צילום וידיאו: עופר רבין

הרד הוט צ'ילי פפרס הגשימו הערב חלום ל-50 אלף מעריצים שחיכו להם שנים, בעיקר מאז הביטול ב-2001. אנתוני קידיס, פלי, צ'אד סמית' וג'וש קלינגהופר  - הרד הוט צ'ילי פפרס בהרכבה הנוכחי - כבשו הערב את פארק הירקון, ונתנו מופע מרגש, שכל הכרטיסים אליו נמכרו, וכלל אזכורים לגיטריסט הישראלי המנוח הלל סלובק, לעיר מולדתו חיפה, וכמה מילים בעברית כמו "לחיים!". הם ניגנו מעולה, נראו מצויין, זזו על הבמה כמו שדים (למרות הגיל המתקדם), חוץ מקלינגהופר ששבר רגל לפני כמה שבועות. הפפרס גם בחרו שירים גדולים מהרפרטואר העצום שלהם, ידעו לחבר להיטי ענק עם יציאות מפתיעות ושירים מהאלבום האחרון, והעניקו לקהל את אחת ההופעות הגדולות שהגיעו לישראל בשנים האחרונות, את אחת מהופעות הרוק הגדולות שהיו כאן מאז ומעולם.

>> אבישי כהן: "קידיס סימס לי ב-7 בערב: 'בוא להופיע איתנו'"
>> ביקורת: "אחת הלהקות הגדולות בעולם הביאה את הקהל לסיפוק עצום"

עם הסאונד בפארק הירקון שהיה יעיל, נקי, וברור, אפילו איכותי, עם עבודת מסכים אמנותית שהשלימה את החווייה היטב, הצ'ילי פפרס, גם בהרכב הנוכחי עם ג'וש קלינגהופר בגיטרה חשמלית הם להקת הופעות חלומית. הבס-תופים של פלי וצ'אד סמית' קטלני ברמת הפצצה באיראן. ויחד עם קלינגהופר החד והמתוזמן היטב בגיטרה חשמלית הם מייצרים קטעי נגינה עילאיים ודורסניים, כולל סולואים, ג'אמים, פתיחות והובלות, שהם בית ספר לfאנק רוק, רוק כבד, גרוב-רוק והארדקור. תאווה לאוזניים מצדם של ותיקים שמנגנים עם המון ניסיון ולא פחות מזה תשוקה מתחדשת.

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
עדיין מסולני הרוק הגדולים בעולם. אנתוני קידיס, רד הוט צ'ילי פפרס, בפארק הירקון | צילום: רועי ברקוביץ'

אחרי מופעי החימום של הזמרת הישראלית ריף כהן והלהקה האמריקנית Fool's Gold עם הסולן הישראלי לשעבר (ששר לקהל "לכובע שלי שלוש פינות") עשרות אלפי מעריצים של הרד הוט צ'ילי פפרס גדשו את מדשאות פארק הירקון בציפייה למופע הרוק הכי גדול שידעה ישראל בשנים האחרונות.

ההופעה מתחילה בשעה 21:02. היסטוריה והיסטריה בפארק הירקון. חלום של כמעט 30 שנה מתגשם. אנתוני קידיס ופלי עולים לבמה ללא חולצות וחושפים את הקעקועים המפורסמים שלהם. קידיס עם כובע המצחיה המזוהה איתו בשנים האחרונות, השפם והגוף המעולה גם שנייה לפני גיל 50. צ'אד סמית' עולה לעמדת התופים, והגיטריסט ג'וש קלינגהופר, ששבר את רגלו לפני כמה שבועות, עולה עם קביים ומתייש על גיסא עם הגיטרה החשמלית.

הרד צ'ילי פפרס מתחילים את ההופעה עם השיר Monarchy of Roses, מתוך אלבומם האחרון "I'm With You". הקהל בטירוף. 50 אלף איש באקסטזה. פלי מקפץ על הבמה כמו תיש, קידיס רוקד בתנועות שמפילות את כל הבחורות והרוקנ'רול זורם מהם וממלא כל פינה בשטיח ההמונים שלמרגלותיהם.

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
מנגן בטירוף. פלי, רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון | צילום: רועי ברקוביץ'

21:08 - שיר שני: הלהיט הענק "All Around The World" מהאלבום "קליפורניקיישן". הצליל החודר והקוצני והכל כך אהוב של הגיטרה מנסר את המוח והרגליים מנתרות עם הבס והתופים. פלי צועק בעברית: "לחיים!" ונותן סולו בס מהצם. השיר השלישי הוא "Snow" מהאלבום "Stadium Arcadium" במהלכו המתופף צ'אד סמית' זורק מקל תופים לקהל.

21:22 - לפני השיר הרביעי אומר אנתוני קידיס: "השיר הבא מוקדש לחיפה" (העיר בה נולד הגיטריסט הישראלי של הלהקה, הלל סלובק, שהלך לעולמו ממנת יתר). הפפרס מנגנים את הלהיט "Otherside". סדר השירים ממשיך לזגזג בין ישנים לחדשים ובין להיטים הגדולים לכאלה דמעט פחות. הפעם זה תורו של Look Around מהאלבום האחרון. אחריו קופצים לאלבום "By The Way" עם שלושה שירים רצופים מתוכו: "universally speaking", הלהיט הגדול Can't Stop ו-"Throw Away Your Televition" גם הוא מאותו אלבום.

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
בכושר תיפוף מדהים. צ'אד סמית', רד הוט צ'ילי פפרס, נותן בראש בפארק הירקון | צילום: רועי ברקוביץ'

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
"השיר הזה מוקדש לחיפה". אנתוני קידיס | צילום: רועי ברקוביץ'

21:44 - אנתוני קידיס אומר לקהל: "אנחנו זוכרים את הלל סלובק. היה לו סגנון פאנקי משלו, משהו ישראלי, הוא המציא אותו". ופלי מוסיף: "אני זוכר כשהיינו צעירים, ילדים, וגדלנו בלוס אנג'לס, הלל היה אומר 'הלוואי שיום אחד ניסע להופיע בישראל'. אז להיות כאן הערב זה מרגש". אחרי האזכורים הללו לסלובק השיר הבא ברשימה הוא "The Adventures of Dance Maggie", הלהיט הגדול מאלבומם האחרון.

21:52 - הפפרס מפתיעים עם השיר "Me And My Friends", שיר נדיר, בסגנון שמזכיר Pאנק לא פחות מFאנק כמעט ולא מנוגן בהופעות. הוא לקוח מתוך אלבומם השלישי "The Uplift Mofo Party Plan" שיצא ב-1987, האלבום האחרון שלהם עם הלל סלובק ז"ל. מדובר באחר השירים היחידים מהתקופה המוקדמת של הפפרס ששרדו והצליחו להכנס להופעות הלהקה משנות ה-90' ועד היום.

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
אנתוני קידיס עולה לבמה | צילום: רועי ברקוביץ'

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
סחתיין על הטאטוז. אנתוני קידיס, הצ'ילי פפרס בפארק הירקון | צילום: רועי ברקוביץ'

21:56 - עוד הפתעה ציפתה למעריצים של הצ'ילי פפרס כשהחצוצרן הישראלי אבישי כהן עולה לבמה לנגן עם הפפרס את השיר "Did I Let You Know", גם הוא מהאלבום החדש. ההשתלבות שלו בתוך ההרכב מעוררת התפאלות ולקראת סוף הנאמבר החצוצרה שלו מלווה בקול שני ממש את השירה של קידיס.

22:02 - קצת אחרי אמצע המופע, הרד הוט צ'ילי פפרס נותנים פתיחה איטית של הלהיט הותיק "Behind The Sun", אבל לא ממשיכים אותו ומנגנים את הלהיט הכי גדול שלהם "Under The Bridge", הבלדה שנפתחת עם צלילי הגיטרה שכל חובב רוק בעולם מזמזם מתוך שינה. אלפי מעריצים בקהל מאירים את הפארק עם הטלפונים הסלולריים שלהם באחד המחזות היפים שנראו כאן לאחרונה. 21 שנה חלמנו לשמוע את השיר בארץ והנה זה קורה.

אחרי שכולם נהנו לשכשך בבריכת הקיטש האיכותית הזו, הגיעה פתיחה נוספת, פתיחה בלבד, מהשיר "My Lovely Man", אליה התחבר הקאבר ל"Higher Ground", במקור שיר של סטיוי וונדר. אנתוני קידיס אומר לקהל: "תדעו שאני אוהב אתכם ואת המשפחות שלכם!".

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
מוצא האדם מן הבס. פלי, רד הוט צ'ילי פפרס, בהופעה בפארק הירקון | צילום: רועי ברקוביץ'

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
לחיים!" פלי- הבסיסט האגדי" | צילום: רועי ברקוביץ'

22:14 - קטע ג'אם של נגינה מוביל ללהיט הענק "Californication". לאחר מכן להיט גדול כמעט כמוהו בדמות By the Way.

22:23 - הצ'ילי פפרס ירדו לפני ההדרן שצפוי לכלול שלושה שירים. הוא נפתח בסולו תופים כפול של המתופף צ'אד סמית' ונגן הפרקשן שמלווה את הלהקה. הקהל רוקד לצלילי הסולו הארוך.בסוף הסולו, פלי נכנס בעמידת ידיים! השיר הראשון בהדרן הוא "Power of Equality" שמעיף את פארק הירקון באוויר עם סולו נוסף של אבישי כהן הישראלי בחצוצרה.

השיר האחד לפני אחרון הוא "Meet Me In The Corner" והקונצרט מסתיים בלהיט הfאנק מטאל הגדול בכל הזמנים שמקפיץ לכולם את התחת כבר 21 שנה: "Give It Away". בשעה 22:48 הפפרס אומרים שלום ויורדים מהבמה בפעם האחרונה לערב זה.

רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
רגע נדיר בהופעה: קלינגהופר קם מהכיסא | צילום: רועי ברקוביץ'
רד הוט צ'ילי פפרס בפארק הירקון 2012 (צילום: רועי ברקוביץ')
חוזר מפציעה. קלינגהופר | צילום: רועי ברקוביץ'