קובי אוז (צילום: פאבל בולו)
"התודות יוצאות לי קיטש". קובי אוז | צילום: פאבל בולו

קובי אוז מוציא את השיר "אלהי", בו הוא מוקלט יחד עם סבו ניסים מסיקה ז"ל. השיר לקוח מתוך המופע החדש של אוז "מזמורי נבוכים", ששיריו צפויים לצאת באלבום.

"סבא שלי, רבי נסים מסיקה (רבּי שניישן) ז"ל, היה פייטן, מוהל ושוחט", מספר אוז על סבו. "הוא חלם לשמר את השירה היהודית-טוניסאית אך התקשה להשאיר חותם מוסיקלי בישראליות החילונית והמערבית. אחרי מותו מצאנו קלטות מסודרות עליהן שקד ימים רבים, בהן מוקלטים בקולו העתיק והיפה כל הפיוטים והתפילות אותם נהג לשיר בגולה ובבתי כנסת קטנים ברחבי הארץ. אוצר בלום זה נפתח לאט לאט בעת שאני מגלה את זהותי היהודית בלימוד ובשיר. אך לא הפיוטים לבדם היו צוואתו. סבא שלי היה דתי ספרדי מתון, אדם שומר מצוות שדאג לקרב ולא להרחיק, ומעל לכל התענג על כל מנהג וקיים אותו בתענוג משל היה אנין טעם במסעדת יוקרה. אהבת היהדות, אהבת הזולת הן צוואתו.

"סירבתי לשיר איתו בעליה לתורה"

"ואני שגדלתי כחילוני 'נאור' בבית הספר הכללי בשדרות, סירבתי לשיר איתו בעליה לתורה את הפטרת הבר מצווה שלי. הוא לא כעס ולא אמר מילה. ובכ"ז אני מצטער על כך כל כך. הוא נפטר כשנתיים לאחר מכן. רק לאחרונה מצאתי סליל שהוא הקליט לי כדי שאתכונן לעליה לתורה.

"כטיפשעשרה עיקש פיספסתי הזדמנות לשיר איתו בחייו. והרי חלק מהתיקון שלי: עכשיו כשאני מתקרב לגיל ארבעים לקחתי אחד מפיוטיו המוקלטים ויצרתי שיר שהוא תפילה משותפת. והנה אנו שוב ביחד מתפללים בבית הכנסת הגדול הזה שנקרא ארץ ישראל".

אֱלֹהַי

אתה אל אלוהי אתה אל אלוהי / אתה אל קבץ נדחי ישראל אלוהי / קבץ נדחינו מארבע כנפות הארץ / ושלח משיחנו מלכנו דוד בן פרץ

יש לי כל כך הרבה דברים לספר לך ואתה הרי הכל יודע / יש לי הרבה בקשות לבקש ממך אבל אתה הרי חפץ בטובתי ממילא / אני נותן לך חיוך קטן על כל דבר יפה שבו אני מבחין, מרשים או עדין. / ואני קצת נבוך אנ'לא יודע איך לקרוא לך, אלוהים או אלוקים.

יש לי המון תודות תודות תודות עומדות בתור מול דלתך אבל תודות יוצאות לי קיטש. / יש לי מלא בקשות בקשות בקשות בקשות לבקש ממך למרות שאצלי בסה"כ הכל בסדר.

אלוהי אם אתה שומע תפילתי אולי אפשר למסור ד"ש לסבא שלי. / תגיד לו שהמתינות הספרדית שבה הוא דגל התחלפה בקנאות, קיצוניות. / אבל למרות הכל הסובלנות רוחשת מתחת לפני השטח, / תראה לאט לאט אנשים יוצאים מהמתח ורוצים בסך הכל להיות ביחד, בבית הכנסת הגדול הזה שנקרא ארץ ישראל פה כולם מוזמנים להביט אל השמיים להתפלל לגשמים לפחד מטילים.

יש לי המון תודות תודות תודות עומדות בתור מול דלתך אבל תודות יוצאות לי קיטש. / יש לי מלא בקשות בקשות בקשות בקשות לבקש ממך למרות שאצלי בסה"כ הכל בסדר.

אתה אל אלוהי אתה אל אלוהי / אתה אל קבץ נדחי ישראל אלוהי / קבץ נדחינו מארבע כנפות הארץ / ושלח משיחנו מלכנו דוד בן פרץ / אתה אל

קובי אוז: "השריתי את נפשי במרינדה חמימה של יהדות"

המופע האקוסטי של קובי אוז "מזמורי נבוכים" מקדים את אלבום הסולו השני שלו, הכולל שירים חדשים עם דגש יהודי בעיבוד ייחודי, אליהם הוא קושר מדרשים קטנים, חלקם עתיקים וחלקם לגמרי אישיים.

"בשנים האחרונות השריתי את נפשי במרינדה חמימה של יהדות והתוצאה: 'מזמורי נבוכים', ערב הכולל שירים דנדשים שנעים באזור הערפילי שאינו 'דתי' ואינו 'חילוני'", אומר אוז, "לא מדובר במשהו רוחניסטי, נאיביסטי או קבליסטי, כי אם בשירים עבריים השולחים חיוך לחז"לינו המבריקים".

הבכורה החגיגית של המופע תהיה בפתיחה להופעה "הגן האבוד והפרי האסור" במסגרת פסטיבל התנ"ך והאהבה, שיתקיים ב-4.8 באמפי הרומי בבית גוברין. עוד יופיעו באירוע: מירי מסיקה, איה כורם, אוהד חיטמן ועידן יניב. קובי אוז ינהל אמנותית ויופיע.