לשאול מנהל אמנותי של פסטיבל מוזיקה על מי הוא ממליץ נשמע הגיוני בערך כמו לשאול הורים מי הילד המועדף עליהם. "התשובה המתבקשת היא: כולם היו בני, ולכן גם אמליץ על כולם. פסטיבל החורף בים האדום בנוי על רשימת אמנים שמורכבת מ"עוגן" – מוזיקאי או הרכב מפורסם שימשוך צופים אל הפסטיבל, ומסביבו הרכבים הרבה פחות ידועים אך לא פחות משובחים שיכולים בהחלט להיות העוגנים של השנים הבאות. אבל בכל זאת, הנה כמה המלצות מאחד שיודע:

ושוב מתקרב מועד המסיבה שלי. כן, כך אני קורא לפסטיבל ג'אז חורף בים האדום. עובד נורא קשה (זה הזמן להוציא את הממחטות), מסתובב בעולם ובוחר בפינצטה אמנים שיופיעו באילת, ואני מתמלא גאווה ומתנפח משנה לשנה כשהקהל שבא לחגוג איתי הולך וגדל. אז מי בחוגגים? אתחיל דווקא מהישראלים, כי הוכח בקיץ האחרון למי שהיה ספק בכך שהעוצמה האמנותית שלנו היא אדירה ומוזיקאי עירך קודמים.

יסמין לוי

זמרת הנשמה הגדולה של ישראל. היא מזוהה עם לדינו ועם פלמנקו ועם דם ספרדי לוהט, אבל כשמערבבים להט שכזה עם ג'אז קריר מתקבל מעדן מסקרן ובלתי צפוי. השירים של זמרות הג'אז הגדולות בסגנונה המיוחד, ושיריה שלה בעיבוד ג'אזי במופע מיוחד לפסטיבל.

נורית גלרון

בהפקה מיוחדת לפסטיבל, נורית מגיעה עם פסנתר וקונטרבס ובעיקר עם קולה הנפלא שאלתורי הג'אז נולדו כאילו במיוחד עבורו, או אולי להיפך – קולה נולד עבור הג'אז. מופע אינטימי שיקרב את לב המאזין אל ליבה של זמרת ענקית.

דניאל רותם

נגן הסקסופון הצעיר סיים בקיץ האחרון שנתיים של התמחות במוסד העליון של הג'אז "מכון הג'אז של תלוניוס מונק" אליו נבחר יחד עם עוד שישה עילויים. ביום הג'אז הבינלאומי בבית הלבן תחת כנפיה של מישל אובמה חגג יחד עם גדולי הכוכבים סדנה אודות תולדות הג'אז האמריקאי בה ניגן ואותה הנחה, וסוף סוף נוכל להתפעל מכישרונו האדיר בקטעים מקוריים משלו ובעיבודיו לסטנדרטים.

עודד צור

 

את עודד פגשתי לראשונה בבית הספר למוזיקת עולם ברוטרדם שבהולנד, שם למד במשך שנים את סודות המוזיקה ההודית מהמאסטר הגדול מכולם, החלילן האריפרסאד שאורוסייה. את הניחוחות המיוחדים למוזיקה הזו הצליח למזג בצורה נפלאה בנגינת רביעיית הג'אז המסורתית, והתוצאה גרמה למבקרי המוזיקה להתחרות בסופרלטיבים. מופע קסום ומרתק.

אנסמבל גלעד אפרת

רביעיית מיתרים מזוהה בדרך כלל עם מוסיקה קלאסית. הקונטרבס של גלעד יחד עם צ'לו, כינור ומנדולינה מביאים אל תוך פסטיבל הג'אז טעמים שונים מהמקובלים, מענגים ביותר, בביצוע קטעים מקוריים בצד עיבודים קסומים לזמר עברי.

האחיות לוז

עבור כל המתגעגעים להרמוניות הקוליות של האחיות אנדריוז ולמקצבי הסווינג הסוחפים, באות שירה ז. כרמל וחברותיה למלא את חללי הנוסטלגיה בלבכם. אני רק מקווה שמכינים למופע הזה רחבת ריקודים.

לולה מארש

הצמד המופלא של האינדי-פופ הישראלי מביא אל הפסטיבל את האינטימיות של הג'אז, גם אם לא ניתן להגדיר אותם כאמני ג'אז. הנשמה של חובבי הג'אז פתוחה לנגיעות צובטות של כל סוגי המוזיקה, והגבולות פרוצים לרווחה. איך אמר מי שאמר: "אין להבדיל בין הז'אנרים השונים, יש להבדיל בין מוזיקה רעה למוזיקה טובה".

נטאלי וומבה ברי

לכל מי שחיפש את החיבור בין הג'אז למוזיקת העולם באה הזמרת הזו מקונגו לצרפת ועד לישראל. חיי בת דיפלומט חשפו אותה לצלילים מגוונים והיא מביאה אל הבמה מהלהט של המקצבים האפריקאיים, הבלוז והנשמה השחורים, בלדות מרטיטות ותנועות ריקוד סוחפות.

לוקה אקינו

לאיטליה מסורת אדירה של חצוצרני ג'אז ואחד ממשיכי הדרך הוא לוקה שהעריץ את צ'ט ומיילס, אך באותה מידה מחפש צלילים חדשים רחבי העולם. במופע אקוסטי מלווה בפסנתר ואקורדיון הוא ממזג בג'אז את המלודיות וההרמוניות של המוזיקה האיטלקית המשובחת.

תרז מונקאלם

כיצד ממזגים בין שאנסון צרפתי לרוק אמריקאי לג'אז? זאת עושה במיומנות רבה הזמרת הקנדית בעלת הקול המחוספס והכובש. שירים שהכרנו לובשים מחלצות אחרות וכובשות.

Torrio!

מ"דאון אנדר" מגיעה אלינו השלישייה הזו. הפסנתרן פול גראבובסקי זכה באוסטרליה לכל פרס ותואר והוא נחשב לגדול מחנכי הג'אז במולדתו ויחד עם שני חבריו לטריו, האחד ממוצא גרמני והשני איטלקי, הם מגשרים על הבדלי הסגנון ביניהם ביד אמן.

אורן אטקין

נגן קלרינט מבריק שמשפחתו היגרה לארצות הברית כשהיה בן ארבע במופע שכולו מחווה לבני גודמן האגדי. הצלילים הנוסטלגיים מקבלים לבוש חדש עם הרביעייה הזו שזכתה לכל סופרלטיב אפשרי. ואגב, לאורן גם מופע ג'אז מדהים לילדים בני שלוש ומעלה, והלוואי ונוכל גם להנות ממנו בפסטיבל.

Bass Extremes

ואחרונים אחרונים חביבים ביותר הם שני ענקי הבאס וויקטור ווטן  וסטיב ביילי - וכשהם נפגשים חשמל זורם באוויר. הראשון הוא הגורו של כל מוזיקאי הבאס בעולם, השני הוא חלוץ הנגינה בבאס פרטלס שישה מיתרים, ויחד עם המתופף הם מבצעים קטעים שחודרים תרתי משמע לנשמה ולתוך אבריו הפנימיים של כל מאזין.