אין תמונה
דוגמה לזמר נשמה אמיתי. תמיר גל

בכל ז'אנר מוזיקלי יש את הכוכבים הגדולים ויש את החיילים האלמונים שיוצאים לקרב, "שחקני הנשמה" שעושים את "העבודה השחורה" - למשל ליצור המנונים ולהיטים שכולם יודעים לשיר את המילים שלהם בעל פה, אבל אף אחד לא יודע מי שר אותם במקור, או מי עשה אותם והביא אותם לכל מכונית ועמדת שמירה.

בכתבה הראשונה בסדרה אנחנו יוצאים בעקבות הגיבורים האלמונים של המנוני הנשמה האמיתיים של המוזיקה המזרחית, שירים שהכוח שלהם בא מלמטה, מה"שטח", מהרחוב, מהאינטרנט, וכאמור מהקסטות של הטייפים והצרובים ברדיו-דיסקים במכוניות.

 

גל חייק

אין תמונה
למרות שאת כבר לא חברה. גל חייק

לאחרונה שינה גל חייק את שמו ל"גל חיים", אבל זה לא משנה את העובדה שהבחור המוכשר הוא אחיינו של הזמר שי "שיקו" חייק. גל פרץ את דרכו בלהיט "מאחל לך" שהפך כל מועדון במדינה, והפך ללהיט ענק, ולראייה - מאות אלפי צפיות אמת ביו טיוב.

אגב השיר יצא בתקופה בה יצא גם "לב קבור", ההמנון של של מאור אדרי וחנן ילד הפלא, שבאותה תקופה לא נחל הצלחה ובימים אלו הפך לשיר הפריצתה של מאור אדרי.

 

דוד בודה ודודו קדוש

אין תמונה
בודהה קטן. דוד בודה

דוד בודה ודודו קדוש, צמד ה"דוידים", פרצו בדואט "סודות האהבה" (לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה) ללחן טורקי, שיר דיכאון "אסלי" שהפך כל מועדון מזרחי בז'אנר הנשמה, וכמובן היווה רקע למיליון כוסות וודקה ועראק. שימו לב לקולות קדוש ובודה, שעובדים מצויין בדואט הזה, אחד נמוך ועמוק, השני גבוה וצעקני, יעני חומה ומגדל.

בודה ("בודהה") וקדוש ("קדושי") היו גם שניים מחלוצי תעשיית הז'אנר האינטרנטי, וזכו לפרסום בעיקר דרך הרשת. בנוסף דודו קדוש הוציא את שירו "איתך אני מאושר" ללחן טורקי, שהפך ללהיט בז'אנר הנשמה, וכיום בלחן זה זמר צעיר בשם אביה פינטו , הפך אותו ללהיט "תראו תראו" בעיבוד מעניין.

 

יניב נסימי

אין תמונה
גדל על ההיא עם החבר. יניב נסימי

יניב נסימי הוא מחלוצי זמרי האינטרנט בארץ. השיר של נסימי "יש לה חבר" עם אורן בן-דוד הוא מהשירים שכל אחד יכול לשיר גם אם אין לו מושג מי שר אותם. כבר לפני 8 שנים, כשהמוזיקה המזרחית רק החלה לגלות את הרשת, הוא החל להשתמש במדיום על מנת לקדם את שיריו, דחף אותם בכל פורום ודף אפשרי, וזכה להיקף נלהב של מעריצים.

ההצלחה של "יש לה חבר" הובילה לשיר ההמשך "יש לה חבר 2" עם יוסי כהן, שבו הם שרים "תראה אחי, אני עדיין במשבר, בגלל אותה ילדה שיש לה חבר". מה שנקרא, נסימי בנה קריירה על הבחורה ההיא עם החבר. סחתיין.

 

ראובן "המלאך"

אין תמונה
השראה לכוכבים. ראובן שמעון "המלאך"

ראובן שמעון המכונה "המלאך" הוא אחד ממובילי שירי הנשמה בארץ. הוא פרץ את דרכו בהרכב בשם "המלאכים" שהופיע בכל מועדון אפשרי. "המלאך" הוא כביכול "האבא הרוחני" של מרבית זמרי הנשמה הצעירים וגם של כמה זמרים מהמובילים במדינה כיום, כיוון שראובן ניחן בגוון קול טורקי מיוחד, ויש לו יכולות ווקאליות מדהימות.

בנוסף, יש ל"מלאך" שיר שכל אחד מכיר "חבר במשבר 2", שיר פולחן שאפילו עומר אדם הקליט לו גירסה משלו לפני הפריצה הגדולה. "המלאך" הוציא בנוסף את השיר "חבר יקר" שהיה להיט בקרב חובבי ז'אנר הנשמה. מספר שנים לאחר מכן לקח איציק קלה את אותו הלחן ובנה ממנו את הלהיט "מחפש את הדרך".

 

נוריאל

נוריאל, שזכה לכינוי "נוריאל הזמיר", פרץ בזמנו בזכות היותו "זמר אינטרנט", כלומר זמר שעובד בעיקר דרך פרסום ברשת. אין כמעט חייל שלא מזמזם את שירו של נוריאל "בכלא הצבאי": "יושב אני בין סורגים כבול אני בין אזיקים מתחנן לאלוקים שימותו מלשינים... החוקרים הבני זונות פתחו".

 

כפיר עטיה

אין תמונה
הראש נדלק. כפיר עטיה

כפיר עטיה הינו זמר יחסית אנונימי, אבל אין זמר מזרחי שלא שר בהופעות את שירו "הראש נדלק" ("ידיים למעלה גבוה חזק / תחזיקו אותי הראש נידלק / מפיל עוד שתיים שותה גם המון / ועף בשמיים מרגיש עפיפון"), להיט עצום אותו יצר עטיה עם שרון אסולין, אותו אסולין שכתב את "לב קבור" למאור אדרי וחנן ילד הפלא.

לאחרונה הוציא כפיר עטיה דואט חדש עם הזמר הותיק תמיר גל - שיר בשם "תגיד לה" שכבר תפס כלהיט. כן ירבו.

 

אבי גואטה

אין תמונה
לא ההוא של שרית חדד. אבי גואטה

אבי גואטה (לא האמרגן של שרית חדד ומאיה בוסקילה) הוא זמיר צעיר יחסית, במקור מהיישוב בני עייש, שהחל את דרכו כקלידן של הזמרים מעיין המלאך ודוד בודה.

בהמשך עבר גואטה לקדמת הבמה והוציא דואט עם חברו דורון עג'מי בשם "ידעת שאסבול", שהפך ל"מכת מדינה".

מיד אחרי ההצלחה הגדולה עם "ידעת שאסבול" הוציא גואטה את ההמנון "אחים בדם" ביחד עם חברו הטוב, והאח היקר שלו, איציק כהן (לא ההוא מש"ס).

>> ירון אילן בוחר עשרה אלבומים מזרחיים שחייבים להיות בכל בית בישראל
>> החיים של אושרית מלכה נראים כמו סרט - ראיון אישי ושיר בכורה