בפרקים הקודמים: רשות השידור לא משלמת תמלוגים לאקו"ם מעל לעשרה חודשים

העובדה שרשות השידור על סף פירוק, ככל הנראה, לא מונעת ממנה: א. להפר זכויות יוצרים של אמנים (לכאורה) ו-ב. להיות גוף ציבורי שלגיטימי להתלונן עליו.

חברת אקו"ם שלחה הבוקר מכתב רשמי עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם עותקים לשרת התרבות מירי רגב, השר הממונה על רשות השידור אופיר אקוניס ושר האוצר משה כחלון, בו היא מכנה את התנהלות הרשות וכונס הנכסים שלה "בריונית", מאשימה אותם בפגיעה אנושה ביוצרים ובאי תשלום תמלוגים במשך יותר משנה, ומבקשת לפעול בנושא.

"רשות השידור מתעלמת ביודעין ובגסות מההבטחות שניתנו", כותבים נציגי אקו"ם, "הרשות והמפרק עושים דין לעצמם, מתעלמים מן ההסכם הקיים בין הרשות לאקו"ם ובוחרים לשלם על דעת עצמם פחות ממחצית התמלוג הקבוע בהסכם בין הצדדים, וזאת אף על פי שהרשות ממשיכה לשדר יצירות מוגנות ואף מעמידה את יצירותינו חינם לרשות הציבור באמצעות האינטרנט!".

כאמור, הרשות נמצאת באמצע הליכי פירוק, מה שאומר שמי שאחראי עליה כרגע בפועל הוא משרד התקשורת וכונס הנכסים שמונה מטעמו. במכתב מבקשת חברת אקו"ם מנתניהו, שהוא שר התקשורת הזמני, להורות לרשות לאכוף את ההסכם הקיים ולשלם את מלוא הכספים: "אנשי משרד האוצר הצהירו מספר פעמים כי המדינה מחויבת להזרים את המימון הדרוש לתשלום מלוא חובותיה של רשות השידור", מזכירים במכתב. "גם כונס הנכסים הרשמי הצהיר בפני מבית המשפט... כי זה לא כלכלי ולא ראוי לעצור תשלומים שוטפים להם התחייבה הרשות".

חברת אקו"ם חתמה את המכתב במילים קשות: "מתביישת בכך שגוף ציבורי הממומן מכספי המדינה בוחר להפר הסכמים ברגל גסה תוך פגיעה קשה בפרנסתם של אלפי יוצרים חברי אקו"ם... פרנסתם של אלפי יוצרים תלויה בהחלטתך".

מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
שרת התרבות מירי רגב | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

תגובת משרד כונס הנכסים הרשמי ומפרק רשות השידור, הפרופ' דוד האן:

"בשנת 2014 רשות השידור שילמה לאקו"ם תמלוגים בסכום כולל של 9,278,030 ₪. תשלום התמלוגים הופסק עוד בטרם החל הפירוק של רשות השידור. רשות שידור הודיעה לאקו"ם עוד בדצמבר 2013 כי היקף התמלוגים המועברים לאקו"ם מזה מספר שנים גבוה מדי ובקשה להיכנס עם אקו"ם למו"מ על סכום התמלוגים או לחילופין להליך להליך גישור עד עתה לא נענו דרישות אלה על ידי אקו"ם, על אף היותה מונופול בתחום".  

"עם כניסתו לתפקיד בדק מפרק רשות השידור את סכום התמלוגים ששילמה רשות השידור לאקו"ם בשנת 2013 (שהסתכם לסך כולל של כ- 23 מליון ₪) בהתייחס לפרמטרים שונים, ואת הסכומים שמשלמים לאקו"ם גופי שידור מסחריים. הבדיקה העלתה כי התמלוגים ששולמו לאקו"ם במשך שנים על בסיס 2.75% מהתקציב היו גבוהים, בלתי סבירים ובלתי הוגנים כלפי השידור הציבורי והקופה הציבורית, ביחס להיקף וסוג השימושים ביצירות על ידי רשות השידור. בנוסף יצוין כי טענות אקו"ם מתבססות על מודל לקביעת תמלוגים שנקבע לפני כ- 20 שנה ואינו רלוונטי עוד". 

"האופן שבו אקו"ם מנהלת את ההתחשבנות שלה מול היוצרים אינו חלק מההסכם מול רשות השידור ולא צריך להשפיע על שיקוליו של המפרק".