אביתר בנאי צעיר (צילום: רונן ללנה)
אביתר בנאי, 1997 | צילום: רונן ללנה

אלבום הבכורה המופתי של אביתר בנאי שנקרא בפשטות "אביתר בנאי" יוצא כעת מחדש במלאות לו 15 שנה במהדורה מיוחדת ומשולשת. עם הוצאת האלבום נחשפים שירים גנוזים, כמו השיר "בשנייה אחת" וגרסה מיוחדת - סקיצה מקורית - לשיר "מנגינה יקרה".

ההוצאה המחודשת היא מארז המשולש, היוצא במסגרת סדרת "סימני דרך" של חברת אן אם סי. הוא כולל את האלבום המקורי, דיסק נוסף הכולל שני שירים אשר נכתבו עבור האלבום אך לא נכללו בו בסופו של דבר - "בשנייה אחת" ו"תכף נתחבא", ו-7 גרסאות "דמו" מוקדמות לשירים (ביניהן "מנגינה יקרה"), שנכללו בסופו של דבר בגרסאות שונות באלבום ובהן ניתן לשמוע את אביתר בנאי מבצע את השירים כשהוא שר ומלווה את עצמו בפסנתר בלבד (ובשיר אחד בגיטרה).

החלק השלישי הוא DVD הכולל את הפרק מתוך סדרת "האלבומים" של ערוץ 8 המוקדש לאלבום וישודר בהקרנת בכורה ב-14 לינואר, כולל ראיונות מיוחדים עם אביתר בנאי עצמו ועם האנשים שהיו שותפים ליצירתו.

אלבום הבכורה של אביתר בנאי יצא במקור בשנת 1997 וכלל שירים שהפכו במהרה ללהיטים ובהמשך לקלאסיקות מודרניות במוזיקה הישראלית, ביניהם: "יש לי סיכוי", "תתחנני אלי", "כלום לא עצוב", "מתי נתנשק", "שמתי לי פודרה" ו-"תיאטרון רוסי". האלבום זכה להצלחה מסחרית גדולה ונמכר עד היום ביותר מ-80 אלף עותקים - "אלבום פלטינה" כפול.

"ההתפרצות היצירתית באלבום הזה מסעירה ומרגשת"

"התגובה הראשונה בהאזנה לאלבום הבכורה של אביתר בנאי בזמן אמת הייתה הפתעה מוחלטת, הלם של ממש", כותב יואב קוטנר, עורך "האלבומים", לכבוד ההוצאה המחודשת. "אמנם שיר אחד, 'תתחנני אלי', כבר הושמע ברדיו כשנה לפני שיצא האלבום, והיה אפשר להבין שמדובר במשהו שונה ומיוחד... ובכל זאת, ליצירה השלמה נדמה שאיש לא ציפה. כל כך הרבה יופי, כאב, עומק רגשי ואומץ לבטא את הסערה הפנימית ללא שיקולי 'איך זה יתקבל'.

"גם עכשיו, 15 שנה אחרי, ההתפרצות היצירתית באלבום הזה מסעירה ומרגשת, עוצרת נשימה. ואם עכשיו זה כך, לא קשה לדמיין עד כמה ב-1997 היא הייתה חסרת תקדים ומהפכנית בנוף המוזיקה הישראלית החדשה של אותם ימים".

אביתר בנאי, עטיפת אלבום
אביתר בנאי, עטיפת אלבום הבכורה, הוצאה מחודשת | צילום:

>> ירון אילן נגד אביב גפן, שלגלג על יוסי גיספן, שתקף את גפן, שירד על המזרחית