תחילתו של הסוף: הקליק מדברים על "סוף המסע" בשיר החדש שלהם. הוא מלווה בקליפ שהוא גם סצינת הסיום של הסרט "הקליק האחרון", המתעד את יצירת אלבומם החדש. ולמרות האווירה הסופנית שמלווה אותו, זהו גם אחד הצעדים הראשונים בחזרתם המחודשת והמבורכת לחיינו, שלושים שנה ארוכות ומשמעותיות אחרי הפעם האחרונה שנחשפנו לחומרים חדשים שלהם. אנו עדים לתעתוע מסקרן ונדיר בנוף הישראלי, והוא נוכח גם בשיר החדש, בקולו של דני דותן: "אתה לא יודע אם זו רק ההתחלה / לזמן אין סימן / אולי זה סוף המסע / ואולי זו התחלה / ואולי זה סוף המסע?"

כבר מעל לשלושה עשורים שלקליק יש מעמד שמור ומכובד כחלוצי הפאנק הישראלי, להקה שהשפיעה על דורות של מוזיקאים בארץ עם שירים איקוניים כמו "אל תדליקו לי נר", "כל האמת", "אינקובטור", "גולם" ורבים נוספים. לחברי הקליק היתה התעוזה להביע דעות מנוגדות לנוף השמרני עוד בשנות ה-70, וב-2015 הם מוכיחים שהתעוזה הזו לא הלכה לשום מקום, אם כבר היא רק הצטברה והתגברה. נדרש הרבה מאוד אומץ לחזור עם אלבום חדש במציאות אחרת לגמרי, שלושים שנה אחרי האלבום האחרון. אך בשיר "סוף המסע" מתוך האלבום המתקרב, הקליק מוכיחים שעדיין יש להם את האומץ הזה, שעדיין יש להם הרבה מאוד מה לומר, ושגם ב-2015 לא בטוח שאלו דברים שלמיינסטרים הישראלי יהיה נעים לשמוע.

הקליק (צילום: זיו ברקוביץ',  יחסי ציבור )
מתקרבים לקליק האחרון. הקליק | צילום: זיו ברקוביץ', יחסי ציבור

חברי הקליק החלו לעבוד על אלבום חדש עוד ב-2005, עם המתופף המיתולוגי של הלהקה, ז'אן ז'אק גולדברג. ז'אן ז'אק חזר לישראל אחרי 15 שנה במיוחד לשם החייאת הלהקה, אך במהלך העבודה הוא נפטר ממחלת הסרטן. החברים הנותרים ראו את פטירתו הכואבת של גולדברג כאזעקה, שהמריצה את עבודתם על האלבום. במשך שנה וחצי הלהקה עבדה על החומרים החדשים ועשתה חזרות לקראת הקלטת האלבום באולפני ז'אן ז'אק. אז הם טסו לעיירה בארה"ב בשם בנטון הארבר, שם הקליטו את האלבום "אני לא בפסקול". את התהליך הזה הלהקה תיעדה בסרט "הקליק האחרון" שיצא בשנה החולפת, בבימויו של סולן הלהקה דני דותן ושל הבמאית דליה מבורך. סצינת הסיום של הסרט מלווה בשיר החדש מתוך האלבום, "סוף המסע", שיוצא היום כטעימה ראשונית לאלבום.

"אני לא בפסקול" יהיה האלבום השלישי של הלהקה בסך הכל, והוא צפוי לצאת בחודש הבא. זה הזמן להכנות אחרונות לקראת הגרנד פינאלה המפואר של הקליק.

בימוי: דליה מבורך ודני דותן, הפקה: אליל תקשורת. ערוץ 8: סלוצקי אפיקי תקשורת, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה.