מדינת ישראל עדיין אוספת את שבריה מאז טבח 7 באוקטובר, ולפי תחקיר המשטרה - ממדי האסון אפילו גדולים משניתן לדמיין. בתחקיר שפורסם הערב (שישי) ב"אולפן שישי" נחשף כי לפחות 364 מבלים נרצחו במסיבת הטבע ברעים. האם המחבלים תכננו להגיע ל"נובה", כמה שוטרים נרצחו ומה משמעות פקודת "פרש פלשת" שהוריד מפקד המחוז? מסיבת הטבע שהפכה לפיגוע הטרור הגדול בתולדות ישראל - דקה אחר דקה.

מתחקיר משטרת מחוז הדרום עולים שלושה ממצאים משמעותיים:

הנרצחים ב"נובה" - שליש מכלל הקורבנות

אם עד כה סברו במערכת הביטחון כי בפסטיבל נרצחו כ-260 מבלים, לאחר תחקיר המשטרה ניתן להעריך כי מספר הנרצחים עומד על 364. הנתון המצמרר הזה מעיד על כך שמספר הנרצחים בפסטיבל מהווה כשליש מכלל הנרצחים בטבח הנורא של  7 באוקטובר. 17 מתוך הנרצחים היו שוטרים.

המחבלים לא תכננו להגיע למסיבה

למרות הספקולציות והשמועות הרבות, לאחר תחקיר התברר כי מסיבת הטבע כלל לא הייתה אחת מיעדי המחבלים.  ממצא זה נקבע לאחר חקירת המחבלים שנתפסו בחיים ועל רקע המפות שנמצאו על גופותיהם של המחבלים שחוסלו. לפי הממצאים, אף מחבל לא ידע מראש על המסיבה, אולם ברגע החל הפינוי, אלה זיהו את הנהירה ומיהרו למתחם הפסטיבל. 

שוטרים נלחמים במחבלים במסיבה ליד רעים
7 באוקטובר: שוטרים נלחמים במחבלים במסיבה ליד רעים
מכוניות שרופות במסיבת נובה ברעים (צילום: חיים גולדברג, AP)
מכוניות שרופות במסיבת נובה ברעים | צילום: חיים גולדברג, AP

פקודת "פרש פלשת"

בסביבות השעה 06:30 מפקד המחוז, ניצב אמיר כהן, מכריז על פקודת "פרש פלשת" - פקודה שנועדה ליידע את כל הקצינים והשוטרים על מצב שבו עשרות מחבלים חודרים לשטח ישראל. כמו כן, במשטרה מדגישים כי באירוע הקשה הזה נפלו 59 שוטרים שהגנו על יישובי העוטף. עוד עולה מהתחקיר כי אילולא ניצבו הכוחות בצומת יד מרדכי, המחבלים היו מצליחים להגיע גם לראשון לציון ולתל אביב.