולדברג. זה ישר זרק אותי לשיר האחרון שהלחנתי שלו, ב-1988. גם אז הלחן זרם לי בטבעיות בלי לדעת מה אני עושה".

פבלו רוזנברג: "עד שתימצא התרופה"

במהלך יום ההקלטות ב"צוללת הצהובה", הגיעו בנות הרט, מלאכיות הדממה, להקשיב ולצפות בפבלו מבצע את השיר. ההתרגשות הייתה עצומה, הבנות היו מרותקות לצלילי השיר, ומאושרות שנפלה בחלקן ההזדמנות להיות חלק מהיצירה המוזיקלית.

"תמיד יש לי תחושה שאני לא עושה מספיק", מוסיף רוזנברג. "הייתי רוצה שיהיה לי עוד יום אחד בחיים שבו אני אוכל לתרום לקהילה, באמצעות הקול שלי והמוזיקה שלי שבאמת יכולה לחבר בין אנשים ולגרום לאהבה ולביחד. אני מרגיש גאה לעבור את הדרך הזאת עם הבנות והעמותה ולעזור בכל דרך שאני יכול, עד שתימצא התרופה".

>> גדי להבי רק בן 14, אבל כבר נחשב לפסנתרן ג'אז ברמה עולמית