שלומי שבן עם סינתיסייזר שחור לבן
"היכולת לעקוף היום חומות ולהגיע לאדם מאחוריהן כמעט בלתי אפשרית" | צילום: רענן כהן

"העבודה על התערוכה העניקה לי המון השראה בכל הקשור לכתיבת מוזיקה, ואני מקווה שכבר במהלך השנה הקרובה אעלה לבמה עם הרכב, הפעם כמבצע", אומר הצלם רענן כהן לקראת פתיחת תערוכת הביכורים שלו "תווים", בה תיעד 15 אמנים מקומיים ברגעים אינטימיים אישיים.

כהן, העובד מזה שנים כצלם בעיתון מעריב, בחר את התמונות מתוך מאות עבודות שצבר בין השנים 2002 עד 2008. במהלך תקופה זו אחז במדור שבועי קבוע במוסף "תרבות מעריב", בו התבקשו ידוענים מקומיים להצטלם עם אביזר בודד הקשור לחוויה אישית בחייהם. קונספט המלווה גם את "תווים" התערוכה.

"אני מצלם אמנים בכלל, וזמרים בפרט, כבר הרבה שנים", אומר כהן, "חוויתי מקרוב את התהליך בו הקשר הישיר עם האמן הופך אישי פחות ופחות. בעידן ריאלטי, רינגטונים, חסויות, מנהלים אישיים ויח"צנים, היכולת לעקוף חומות ולהגיע לאדם מאחוריהן כמעט בלתי אפשרית. כל האמנים שצילמתי לתערוכה אפשרו לי, גם אם לרגע בודד, להיכנס למקום אישי ואמיתי וזה היה כל הקסם בעיני. רואים את זה במיוחד בצילום של הראל סקעת, היושב בסלון ביתו ונראה מאד פגיע כי נשארנו רק אני והוא בחדר".

-דווקא הצילום של אביב גפן בשמלת כלה מאד מוחצן.
"זה אחד הצילומים הישנים בתערוכה, ואני יודע שהיום אביב כבר במקום אחר לגמרי. מה שקרה זה ששלחו אותי מדסק החדשות של מעריב לצלם אותו מגיע לבוש ככלה לטקס נישואים פיקטיבי עם חבר טוב שלו, שהופק במסגרת תוכנית שהגיש אז בלוויין בשם 'הבלוג של אביב'. הגיעו המון צלמים, ואז נפתחה דלת הלימוזינה ולחצתי וככה הפריים יצא. מאד לא מתוכנן ומבוים. אביב קלט את כל הפלאשים והייתה לו הבעה על הפנים כמו כלה אמיתית המגיעה לחופתה. בעיני זה דווקא רגע מאד אישי".

אביב גפן בשמלת כלה שחור לבן
"בעיני זה רגע מאד אישי" | צילום: רענן כהן

-הוא הסכים שתשתמש בצילום לתערוכה?
"ביקשתי אישורים מכל האמנים, והתקשרתי אישית להזמין אותם לערב הפתיחה. דווקא המנהל האישי של אביב עוד לא חזר אלי, אבל אני מאמין שיהיה בסדר. כל האמנים שדברתי איתם פרגנו והסכימו ברצון לשתף פעולה. רגשה אותי במיוחד טל גורדון, כי שנתיים לא דברנו אבל היא זכרה שזרקתי תוך כדי העבודה איתה שאני מנגן. דבר ראשון היא שאלה אותי, כשהתקשרתי אליה להזמין אותה לתערוכה: 'מה עם המוזיקה שלך'".

-להיות מוזיקאי אלמוני ובמקביל לצלם אמנים שהפכו למובילים בתחומם זה לא לראות את הארץ המובטחת ואליה לא לבוא?
"אף פעם לא הרגשתי ככה. כל דבר קורה בעיתו. התערוכה הזו עולה עכשיו, כי הרגשתי שאני חייב לעשות את זה. גם המוזיקה שלי תצא ברגע הנכון".

התערוכה "תווים" תיפתח ב 31 בנובמבר בלובי של בית האופרה במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.