נמשכת הסערה סביב ההתבטאות הגזענית והמכוערת של הזמר שלמה גרוניך. אמש (שלישי) בפסטיבל עין גב פנה הזמר לקהל ואמר, "אתם אשכנזיים כאלה, כזה קהל אני רוצה תמיד. אין פה אפילו צ'חצ'ח אחד". היו בקהל שצחקו ומחאו כפיים, אבל מנחת האירוע, נסלי ברדה, מיהרה לבמה כדי לגנות את דבריו.

"אולי לא שמת לב שעם ישראל כולו יושב כאן בקהל, וזו בדיוק הסיבה שהקהל הזה כל כך יפה", אמרה ברדה לגרוניך על הבמה, "השירים, אומן יקר ומוערך שכמוך, שייכים לכולם - לגרוניך, לברדה, ולכולם".

דקות אחרי האירוע חזר בו גרוניך בשיחה עם mako והתנצל, "אני ממש מצטער שנפלטה לי אמירה גרועה זו, זה היה טיפשי מצידי ואי אפשר לחשוד בי עם היסטוריית שיתופי הפעולה שלי בגזענות. אני מתנצל".

שלמה גרוניך (תמונת AVI: הטלוויזיה החינוכית)
שלמה גרוניך | תמונת AVI: הטלוויזיה החינוכית

הבוקר שוחחה ברדה עם לינוי בר גפן ב"חדשות הבוקר" וסיפרה על הרגע שבו שמעה את ההתבטאות של גרוניך מאחורי הקלעים. "אומנים נהדרים עלו על הבמה ושרו, הקהל היה מבסוט, הכנרת יפה. אידיליה. באיזשהו שלב עלה שלמה גרוניך לבמה, ובין שיר לשיר התחיל לדבר עם הקהל. בהתחלה זה היה נשמע כמו סוג של בדיחה לא מוצלחת. נאמרה המילה אשכנזים ואחר כך נאמרה המילה צ'חצ'חים".

@gilmishali7 . #שלמהגרוניך בפסטיבל עין גב: ״אתם אשכנזים, כזה קהל אני רוצה. אין פה אפילו צ׳חצ׳ח אחד״ #fyp #foru #viral #פוריו ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

"הייתי מאחורי הקלעים, לא ראיתי אותו, אבל שמעתי את זה והאוזניים התחילו לבעור. חשבתי, מתי מגיע הרגע שהבן אדם אומר - 'לא, זאת הייתה בדיחה גרועה'. הרגע הזה לא הגיע. ברגע ששקע ההלם הראשוני והבינו שנאמרה פה אמירה מזעזעת, חלק מהקהל קם והלך. אותו קהל לא רצה לעמוד מולו ולא למחוא כפיים. יו"ר הפסטיבל עידן גרינבאום הזדעזע וניגש אליי, מפיק הפסטיבל הזדעזע וניגש אליי. זה היה מאוד ברור שאין אדם אחד עם שכל בקודקוד שיכול להשאיר את הדברים האלה בלי שיעמידו אותם במקומם".

בסרטונים שומעים את הקהל צוחק. זה היה מהסכמה או ממבוכה?
"לא ראיתי את פניהם של הקהל, אבל אני רוצה לקוות ולהאמין שזה היה צחוק של מבוכה והלם, לא של הסכמה. עשרות אנשים ניגשו אליי אחר כך בהתרגשות, חלקם אפילו בדמעות, מכל העדות ומכל שמות המשפחה, וביקשו להגיד תודה על כך שהעמדתי אותו במקומו. אני לא חושבת שהייתה שם הזדהות עם הדברים".

דיברת עם גרוניך אחרי זה?
"לא. הוא נעצר כשעמד לרדת מהבמה, הבין שאני פונה אליו ואומרת לו את מה שאני אומרת, הסתובב אחורה, נראה קצת מבולבל, ירד ואחר כך עלה שוב להתנצל. לא ראיתי אותו לאחר מכן, גם לא את התגובה של האומנים האחרים אליו. עם התנצלות, בלי התנצלות, חשוב להגיד שלדברים האלה אין מקום ואין להם תוקף. השירים, האומנות והיצירה הם של כולם, השיח הזה, המפריד והגזעני, הוא דוחה ומגעיל".

דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, נכח באירוע בעת שגרוניך אמר את הדברים. הבוקר סיפר כי הזדעזע מהם עמוקות: "אני צ'חצ'ח על מלא, משני הצדדים. מעבר לגולן, מדמשק. אף אחד לא ייקח לצ'חצ'ח כמוני את 'חורשת האקליפטוס' ולא את 'שיר של יום חולין'. אלה שירים שלי בדיוק כמו של כל אחד אחר", אמר בניהו.

"ישבתי בקהל בפסטיבל הנהדר הזה ופתאום שמעתי את גרוניך", תיאר בניהו, "הוא הכניס אותי להלם. הדברים שלו לא היו פליטת פה, זאת הייתה מסה ארוכה. הוא אפילו חזר עליה כמעט פעמיים. הייתי בשוק, בתדהמה. האנשים שישבו לידי, מנחם הורוביץ ופיני בדש, הרגישו אותו הדבר. עיתונות זו מחלה סופנית ומיד מיהרתי לצייץ את זה ולהוציא את זה החוצה ברשתות. חשתי מבוכה ובושה, חשתי שאני בז לו".

מה עשית ברגע הזה?
"ניגשתי לראש המועצה האזורית ואמרתי לו, תשמע, אתה חייב עכשיו לתקן את הדבר הזה. זה לא יכול להישאר ככה. שמעתי בסרטונים לאחר מכן שאנשים ציחקקו, לא אהבתי גם את זה. מישהו אמר שזה צחוק ממבוכה, אני לא קונה את זה. אני חושבת שההתנצלות של גרוניך היא לא התנצלות. הוא אמר 'זה נפלט לי'".