יאיר זיו 2 (צילום: דורון עדות)
"המוות של אבא שלי הביא לי סטירה רצינית לפרצוף". זיו | צילום: דורון עדות

"ברחובות פריז", השיר הראשון שהוציא יאיר זיו לרדיו, רק לפני חודשיים, זכה להצלחה גדולה והחזיק במשך שלושה שבועות רצופים בפסגת מצעד ההשמעות הארצי של תחנות הרדיו. זיו, שבעבר זכה לשיר את הלהיט הגדול "בואי" מהאלבום הראשון של הפרויקט של עידן רייכל, עדיין מופתע מההצלחה.

"מאוד הופתעתי", הוא אומר, "חשבתי שייקח יותר זמן. מצד שני אני מרגיש שעשיתי ועדיין אני עושה את המוזיקה שלי והטקסטים באופן הכי כן ואמיתי שאני יכול. אני לא מתאמץ, זה קורה ככה, כי אני אדם כזה. בארץ רוצים לקבל את האמת לפרצוף ולא שיבואו עם פוזה ולכן זה די מתבטא בסיפור הזה אצלי. זו התיאוריה שלי לגבי ההצלחה של השיר. חוץ מזה שהוא רומנטי וקליל וקל להתחבר אליו".

-אתה טיפוס רומנטי?
"אני לא כל כך רומנטי. אני בן 29, נשוי כבר שנתיים להיא מהשיר על פריז ועדיין עוד אין ילדים. אני לא רומנטי אבל במוזיקה יוצאים דברים שלא יוצאים בחיים. אם תפגוש אותי ותדבר איתי ותראה אותי מופיע לא תבין איך זה קשור, מי זה הבן אדם. המוזיקה נותנת לי חופש להיות אדם אחר. די נסגרתי בהרבה מקומות והמוזיקה נותנת לי אפשרות להיות חופשי ופתוח כמו שאני רק רוצה, מה שקשה בחיים הרגילים. זה לא שאני לא יודע להיות רומנטי, פשוט זה בא לי לעיתים רחוקות".

-על מה נכתב "אחרי שהכל ייגמר"?
"ארז ברזוליק כתב את המילים ואני הלחנתי יחד עם המפיק המוזיקלי שמוליק נויפלד. השיר הזה ישר תקע לי סכין בלב. הוא מדבר על מה שכל אחד עובר, דו-שיח והיאבקות עם העבר שלו. האם לחזור אליו או לא לחזור, להתעמת עם דברים שהיו לך, להתעסק עם טראומות שהיו לך או לעזוב ולהמשיך הלאה. בפזמון אני שר 'ואחרי שהכל ייגמר תישאר רק אהבה'. לקחתי אותו לכיוון שלא משנה מה יקרה איתך אז בצורה הכי קלישאתית מה שנשאר זה אהבה שאתה מקבל מחברים, משפחה, בת זוג. זה שיר חזק שמדבר לכל אחד".

-מהי הטראומה האישית שלך?
"אבא שלי נפטר מדום לב כשהייתי בן 20, לפני השחרור מהצבא. זה הביא לי סטירה רצינית לפרצוף, לכל הפרספקטיבה על החיים. העניין הזה זרק אותי לתקופה מאוד עמוקה במסגרתה נולדה כתיבת השירים של האלבום הזה. לכן השיר הזה הוא אחד היותר יקרים לי".

-אתה שלם עם כך שהודית בהשפעה החזקה של U2 עליך? לרוב מוזיקאים ישראלים מנסים להסתיר את ההשפעות.
"חס וחלילה. אם תגיד לי שאני כמו בונו אנשק לך את הרגליים. אני לא מתבייש בהשפעות. U2, פינק פלויד ורדיוהד זה שלוש להקות שהצילו לי את החיים, היו לי פסוקול ופתחו לי כניסה למקומות שבלעדיהן לא הייתי מגיע לשום מקום".

-מתי ייצא האלבום ואיך הוא יישמע?
"הוא ייצא בסביבות מרץ, למרות שאני לא נעול במאה אחוז. בגדול הוא מחולק לשלושה חלקים. חלק אחד הוא יותר בכיוון של רוק אנגלי, בריטי, משהו יותר מלודי. חלק שני יותר רוקיסטי וכבדף יותר מחוספס והחלק השלישי יותר אקוסטי, עם השפעות ישראליות כמו שלום חנוך ואריק איינשטיין. יש בו הרבה צדדים ופנים, יהיה מעניין".

-תהיה באלבום גרסה ל"בואי"?
"'בואי' לא יופיע באלבום, אבל יש לי שתי הופעות הרצה בבארבי תל-אביב, ב-2 וב-21 בפברואר ושם אני עושה את השיר לא בגרסת עידן רייכל, אלא בגרסת יאיר זיו 2009, בסטייל של האלבום, עם עיבוד יותר ספייסי".