שיתופי פעולה מוזיקליים מעבר לים הם תמיד מאורע מרגש, בטח אם מאחוריהם עומדים יוצרים ישראליים. בסוף השבוע האחרון יצא לאוויר העולם שיתוף פעולה בדיוק מהסוג הזה, רמיקס לשיר הישראלי Leck, בהשתתפותו של הטראפר הרוסי והפופולרי מורגנשטרן.

עד כאן לא נשמע כמו משהו שאמור להדליק אצל כולנו נורות אדומות, אבל מתברר שמי שהפיק וכתב את השיר המקורי הוא לא אחר מאשר הראפר והמפיק הישראלי עילי רביב - או בשם הבמה שלו "צוקוש", ראפר שמוכר בעיקר בזכות היותו חלק מהצמד המוזיקלי "צוקוש ושרק", ומי שהפיק אינספור שיתופי פעולה בכיכובם של כמה מהאמנים הכי נחשבים היום בסצנת ההיפ הופ הישראלית כמו שחר סואל, מיכאל סוויסה, שקל, לוקץ', עדן דרסו ועוד רבים אחרים.

אבל רגע, מי זה בכלל אותו מורגנשטרן ולמה זה כזה ביג דיל? אם אתם עוקבים אדוקים של המדור, אתם בטח זוכרים אותו מהכתבה שעלתה אצלנו לפני קצת פחות משנה והביאה את סיפורו של ההיפ הופ הרוסי שמאיים להשתלט על העולם, בעיקר בעזרתו של אותו מורגנשטרן, מי שנחשב לאחד הראפרים המבטיחים בתעשיית ההיפ הופ הרוסית.

הטראפר בן ה-23, שאחראי על כמה משיתופי הפעולה הכי מצליחים בסצינה השחורה במדינתו ומחזיק במיליוני מעריצים מסביב לעולם, פרץ בעיקר בזכות הרשתות החברתיות ומתחזק כיום חשבון אינסטגרם עם יותר מ-6 מיליון עוקבים ועמוד יוטיוב אחריו עוקבים כ-9 מיליון רשומים. בנוסף, מורגנשטרן זכה בטייטל 'זמר השנה' ברוסיה בשנת 2020, תואר שהגיע בעיקר בעקבות הצלחת אלבומו האחרון שזכה ליותר מ-500 מיליון השמעות בשירותי הסטרימינג.

View this post on Instagram

A post shared by ВНЕ ИГРЫ (@morgen_shtern)

הרמיקס החדש, עליו אחראים גם המפיק הקזחסטני וזוכה הגראמי איימן בק' הראפר האמריקאי Fatty Wap וההמפיק KDDK, סופר נכון להיום יותר מ-2.5 מיליון צפיות ביוטיוב - הישג מרשים בהחלט שאפשר לזקוף בעיקר לזכותו של מורגנשטרן, כי לפני שהוא נכנס לתמונה, השיר בהשתתפותו של פטי וואפ לא מצא את מקומו בפלטפורמה העולמית וסופר נכון להיום פחות מ-50 אלף צפיות, אבל  הרמיקס המחודש כבש מאז שיצא את אפל מיוזיק ומככב ברשימת השירים המושמעים ביותר ברוסיה וקזחסטן והגיע לטופ 10 ברשימת Genius העולמית.

אבל כאמור עד שהשיר הגיע למורגנשטרן הוא עבר מספר תחנות, וכדי להבין את ההתפתחויות בדרך תפסנו את צוקוש (ההמום) לראיון קצר כדי להבין את הטירוף סביבו מאז שגילה שהמוזיקה שלו מככבת ברוסיה וקזחסטן.

צוקוש, מה קורה? איך התחושות?
"מדהים. חלום. חלום שמתגשם. מבחינתי זה רק הסיפתח".

בהחלט הישג משוגע. מה הכי ריגש אותך בתהליך?
"אני זה שהפקתי את כל הביט, ובעצם ההקלטה המקורית של הפזמון נשארה בשיר. הם השתמשו במילה Leck, ואין כזה דבר לא באנגלית ולא ברוסית, ובעצם השפה העברית היא הפזמון של הדבר הזה, וזה מה שבאמת מגניב. כי מורגנשטרן לא יודע מה זה לק וגם לא פטי וואפ - והם פשוט השאירו את זה עם המשמעות המקורית, וזה כיף כי אני זה שכתבתי את זה".

לפני שנקפוץ לשיתוף הפעולה המפתיע עם מורגנשטרן, ספר רגע איך נוצר השיר שקיים משנת 2018, לא?
"נכון, וזה זה קטע. בעצם זה שיר שהיה שלי ושל שחר (סאול) עוד כשהיינו צמד, ולפני שהיה שרק וצוקוש היה את שחר סואל וצוקוש ושיר בעברית שנקרא Leck. הצלם שצילם את הקליפ שלנו פנה לחברה הישראלית TETA MAKING MUSIC, ואמר להם: 'בואו תראו יש פה מישהו מגניב, צילמתי פה קליפ ואולי תאהבו את החומרים שלו'.  אז הם ראו, ולבעלים של החברה, אורן קריסטל, יש ראייה מאוד חדה, הוא שמע את הטרק ואמר שהוא רוצה לפגוש את הבחור. מהר מאוד נפגשנו במשרדים שלו והוא אמר לי: 'תשמע, אני רוצה לעשות מזה פיצ' לעולם, אני רוצה שמישהו גדול מהעולם יעלה על זה'. להגיד לך שדמיינתי שזה יגיע לסדר גודל כזה? ממש לא, זה לקח איזה שנתיים".

ומתי גילית שהולך להיות שיתוף פעולה עם מורגנשטרן?
"לפני משהו כמו שבוע וחצי. ממש לא הרבה זמן. פתאום אורן מתקשר אליי ואומר לי שהם מחפשים דרך להרים את הטרק, ואז הוא זרק לי כמה שמות ואמר לי גם את השם מורגנשטרן. יומיים אחרי זה הוא התקשר אליי ואמר לי "תשמע הוא ממש בתוך זה, הבחור הקליט ואני שולח לך לשמוע". הוא שלח לי ואז גם הגיע הקטע של ה'קלינקה מיה' שם בשיר - ואז אני אומר לעצמי 'אוקיי, זה הולך לפרק כאילו את האמא של רוסיה'".

ועוד לפני שהרמיקס פורסם הוא העלה גם סרטון באינסטגרם שזכה כבר ליותר מ-3 מיליון צפיות.
"נכון, שמרתי את זה בבטן ולא סיפרתי לאף אחד. חיכיתי שזה ייצא, וברגע שראיתי את זה באינסטגרם שלו כבר הבנתי שמורגנשטרן עצמו אהב את מה שיצא כי הוא לא היה חייב להעלות פוסט".

למה?
"כי הצד שמשתתף לא תמיד מפרסם, ולא תמיד מעלה פוסטים ולא תמיד מתגאה בזה. ברגע שאתה רואה אמן שלא מפסיק לפרסם ומעלה על זה עוד ועוד פוסטים ואז זה עלה גם בערוץ היוטיוב שלו - אתה מבין שיש לו חיבור לזה, אתה מבין שהוא אהב את זה ומאמין בזה - כי אם הוא לא היה מאמין הוא לא היה משתף ועושה טיזינג לכל הקהל שלו".

View this post on Instagram

A post shared by Tzukush - צוקוש (@tzukush)

הכרת את מורגנשטרן לפני כן? הוא מאוד פופולרי בעיקר בקרב דוברי הרוסית. ואתה לא ממש דובר את השפה.
"ברוס, הצלם שלי, הוא רוסי, והוא לא הפסיק להראות לי קליפים של מורגן. הוא בעצם לוקח את ההשראה שלו מהמון קליפים ברוסיה כי יש להם קליפים ברמה מטורפת, אז הוא הראה לי אותו כבר לפני שנה ככה שאני מכיר אותו ובקיא בחומרים שלו, ובאמת כל מי שדובר רוסית שפגשתי מכיר את מורגנשטרן, אין אחד שלא. זה מטורף".

דיברנו על זה שמורגנשטרן העלה סטורי באינסטגרם וכתב "ישראל את מבינה עניין" (בתרגום חופשי מרוסית) עם דגל ישראל. הוא החליט להרים לנו פה ובגדול. זה מרגש אותך?
"אני מתרגש מזה ברמות וזה לא מובן מאליו בשבילי. אני ממש מרגיש גאווה ישראלית; בן אדם שמע משהו ישראלי ואמר לעצמו שזה ממש טוב. את יודעת, יש במוזיקה הישראלית לפעמים העתקות ואני נורא דוגל במקוריות - ושמישהו לוקח ממני את הסטייל שלי ואומר בונ'א זה אש ואני רוצה את זה - ועוד בכזה סדר גודל - זה הדבר הכי מחמיא שקרה לי בחיים".