אייל גולן מע
מאחורי הגב שלו. אייל גולן | צילום: שרון רביבו

הפרשה שמסעירה ביומיים האחרונים את עולם המוזיקה הים תיכונית היא הדואט של אייל גולן ועופר לוי "רצתי אחרייך", שיצא בהפתעה גמורה. הדואט שודר ביום ראשון אחר הצהרים בתוכנית הרדיו של דידי הררי, המשודרת בסינדיקציה בשבע תחנות רדיו איזוריות, ומשם עשה דרכו לרשת. אתמול בשעות הצהרים, כמעט 24 שעות אחרי השידור אצל הררי, יצא הדואט רשמית, מבלי שאייל גולן התכוון להוציא אותו בשלב זה.

אייל גולן ידוע כמקצוען וכמי שמנהל את הקריירה שלו בשנים האחרונות בתבונה. בימים אלה מככבים ברדיו שני שירים שלו - שיר השנה "כשאת איתו" והדואט "ממכרת" עם דודו אהרון. גולן, שיודע שלא בריא להעמיס על הרדיו הצפה של שירים חדשים של אותו אמן, תכנן להוציא את הדואט עם עופר לוי רק בעוד חודש או יותר, בסמוך להשקת העונה השלישית של תוכניתו "אייל גולן קורא לך", וכאשר יירד מפלס ההשמעות של שני להיטיו העכשוויים.

דידי הררי 2010
שידר את ההדלפה. דידי הררי | צילום: יוסי צבקר

אלא שאייל גולן, כמו רבים בתעשיית המוזיקה, וביניהם שדרני-העל בתחום המזרחית, ירון אילן ואליקו, נדהם לשמוע כי הדואט שלו עם לוי שודר ללא ידיעתו בתוכנית של דידי הררי, כלומר בשבע תחנות רדיו. השידור אצל הררי אילץ את גולן להוציא את הסינגל מוקדם מהצפוי. מדובר באירוע חמור וחסר תקדים, כאשר אמן מפורסם, במקרה זה האמן המצליח בישראל בשנים האחרונות, מופתע לגלות ששיר שלו דלף ללא ידיעתו, הגיע לתקשורת ונחשף, מה שקורה בדרך כלל לכוכבי פופ בחו"ל כמו אדל, הרד הוט צ'ילי פפרס, ריהאנה ומדונה.

מי שעומד מאחורי ההדלפה הוא היוצר והמפיק המפורסם יוסי בן-דוד, שכתב את מילות השיר "רצתי אחרייך" ואחראי על החיבור בין אייל גולן לעופר לוי אחרי שנים של נתק. בן-דוד עובד עם לוי בחודשים האחרונים על אלבום חדש, ואחראי ללהיט הענק של אייל גולן "הוזה אותך מולי". גורמים מקורבים טוענים כי בן-דוד הקליט את גולן ולוי אצלו באולפן, עשה מיקס מהיר, והעביר את השיר לדידי הררי עוד לפני שלב המאסטרינג, כך שהשיר שודר כשעתיים אחרי הקלטתו.

יוסי בן דוד
"טעיתי ודידי הרוויח". יוסי בן-דוד | צילום: חדשות 2
בשיחה עם mako טוען יוסי בן-דוד שהדואט הוקלט כבר במוצאי שבת, אבל מודה שהוא זה שהעביר את הדואט להררי. "דידי הוא חבר שלי, אז העברתי לו את השיר, טעיתי, עשיתי טעות", אומר בן-דוד. "עשינו את זה זריז, זה שיר פרסי ויש פחד שמישהו יעשה אותו לפניך, הוא יחסית חדש, שיר מ 2011. אז דידי זכה. לא היתה לי כוונה לפגוע באף אחד, ואם לא היה מדובר באייל גולן ועופר לוי גם אף אחד לא היה נפגע מזה".

-אתה מרוצה מהתוצאה?
"בטח, בזמן ובתנאים שהיו לנו יותר זה אפילו מדי טוב. זו הפקה מוזיקלית לשני קולות ואייל יותר מוגבל מעופר. עופר שר נמוך ואייל שר גבוה, אז הוא יורד ארבעה סולמות כדי להגיע לעופר. בדואט עופר שר הכי גבוה שלו ואייל מוגבל מבחינת הביצוע אז הוא יורד אליו. השיר רק יצא וכבר אני מקבל תגובות, תגובות כאלה לא היו מאז 'הוזה אותך מולי'. אנשים ברכבים שומעים את ההקלטה מדידי הררי".

-זה בא לאייל בהפתעה?
"זה לא בהפתעה, היתה אי הבנה. השמעתי לאייל את המיקס והוא השאיר לי הודעה, רשם לי 'ענק ענק ענק, ברכה והצלחה'. אני ואייל חברים טובים מדובר באי הבנה".

-איך בכלל הגעת לרעיון?
"התקשרתי לאייל ואמרתי שאני עושה לעופר הפקה וצריך עזרה. אייל חשב שדובר בכסף ואמר לי 'קח חופשי'. אמרתי שאני רוצה דואט. הוא אמר 'ברכה והצלחה, תביא שיר טוב, סגור'. ככה זה היה, מהר מאוד. עופר ביקש את זה ראשון".

-איך כתבת את המילים?
"השיר נכתב בשלוש דקות על סצנה שבחורה דוחה את הבן זוג ומחליטה שזהו. ההשראה לא יודע מאיפה, אני בשעות הקטנות רואה סרטים בטלוויזיה ונכנס להשראה משם, לוקח מכל מקום בחיים. יש משפט שאומר 'לא פשוט להיות פשוט'. הכתיבה הפשוטה של הרחוב זה מה שתופס, אני עוד לא אלתרמן".

-עכשיו הדואט הזה מתחרה בדואט של אייל ודודו אהרון.
"לא מתחרים עם אף אחד, רק בעניינים שלנו. יש להם שיר טוב לאייל ודודו ושכולם יצליחו".

-אבל זו הצפה מטורפת של אייל ברדיו.
"השנים מוכיחות את המצב. אייל גולן ישיר 'עוגה עוגה' וזה יהיה להיט. הוא מספר אחת ויישאר כל חייו. הוא קיבל מתנה מלמעלה, מיתרי קול כאלה, משהו מאלוקים. בעריכה דיגיטלית אין מה לגעת בו. אין אצלו לכלוך שמתקנים כמו אצל כולם. הוא היחידי שלא נוגעים בקול שלו - בלי אפקטים ובלי עריכה, דיקציה מושלמת".

-הגשמת שאיפה?
"מה שמדובר באייל כל שיר שאני כותב לו אני מתרגש. הוא חבר טוב שלי, מהקרובים. אייל גולן כאמן בשבילי זה משהו גדול שמרגש אותי. כל דבר שהוא עושה אני איתו, משתתף איתו בבחירת שירים. בכל אלבום ואלבום".

עופר לוי פרומו
"הגאווה אצלו לא באה מגאווה אלא ממשהו אחר". עופר לוי
-הגשמת חלום להרבה אנשים, מעריצים של שניהם.
"את עופר הכרתי מקרוב בשמונת החודשים האחרונים. פעם לא אהבתי אותו, הוא היה האחרון שהייתי חולם לעבוד איתו, אבל הכרתי בן אדם שלא האמנתי שזה עופר לוי. הבנתי שהגאווה לא באה אצלו מגאווה ממקום אחר לגמרי. יש בו דברים, תודה לאלוהים שהתחברתי אליו, כבוד לעבוד עם שניהם".

-מה החלום הבא?
"דברים טובים שישמחו את עם ישראל. ישי לוי יעשה דואט עם עופר לוי, וגם משה פרץ בדרך לדואט עם עופר לוי".

מ"ליאם הפקות", החברה המנהלת את הקריירה של אייל גולן, סרבו להגיב.

> המחרוזת החדשה של "הפרויקט של רביבו": "לא חשוב לי לאן"