ג'ון קייל, מאומני הרוק המוערכים, המפורסמים והמשפיעים ביותר בעולם וממייסדי להקת ה- velvet underground, חוזר לישראל ויופיע ב-2 באוגוסט 2011 במועדון זאפה בתל אביב וב-3 באוגוסט במועדון בארבי בתל אביב, בהפקת שוקי וייס. שתי ההופעות יתקיימו בעמידה. מחיר כרטיס במכירה מוקדמת בזאפה ובבארבי: 200 ₪. לאחר מכן יעלו הכרטיסים 240 ₪

ג'ון קייל מגיע לישראל בפעם החמישית (!) אחרי הופעות בפסטיבלי "פרימוורה" ו"ברייטון". ביקורו האחרון בארץ היה לפני כחמש שנים, גם אז לשתי הופעות. איתו יגיע הרכב המונה שלושה נגנים, שיבצעו איתו את מיטב שיריו, בדגש על אלבומו "Paris 1919" וכמובן ההמנון "הללויה", במקור של לאונרד כהן, אותו מבצע קייל בשלמות.

קריירה מפוארת

ג'ון קייל נולד בויילס ב-1942. ב-1965 הוא היה לחבר מייסד בלהקת "ולווט אנדרגראונד", לצד לו ריד. הוא ניגן בבס, ויולה וגם שר ופרש בתום שני האלבומים הראשונים והקלאסיים: "The Velvet Underground & Nico" ו-"White Light/White Heat". קייל היה אמון על הצדדים היותר "אמנותיים" וניסיוניים באלבומים, שהיו למכוננים בפאנק, הפוסט-פאנק והרוק הנסיוני.

אחרי שעזב את הלהקה בעקבות חילוקי דעות עם לו ריד המשיך לקריירת סולו. ב-1970 שחרר את האלבום הראשון שלו, "Vintage Violence". ב-1973, יצא, כאמור, "Paris 1919", ואחריו עוד שלושה אלבומים: "Fear", "Slow Dazzle" ו-"Helen of Troy".

ב-1992 זכה קייל להצלחה מחודשת עם אלבום ההופעה "Fragments of a Rainy Season", בו ביצע שירים מכל תקופות הסולו, כשהוא מלווה את עצמו בפסנתר וגיטרה בלבד, ללא להקה.

מאחורי קייל מספר גם הפקות מוזיקליות משפיעות, כמו אלבום הבכורה של איגי פופ והסטוג'ס, אלבום הבכורה של פטי סמית', "Horses" האלבום "The Modern Lovers" של המודרן לאברז ואת האלבומים "Desertshore" ו-"The End" של ניקו, ששיתפה פעולה עם קייל והוולוט אנדרגראונד. ב-2010 אף זכה קייל הוולשי להיכלל במסדר האבירים של מלכת אנגליה.

>> רדיוהד ו-U2 כבשו את פסטיבל גלסטונברי