הצונאמי של ביטולי ההופעות מחו"ל בקיץ האחרון, השאיר את המופע של ליידי גאגא, המתוכנן להתקיים ב-13 בספטמבר בפארק הירקון בתל אביב, כנקודת האור האחרונה, הכמעט יחידה, של תחום ייבוא ההופעות בישראל בעונה זו. הפסקת האש שנמשכה שמונה ימים וחצי (11-19.8), זרעה תקווה חדשה בקרוב מעריצי הכוכבת, אבל חידוש הירי מעזה לישראל ביומיים האחרונים, עורר אצל רבים את החשש מפני המובן מאליו - שגאגא תבטל את ההופעה בישראל, ממש כפי שקרה עם לנה דל ריי, כאשר קרסה הפסקת האש הקודמת.

כאשר בודקים את מערך השיקולים, מגלים שמבחינת כל הצדדים, ביטול המופע הוא צעד סביר. לטענת ההפקה נמכרו עד כה רק 15 אלף כרטיסים (יש הטוענים שהמספר נמוך בהרבה), כך שגם אם יימכרו עוד כמה אלפי כרטיסים, מדובר בהפסד כספי כמעט ודאי, כיוון שהסכום שהובטח לגאגא מראש עבור המופע בארץ הוא מעל למיליון דולר. מבחינתה של גאגא, הגעה לישראל רגע אחרי מלחמה בעזה, עלולה לעורר עליה את זעמם של רבים, מהבחינה הפוליטית. ולכל אלה נוסף הסיכון הבטחוני, גם במצב של הפסקת אש. מהעבר השני, יש חשיבות עצומה לקיום המופע בישראל, כדי להראות שניתן לשמור על כאן על שגרת חיים נורמלית ולקיים אירועי מוזיקה בינלאומיים חשובים. כל זאת, כמובן, בהנחה שיש כאן שקט ופיקוד העורף יאשר לקיים את המופע.

אלא שלכל הפסימיים נכונה הפתעה. נכון לעכשיו, טוענים מקורבים להפקת המופע בישראל, ליידי גאגא ואנשיה מקפידים להתעלם מהקריאות ברשתות החברתיות שקוראות לה להחרים את ישראל, וממשיכים להתנהל כרגיל. כנראה שפחות אכפת לגאגא מה אומרים עליה בעולם. חלופות המיילים האחרונות שהתקיימו מול מנהליה של הכוכבת, התמקדו בנושאים טכניים כמו בניית הבמה בפארק הירקון, הדרישות של הליידי מאחורי הקלעים, וכיוצא באלה. כלומר, למרות חידוש הירי מעזה, המצב בישראל לא עושה עליהם רושם חזק מדי, והם אופטימיים לגבי הפסקת אש, שקט בישראל וקיום המופע כמתוכנן. "ליידי גאגא רוצה לבוא לישראל כמתוכנן, נכון לכרגע אין שינוי מצידם", נאמר.

"תאר לך שהיתה אזעקה באמצע ההופעה של לנה דל ריי"

דווקא מהצד הישראלי, טוענים מקורבים לנושא, קיים ניסיון לדחות את המופע של גאגא בישראל לחודש אוקטובר או לחודשי האביב - אפריל ומאי 2015. הניסיון הזה מגיע בעיקר על רקע האווירה שנוצרה במדינה, שכבר חודש וחצי נמצא בעימות צבאי מול החמאס, ומתעסקת בעיקר בזה. המגמה היא לקיים את המופע של גאגא בישראל כאשר הרוחות יירגעו, השגרה תחזור, ויהיה שוב מצב רוח להופעת פופ עולמית ברמה הגבוה ביותר - זה ההיגיון שעומד מאחורי הניסיונות לבדוק אפשרות לדחות את ההופעה בארץ. "תתאר לך שלנה דל ריי היתה מופיעה אתמול בישראל, ובאמצע ההופעה היתה אזעקה, איך היינו נראים בעולם?", אומר ל-mako גורם בתעשיית המוזיקה. "זה היה גורם לנו כלפי חוץ לנזק קטסטרופלי להרבה שנים. מעבר לזה, קשה להוציא עכשיו אנשים מהבית למופע רוק או פופ, הם לא במוד של זה".

ובינתיים מוציאה ליידי גאגא את "I Can't Give You Anything But Love" עם טוני בנט, סינגל שני מאלבום הדואטים החדש שלהם "Cheek to Cheek". קדם לו, כזכור, "Anything Goes". בנט צפוי להופיע בישראל יום אחרי גאגא, ב-14.9, בהיכל התרבות בתל אביב, והמעריצים כבר מפנטזים על אירוח מיוחד.