אחרי ארבעת הסינגלים הראשונים מתוך הפרויקט החדש של אליה רוסיליו, "המחברת של אליה", הבוקר יוצא השיר החמישי, הפעם בביצועו של רותם כהן, בשיר שנכתב בהשראת סיפור חייה המרגש של מרים פרץ, כלת פרס ישראל ששניים מבניה, קציני צה"ל, נהרגו בקרב בעת שירותם ומאז היא מרצה בקרב בני נוער וחיילי צה"ל.

עוד לפני הפרויקט שמתוכו יצאו כאמור שיריו הקודמים של אליה בביצועם של מירי מסיקה, עומר אדם רן דנקר וחן אמסלם, רוסיליו כתב שירים למרבית האמנים הבולטים במדינה כמו אייל גולן, ליאור נרקיס, שירי מימון, הראל סקעת, מירי מסיקה ואחרים.

"לסיפור של מרים פרץ נחשפתי לפני מספר שנים ומאז הוא מלווה אותי", מספר רוסיליו על השיר החדש בראיון ל-mako. "סיפורה הוא קוקטייל של השראה, העצמה ועצב, ובשיר הזה הסתכלתי על מה שקורה מסביב ובחרתי לתת מראה דרך המוזיקה. זהו שיר געגוע שאומר כי אמנם אנחנו רחוקים, אבל למרות המרחק בסוף ניפגש כמו שמש וים".

"למרים עצמה נחשפתי במהלך שנת שירות שעשיתי לפני הצבא", מוסיף רוסיליו. "לקחו אותנו להרצאה שלה ומאז הסיפור שלה פגש אותי בהמון תחנות בחיים. את הדרך שלי במוזיקה התחלתי בתור תלמיד, הלחנתי ארבעה טקסטים לאב שכול (ניסן, אביו של גל לב רן ז"ל) שם פגשתי לראשונה באיכויות שלי ככותב ומלחין".

ואיך נבחר דווקא רותם כהן לביצוע השיר?
"רותם הוא חבר קרוב, אמן ענק בעיני והוא היווה לי השראה בתחילת הדרך. שלחתי לו את הסקיצה של השיר רק כדי לקבל דעה והיה חיבור מידי. רותם הקליט את השיר וזה היה יפה מדי שלא ראיתי כבר אף אופציה אחרת למרות שהשיר הוא בלשון נקבה. אני מאמין שלנשמות אין מגדר, והנשמה של רותם גדולה והצליחה להכיל את הדבר הזה. ללא ספק זכיתי". 

ספר קצת על הפרויקט. איך הוא התקבל על ידי המאזינים?
"הפרויקט הזה ממש עושה צעד צעד בעולם. בשנים האחרונות אהבו לכנות אותי 'מכונת להיטים' שזה נחמד (רוסיליו כתב את 'שני משוגעים' לעומר אדם), אבל הרגשתי שהשירים שיצרתי הם לא אני ב-100%. גדלתי על מוזיקה מסוימת ויש בי ערבוב של עולמות לירקלים ושל מנגינות. לשירים בפרויקט שלי יש יותר עומק ופחות 'פופ'. יש מחיר לבחירה שלקחתי מבחינת פופולריות, אבל אז נשאלת השאלה מה עדיף - ליהנות ממיליונים ביוטיוב כשאתה לא בהכרח עומד מאחורי השירים או לעשות דרך ממספרים קטנים ולגדול ולהיות לגמרי אתה. אפילו לי לא תמיד התשובה ברורה ואני מקווה ומאמין שאצליח לדבוק באופציה השנייה".

ומה הלאה? יש כבר תכניות לשנה הקרובה עם פתיחת עולם התרבות?
"יש לי הרבה תכניות להמשך. קודם כל יש מופע השקה לפרויקט ב-13.6 בזאפה הרצליה, ובנוסף אני מתכנן לקחת זמר או זמרת, להשקיע בהם, לפתח אותם ולעשות איתם דרך. כמובן שיש עוד שירים שמתוכננים לצאת מתוך הפרויקט עם זמרים וזמרות שאני מאוד אוהב". 

הכל היה אחרת // מילים

הכל היה אחרת אם הייתי מעיזה
כמו עלה סתויי לנתק את האחיזה
שלי ממך, ליפול לאדמה

האהבה הזאת חלפה מכאן כמו קסם
השמיים תרגמו געגועי לגשם
אולי בעצם, עצוב לי עכשיו

וכשחופים שוכחים שמות
אותך אני אזכור לעולם
בסוף אנחנו ניפגש
כמו שמש וים
וללב דרכים לא נגמרות
הלכתי כבר בכולן
בשבילך תמיד זה בשבילך

ובמרחק הזמן אני יודעת להגיד
זכרונות זה דמוקרטיה
בוחרים בי תמיד
ואני לא רוצה
אבל זה ככה

ומי יציל אותי כשהלילה מכסה
עכשיו אני מבינה שהלכה למעשה
אני שלך מה שלא תעשה

מילים ולחן: אליה רוסיליו | עיבוד והפקה מוזיקלית: אריאל טוכמן