שיר לוי פרומו (צילום: אוהד רומנו)
"אני לא מאמין שהוא שרף את הבית, אבל לך תדע". שיר לוי | צילום: אוהד רומנו

לפני שש שנים ראיינתי את שיר לוי לאיזשהו עיתון ושם הוא סיפר את הסיפור שלו - איך גדל ראש העין מבלי לדעת שהוא הבן של ישי לוי, מגדולי הזמר המזרחי, שבעבר נעצר ונכלא על עבירות סמים ואלימות במשפחה. איך הוא קורא "אבא" ו"אמא" דווקא לסבא סעדיה וסבתא דליה, שגידלו אותו ודאגו כל השנים לכל מחסורו. איך הועבר לטיפולם בגיל שלושה חודשים, בגלל שהוריו הביולוגיים היו מכורים לסמים ולא יכלו לגדלו. עד גיל 5, סיפר אז, חשב שסבו וסבתו הם הוריו, ולאביו קרא "ישי", עד שיום אחד אמר לו אביו שהוא אבא שלו. את אמו פגש רק בגיל 15.

הוריו לא גרו אף פעם יחד, ומעולם, לדבריו, לא חווה חוויה משפחתית עם אבא ואמא יחד. ממערכת החינוך, כך סיפר בראיון, נפרד לוי בכיתה יא'. בפנימיית הכפר הירוק רצו להעיף אותו, אבל השאירו אותו רק בשביל שישיר בלהקת הנוער. לצבא לא גייסו אותו, למרות שרצה.

"אבא שלי פגע בי, התבאסתי ממה שהוא אמר עלי"

ישי לוי, הופעה אייל גולן (צילום: שי פרג)
"הוא אומר שאני צריך לסבול קצת יותר בחיים.. הוא חושב שאני מפונק". ישי לוי | צילום: שי פרג

שיר לוי התחיל לשיר כבר בגיל 10, כשאביו העלה אותו לבצע את 'ברצלונה' על במות במועדוני לילה, ובנוסף גם באירועים משפחתיים, בחאפלות, בתימניאדה באילת. ב- 2005 הוציא שיר לוי את אלבומו הראשון, 'שמח בעולם', שהיה מגוון מבחינה מוזיקלית. הוא ניסה לצאת מהמורשת המוזיקלית של אביו לסגנון "ישראלי" יותר. האלבום לא הצליח והכישלון דחף את לוי לאלבום השני, "רגע של אושר", בו חזר אל חיק הים תיכוניות. בימים אלה הוא כבר בדרך לאלבום שלישי עם הלהיט "יום אחד תבקשי", והסינגלים "חי", "בוקר" ו- "לב חצוי".

ישי לוי ידוע כמי שלא חסך מבנו ביקורת מקצועית לאורך השנים, השווה בינו לבין בנו ואמר על בנו "זה לא מה שאני מחפש". לוי הבן עונה לו היום בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות": "אם היה לי ילד הייתי מפרגן לו. בטח לא הייתי אומר משהו שיכול לפגוע בקריירה שלו. בתור אבא שלי הייתי מצפה שיגיד משהו אחר, שלא יפגע. זמרים בתעשייה מחזיקים ממני בין הטובים בארץ. זה שאבא שלי לא חושב ככה, זה פוגע. הוא חושב שאני צריך להשתפשף טיפה, אני עדיין לא מספיק בשבילו. התבאסתי מאוד ממה שהוא אמר, אני חושב שאני זמר מצויין וגם הוא צריך לחשוב ככה.

"אף פעם לא ישבנו ועשינו שיחת נפש או סתם שיחה של אבא ובן"

שיר לוי פרומו (צילום: אוהד רומנו)
"אני חושב שאני זמר מצויין וגם הוא צריך לחשוב ככה". שיר לוי | צילום: אוהד רומנו

"הוא אומר שאני צריך לסבול קצת יותר בחיים כדי שאני אוציא את השירה שלי... הוא חושב שאני מפונק. שאין בי מספיק נשמה, שלא סבלתי מספיק. אבל אף פעם לא אמרתי לו, 'למה את לא מפרגן לי'... אף פעם לא ישבנו ועשינו שיחת נפש או סתם שיחה של אבא ובן. אף פעם לא התייעצתי איתו בשום דבר, אף פעם לא אמרתי לו 'אבא אני אוהב אותך', או שהוא אמר לי דבר כזה. אני חושב שהוא היה צריך לעשות את הצעד הזה כי הוא אבא שלי והוא הבוגר בינינו. מביך אותי לפנות אליו. ככל שהתבגרתי הקשר בינינו הצטמצם. נוצר מתח, פתאום הוא קלט שיש לו בן גדול. אנחנו לא פתוחים, כל אחד מתבייש מהשני. יכול להיות שהיה לו קל כשהייתי קטן, כי לא הבנתי".

על הרגלי הסמים של אביו מספר שיר לוי ל"ידיעות אחרונות": "לאבא שלי היו תקופות שהוא לא הסתפק בסם שהשתמש בו. היו פעמים שהוא ערבב כל כך הרבה סמים, וזה עשה אותו בנאדם שלא יודע מה הוא עושה באותו רגע. אז בתקופה לפני בית הסוהר איריס (אשתו של ישי לוי, שאינה אמו של שיר לוי, א.נ.) תמיד היתה מבקשת שאני אבוא לשם, זה נתן לה ביטחון שאני בבית".

"אני זוכר אותו מסתובב מסטול, לא שפוי, נראה לא טוב"

ישי לוי האנגר (צילום: שרון רביבו)
יגיב בהמשך. ישי לוי | צילום: שרון רביבו

"לא יודע אם הייתי יכול להגן עליה", ממשיך לוי הבן. "אני זוכר אותו מסתובב מסטול, לא שפוי, נראה לא טוב, מדבר דברים לא הגיוניים, מערבב סמים. הוא היה בבית, בעיקר מתעסק עם הסמים... אני זוכר מעצרים, מאסרים. תמיד תמכתי בו וכל הזמן נסעתי לביקורים בבתי סוהר ברמלה ןבנתניה. נוסע לבד, בן 17. מאסר אחד של שלושה חודשים, מאסר שני של שנה וחודשיים. איריס הזמינה משטרה, הוא איים עליה, היא טענה שהוא היכה אותה".

על הסיפור המפורסם שבו נטען כי ישי לוי שרף את ביתו אומר בנו שיר: "אבא שלי אומר שהוא נרדם עם הסיגריה ופתאום כל הבית בער. אני באמת לא מאמין שהוא ישרוף את הבית שלו, אבל לך תדע. כשהייתי בפנימיה בכפר הירוק היתה כתבה שאבא שלי פרץ לדירה וגנב דברים מאיזה בית. זה היה מביך, אנשים קראו את זה. הייתי עצוב, התביישתי לצאת מהחדר. הקטע של הסמים משבש את הקופסה, אבל אבא שלי לא בן אדם כזה שיגנוב".

כאשר נשאל שיר לוי על הסלחנות שלו כלפי אביו שלכאורה פגע במשפחתו הוא אומר בראיון לעיתון: "אני סלחן בהמון מובנים, לא רק כלפיו. אני לא שומר טינה. אי אפשר לשפוט אדם שלוקח סמים. לא היה מי שיגיד לו 'אל תיגע בסמים', הוא נשאב לזה. הוא שילם על הטעויות שלו ולמד מהן. עובדה שכבר כמה שנים אין בעיות ומאסרים ואיומים ומשטרות. התקופה הזו היתה קשה. זה מביך, אבל זה עבר. זה אבא שלי, אני לא מכיר אותו, לא גדלתי איתו, אבל תמיד כיבדתי ותמיד אכבד אותו לא משנה מה. בלי להכיר אותו אני אוהב אותו, גם כשהוא שורף את הבית".

אשת יחסי הציבור של ישי לוי מסרה בתגובה כי לוי יגיב לדברים עם צאת השבת.

>> תכירו את הפרץ החדש: אופק פרץ, שנראה כמו עומר אדם וגם שר כמוהו