ליאת יצחקי פרומו (צילום: עדי אורני)
בית שאן סרט מלחמה. ליאת יצחקי | צילום: עדי אורני

ליאת יצחקי היא די בקלות הזמרת והיוצאת המזרחית הכי איכותית שאתם לא מכירים. אחרי שני שירי פתיחה מצוינים בדמות "סימה" ו"איזה ימים" ממשיכה יצחקי לגוון ולהפתיע ומוציאה את שירה השלישי "בית שאן". השיר יצא כבר לפני כשלוש שנים, בהפקתו המוזיקלית של נדב ביטון. כעת מוציאה אותו יצחקי בגרסה חדשה בהפקה מוזיקלית מחודשת של ז'אן פייר טאייב.

בית שאן

השכם השכם בבוקר אצאה מביתי / שילמתי כבר ביוקר בכל שנות בדידותי / והעולם קורא לי מכל המבואות / יש בך את העיניים ואת הלב לראות

ברחוב הבית'שאני הזר והמוכר / נוספה קצת טכנולוגיה אך הוא אותו דבר / אותו רוכל קורץ לאותה זקנה טובה / כי הוא יודע באתי בגלל האהבה

אני עודי פוסעת בינות לסימטאות / שואלת, מחפשת, רוצה אותך לראות / תפתח חלון או דלת תיתן לי רק סימן / שאתה עוד זוכרני ושנשארת כאן / השמש מתקדמת מעל לעננים / נשמע בכיו של ילד מבין הבניינים / ואז אתה קורא לי - הנה הנני בא / פתחי את שתי ידייך תמיד לאהבה...

הדבר האמיתי

ליאת יצחקי (צילום: עדי אורני)
בית שאנית. יצחקי | צילום: עדי אורני

בתקופה שבה כולם מדברים על מוזיקה מזרחית ומחפשים אותנטיות וחיבור לדת - ליאת יצחקי היא הדבר האמיתי. היא לוקחת את המאזין לאווירה האוריגינלית של שנות ה-50 וה-60, ומדברת על הרחוב והבית ועל קשיי היום יום והחיים.

סגנון הכתיבה שלה מושפע מהעולמות השונים המרכיבים את זהותה. היא מקבלת השראה אמיתית ועמוקה מהיהדות, המסורת, הכתובים, והניגונים של בית אבא. היא גדלה בתוך מוזיקה ים תיכונית ואתנית, והיא שומרת על עממיות במילים, בביצוע ובאנרגיה.

זוכת פרס עידוד היצירה

יצחקי היא ילידת בית שאן, אם לארבעה ילדים, דתייה, בשנות ה-30 לחייה, שמלחינה וכותבת את שיריה. היא מופיעה בקרב המגזר הדתי מזה כמה שנים. בנוסף היא בעלת תואר שני במשפטים ועסק עצמאי של עיצוב גראפי.

בשנת 2010 זכתה יצחקי בפרס אקו"ם לעידוד היצירה. מנימוקי השופטים: "מצאנו את יצירתה ושירתה מיוחדת, מקורית וראויה לפרס להפקת האלבום. קולה פשוט ונעים ומיוחד ושיריה מרגשים ונוגעים בלב השומע. המקצבים, הצליל האתני המיוחד לוקחים את המאזין למחוזות מרתקים".

>> תמיר גל בקליפ "עוד רגע משתגע"