ביונסה בסופרבול (צילום: Chris Graythen, GettyImages IL)
מי באה אלינו? מי? | צילום: Chris Graythen, GettyImages IL

על רקע תחושת הטראומה מהמופע של ריהאנה, ובזמן שמוגשת תביעה ייצוגית נגד המפיקים גיא בסר ושי מור יוסף, אשר מצידם טוענים שסיפקו את הסחורה, מסתבר שהשניים, שעומדים בראש החברות "פלס" ו"בלוסטון", מתמודדים מול מפיקים ישראלים בכירים אחרים על הזכות להביא לארץ בשנה הקרובה את המופע החדש של ביונסה.

ביונסה תסיים בחודש דצמבר את הסיבוב העולמי הארוך של "Mrs. Carter World Tour" ועומדת לצאת בשנה האזרחית הבאה לסיבוב הופעות בינלאומי חדש. כפי שפורסם ב-mako, בעיר חיפה חולמים שהופעה שלה תחנוך את האיצטדיון החדש. אבל בינתיים מתחרים על הבאתה להופעה בפארק הירקון בתל אביב מול 50 אלף איש כל המפיקים הגדולים שמייבאים לישראל הופעות גדולות מחו"ל בשנים האחרונות: שוקי וייס (מדונה, דפש מוד, הצ'ילי פפרס), מרסל אברהם וגד אורון (ג'סטין ביבר, לאונרד כהן, מטאליקה), אודי אפלבאום (אלאניס מוריסט) ודדי ניצני, יואב צמח (פול אנקה, ניל סדקה), וכאמור גיא בסר ושי מור יוסף, שהביאו לארץ את ריהאנה.

"התחרות בין המפיקים מעלה את מחירי הכרטיסים"

הבוקר נשמעו כבר קולות לפיהם ביונסה מופיעה בדרך כלל באולמות גדולים, לא בפארקים (למעט יוצאים מהכלל כמו פסטיבל "גלסטונברי"), ושהבאתה לישראל ב"גרסת ועדי עובדים" ללא תפאורת ענק והחלפת תלבושות, עלולה ליצור מרמור, כמו במקרה של ריהאנה. אבל אחד המפיקים הבכירים שמתחרים על הכוכבת אומר הבוקר ל-mako: "המופע של ביונסה יותר מושקע מהמופע של ריהאנה. יש תחרות קשה בין המפיקים על ביונסה, והתחרות הזו עלולה, כמובן, להעלות את מחיר הכרטיסים למעריצים, כיוון שכל אחד מהמפיקים מעלה את הצעה שלו כדי לזכות במופע, המחיר עולה ועולה, ואחרי שייחתם החוזה מישהו יצטרך לממן את עליית המחירים הזו, והמישהו הזה הם רוכשי הכרטיסים, אלא אם כן המפיק יצליח להשיג למופע חסויות מסחריות גדולות, ואז יוכל להוריד מחירים".

ריהאנה בפארק (צילום: ענבל צח)
"המופע של ביונסה יותר מושקע מהמופע של ריהאנה, והמחיר יהיה בהתאם". ריהאנה בפארק | צילום: ענבל צח

-עד כמה המחיר יכול להיות גבוה? למשל בהשוואה למחירים בריהאנה, שהתחילו ב-370 ש"ח.
"בגלל שהמופע של ביונסה יותר מושקע מזה של ריהאנה, המחיר יהיה בהתאם. גם על ריהאנה התחרו כמה מפיקים, וזכו אלה שנתנו את ההצעה הטובה ביותר. אני חושב שאי אפשר להעלות את המחיר של הכרטיס עד אין סוף. יש גבול מסוים שבו כבר לא תצליח למכור, למרות ההערצה לכוכבת".

-לריהאנה שילמו פה 2 ורבע מליון דולר, פי שלושה מבכל מקום אחר בעולם. כך יהיה גם עם ביונסה?
"קשה לחזות כמה ישלמו לה, אבל אני מניח שסדרי הגודל דומים. ראשית המופע מושקע יותר, ושנית, השכר הגבוה נועד, בין היתר, כדי למנוע ביטול מצד הכוכבת, למשל במקרה של לחצים פוליטיים אנטי-ישראלים, שמן הסתם יופעלו על ביונסה בעוצמה רבה. עד כמה זה יתבטא במחירי הכרטיסים - לכל מפיק יש את החישובים שלו והשיקולים שלו. הוא יכול למכור יותר כרטיסים בפחות כסף, והפוך. ביונסה זה מופע של 50 אלף איש בפארק, אבל קשה לדעת כמה כרטיסים באמת יימכרו במחיר מלא. וכל זה בתקווה שהתאריך לא מוקדם מדי".

-כלומר בחודש מרץ עוד עלול לרדת גשם.
"כן, חודש מרץ בישראל עדיין 'מועד לפורענות' מהבחינה הזו. אבל גם בריהאנה דיברו על סיכוי לגשם בסוף אוקטובר והיה מזג אויר מצויין".

"התקלה עם ריהאנה לא תפגע בהצלחה של ביונסה"

-עד כמה הטראומה של הקהל מריהאנה עלולה לפגוע במכירות של ביונסה בישראל?
"אני לא חושב שהתקלה שקרתה במופע של ריהאנה תפגע בצורה כלשהי במופע של ביונסה. הקהל לא טיפש. הוא יודע עם מי יש לו עסק. ריהאנה זה ריהאנה וביונסה זה ביונסה. שתי זמרות שונות, שני מערכים שונים של ניהול. אני לא צופה בעיות מהכיוון הזה".

-גם אם הזוכים בהבאתה יהיו אלה שהביאו את ריהאנה? עומדת נגדם תביעה ייצוגית.
"לעניות דעתי, במקרה של ריהאנה הם עשו הכל בסדר גמור, עד כמה שהם היו יכולים, והיא זו שדפקה להם ברז. זו לא אשמתם, ומרבית הקהל מבין את זה. אני לא חושב שמישהו שאוהב את ביונסה יחשוב פעמיים אם לקנות כרטיס להופעה שלה בארץ, רק בגלל שאלה אותם מפיקים שהביאו את ריהאנה. זהות המפיק פחות חשובה כאן. החוכמה היא לתקן את הטעויות ולהמשיך הלאה. צריך לחשוב איך ממשיכים לרגש ולשמח את הקהל הישראלי שאוהב מוזיקה והופעות גדולות ויפות, ולא להתחפר בעבר".

>> חדשים: דור דניאל - "תמונה משתנה"; דוד בר דוד - "גב אל גב"; מרפסות - "שדות"