אין תמונה
"או שנחזור להיות יחד או שנתגרש. אני מוכן להרכין ראש ולעשות כל מה שהיא תגיד". ערן וקנין ואשתו

הזמר ערן וקנין, בן 29 מבית שמש, התפרסם בשיר "אחת למיליון", שכבר לפני שנה הפך ללהיט יו טיוב גדול, והוא בדרכו לרשום 4 מליון צפיות. לפני כחודשיים הוציא את שיר התמיכה בטהוניה רובל, זוכת "האח הגדול", שאז עוד התמודדה בתוכנית. הרזומה שלו כולל שירים נוספים, אבל כעת הוא מוציא את השיר המרגש ביותר שלו.

מדובר בשיר חדש בשם "מאוכזבת", שבו מתחנן וקנין לאשתו מרגנית שתחזור אליו, אחרי שנפרדו. לשניים שלושה ילדים: נועה בת 9, טליה בת 8 איתמר בן 4, ומה שוקנין רוצה יותר מכל, הוא שאשתו תקבל אותו בחזרה הביתה. את אלבום הבכורה שלו "אחת למיליון", הוא מתכוון להקדיש לה.

בשיר החדש הוא שר לה: "תראי לאן הובילו כאן חיינו, ולעצור בזמן כבר לא חושב, כשאת מביטה עליי מאוכזבת, והרבה תשובות לך אין לתת / מחייג רק תעני לי זה אני, רק ביחד אהובה את בליבי / מי אמר שאני איני יודע לאהוב, והרגש בי נותן לי רק תקווה ולא מכאוב / עוד תראי שאביא לך עוד נחת ואני, לך מבטיח תמיד להעניק / לי תמיד אמרת איך השתנית, וכבוד אליי כבר לא נותן / התעורר בבוקר קר בלילה, אהבה אחרת תתחלף / מחייג רק תעני לי זה אני, רק ביחד אהובה את בליבי / מי אמר שאני איני יודע לאהוב, והרגש בי נותן לי רק תקווה ולא מכאוב / עוד תראי שאביא לך עוד נחת ואני, לך מבטיח תמיד להעניק".

-ערן וקנין, למה נפרדת מאשתך?
"אנחנו נשואים אבל פרודים. ההצלחה של השיר שלי 'אחת למיליון' העלתה את הנישואין על שרטון. בעצם השיר נכתב והולחן עליה והטרגדיה היא ששיר האהבה הכי גדול שכתבתי לאשתי קלקל לי את הנישואין איתה. התחלתי להופיע בלילות, במועדונים ויש מעריצות. אשתי ראתה תמונות שלי שמעריצות מצטלמות איתי והשתגעה מזה. זה גם מקצוע שדורש ממך המון שעות שאני לא נמצא כשהמשפחה צריכה, אתה נעדר כי התחייבת. היא לא הכירה אותי כמוזיקאי, השתניתי לה מול הפנים. בעקבות השינוי איבדתי את הכבוד לאישה, מאיך לגשת ולגעת ברגש שלה. כל זה נמצא בשיר. הכל מדבר על מציאות שחייתי אותה כל התקופה האחרונה. השיר 'מאוכזבת' מגיע במצב שבו בסוף היום אני סוגר את הדלת ואני לבד. לכן אני מתנצל, מבקש סליחה, בואי ניתן שקט ונתחיל מחדש".

-היא לא ידעה שאתה מוזיקאי?
"היא לא הכירה אותי ככזה, כי המוזיקה זה עניין יחסית חדש אצלי. עד אז היו שנים של שקט. לא הייתי בכותרות, לא עניינתי אף אחד. לפני שלוש שנים נכנס לי הג'וק המוזיקלי, והבית התחיל לקבל רעידות, הזוגיות קיבלה תפנית שלא היינו מוכנים אליה. הדרך שהצגתי את המוזיקה בפניה היתה שגויה. העמדתי סבפניה עובדה. או שעשיתי דברים מאחורי הגב. הייתי מקליט בלי שהיא יודעת כי פחדתי ממנה שהיא תהרוס לי את העולם של המוזיקה. סחבתי שקט תעשייתי, גלגלתי זמן, כדי לא להפר את הדממה".

ערן וקנין (צילום: רובי אהרון)
"תמיד חשבו שאני רווק כי נראיתי טוב ושמתי בושם. במקצוע הזה המצליחים גרושים ומי שנשוי עובד בחצי כוח" | צילום: רובי אהרון

-ומה קרה כשהיא התחילה לראות תמונות עם מעריצות בפייסבוק?
"זה ערער לה את הביטחון, הדליק לה נורה אדומה. כי אני עושה מוזיקה, נעדר מהבית, מצטלם עם בנות, אז מה השלב הבא? גם הפיצו עלי שמועות, אמרו לה דברים, הרעילו אותה. אמרו שירדתי עם מישהי לאילת או התנשקתי עם מישהי בברירכה. אנשים נהנים לשמוע דברים עסיסיים. מתייחסים אלי כמו אל אייל גולן, מושיק עפיה, קובי פרץ, זמרים שהיו להם בעיות בזוגיות. תסתכל על האמנים, הם לא נשואים, ומי שנשוי הוא במוזיקה בחצי כוח. מי שכולו במוזיקה נכנס למעגל הגרושים והגרושות. זה הכל ישב לה בראש"

-בגדת בה?
"היו כמה עניינים בקטנה, אבל אני לא רוצה להרחיב. אני כן חונכתי להעריך את מה שיש לך בבית. לקחתי כמובן מאליו שהיא תישאר איתי, כי היא אמא לשלושה. היא גם עברה שינוי. כבן אדם לא היה לה ביטחון עצמי. היא היתה נשענת עלי וסגדה לדרך שלי ופתאום נהייתה אישה חזקה שעושה שרירים. היא פנתה לרשויות בחוץ. זה היטיב איתה, היא התבגרה".

-אם היו לך עניינים בחוץ, אז איך היא תבטח בך?
"אני צריך להגיד 'טעיתי' ואני מפחד. תמיד אמרתי שאין סיכוי שאבגוד בה, שאפילו אתנשק עם מישהי. בגלל המצב שהייתי בו עם מעריצות, אז בתור גבר זה קשה. אז זה קרה, חד פעמי. בגדתי, אבל זה היסטוריה. חשוב לי שהילדים לא יבחרו בדרך שלי, לא על חשבון הגב שלהם. מעבר למוזיקאי אני אבא למופת, ראש צעיר שאוהב את הקטנים ונמצא איתם בשעות הכי קריטיותץ היא תעיד שתמיד מבחינת אבא אני גידלתי אותם מגיל קטן ועד לשנים האחרונות".

-המשפחה שלה תרמה אש למדורה?
"ההורים, האחים והדודות שלה היו אומרים לה, איך הוא יכול לעזוב אותך בלילות. חיממו את האמא, שחיממה את האבא, והם דתיים, זה עשה הר געש בעניין. וזה התפרץ עם אבא שלה. היה מפגש טעון שהוביל אתי בחוסר אשמה וחוסר ברירה להיות מואשם, עם כתבי אישום חמורים. ישבתי חודשיים בבית סוהר מהעניין הזה. מאבו כביר לאיילון משם לרמלה. עברתי מסכת התעללויות. והיו לי כל הבושות. ביום שלקחו אותי באו אנשים מיחידת נחשון, שלוקחים את הפודעים הגדולים. הם זיהו אותי ואמרו לי 'ערן וקנין, בא לך לקבור את עצמך? איך אתה קשור לדברים האלה?'. פתאום בית סוהר, אתה אסיר בבית משפט, מרגיש בתוך סיוט, לא הגיוני שאתה עובר את זה".

-אבא שלה היה אלים כלפיך?
"באתי אליהם הביתה. היא היתה אצלם לילה קודם, ישנה אצלם. באתי לשם והיתה לנו שיחה בעקבותיה היה מפגש טעון. הוא גירש אותי מהבית כי תוכן השיחה לא התאים לו. הוא הרביץ לי, הרים עלי ידיים. הוא טען שהתפרצתי אליו לבית ואיימתי ועשיתי נזק לרכוש. היתה לו דלת שהיתה שבורה והוא עשה מזה כאילו אני שברתי. הוא חולה לב, אז הוא נזרק על הרצפה ועשה הצגה יפה. עצרו אותי עד תום ההליכים כדי לראות מה קורה ובינתיים חוקרים. האינטרס של המשפחה היה ליישר אותי, שערן וקנין לא יכול לעשות מה שהוא רוצה. הם בחרו בדרך של להביא עלי עקיצה. כשיש בעיות בזוגיות לא מעברבים רשויות, לא מסבכים בן אדם. בגלל שאני עושה מוזיקה אני צריך לקבל כאלה מכות? אני לא נרקומן ולא עבריין".

-איך אתה ומרגנית הכרתם?
"שנינו מבית שמש. היא באה מבית דתי ומבוגרת ממני בשנתיים. התחתנו בגיל צעיר. בחתונה אני הייתי בן 19 והיא 21. נכנסנו למירוץ החיים בגיל צעיר, שזה אומר לקיחת אחריות, שספק אם מישהו אחר יכול לעמוד בה. זה אומר לטפל ולחנך שלושה ילדים קטנים. ועד עצם היום הזה אין שום תמיכה ועזרה מאבא או אמא שיעמדו מאחורה. אמא שלי התחתנה עם טיפוס, בן אדם לא חם ולא מפרגן, הוא לא מבין שיש לה חבילה מעבר קודם, הוא דואג לאגו שלו לאני הפרטי שלו, אתה מבין, הוא לוקח צעד אחורה".

ערן וקנין (צילום: ניר שריג)
"כשיש בעיות בזוגיות לא מעברבים רשויות, לא מסבכים בן אדם. בגלל שאני עושה מוזיקה אני צריך לקבל מכות?" | צילום: ניר שריג

-ואבא שלך?
"אבא שלי היה קשוח ואלים בבית. היה משתמש באלימות, אגרסיבי בדיבור ,בהתנהלות בבית. לכן ברחתי. לא יכולתי להישאר שם. הלכתי לפנימיה הצבאית מכמורת והעדפתי לישון שם לבד, מאשר לראות את העצבים בבית. שירות חלקי בחיל הים. ההורים שלי התגרשו בגיל מוקדם ומלחמות הגירושין שלהם גרמו לי לברוח ולהתחתן מוקדם, מתוך ציפיה ששם יהי לי טוב, ידאגו לי, ישמרו עלי. אני בן 29 וזוכר חצי מהחיים שלי כסבל וקושי ואומר למה נולדתי".

-המוזיקה נתנה לך טעם לחיים?
"אני מגיע מעבר חילוני, מוזיקה תמיד היתה מתנגנת ברקע. יום אחד ישבתי וכתבתי שיר על לחן יווני. הוצאתי אותו בצורה חובבנית והוא תפס ביו טיוב, משהו פרוביזורי שעשיתי. שם נפתח לי היצר הרע, התחלתי להיות מוכר בבית שמש ולקחתי את זה לאט לאט.  לא כמו היום לרוץ ולהיות באטרף אחרי שירים. הוצאתי עוד שיר ועוד שיר. זה היה חובבני ואשתי לא ייחסה לזה חשיבות. ואז בא 'אחת למיליון' ששבר את הכל. פה זה הנקודה שחילקה את החיים שלי לשניים. פתאום פונים אלי מכלי תקשורת ומראיינים אותי ורוצים שאוציא סינגלים ואחתום. הכל התחיל מהלהיט הזה. אני זוכר שהיא ישבה לידי כשהשיר עלה ליו טיוב. מי ציפה שהוא יתן לי כזו קפיצת מדרגה שתוביל לשברון בית, הרס טוטאלי, שהיום אני מנסה לשקם אותו בשתי ידיים?".

-היום אתה רוצה גם קריירה וגם משפחה.
"כן, ולעשות את זה בדרך הרבה יותר חכמה, בוגרת, שיתופית, שהיא תאהב את זה, לא תשנא. שהיא תייעץ, שתהיה חברה לעניין ולא זרה פה".

-אתה מאמין שהיא יכולה לסלוח לך?
"אני בטוח שכן. יש לה אהבה אלי, רגש, געגוע. יש לנו שלושה ילדים משותפים שקשורים אלי ואני רואה אותם. היא מקבלת ממני עזרה כלכלית. זה אף פעם לא היה נושא. אני נותן כפול כסף, מוותר על עצמי ונותן לה ולבית ואומר, למה לא התנהגתי ככה אז, איפה הראש שלי היה".

"בעיני זה שטותי להתגרש בגלל המוזיקה"

-אז אתה תהיה נשוי או כוכב?
"אני מאמין בתיאוריה הזו. יש ויותורים שצריך לעשות בחיים. נישואין זה שותפות שצריך לחלוק. אני נהייתי זמר אחרי שהתחתנתי. היא הכירה אותי כערן וקנין שמתחזק בדת ולוקח את החיים ברצינות, והפכתי לזמר חילוני שמצטלם עם בנות, עושה איתן קליפים ומשתגע. מבחינתה זה היה קיצוני. ולמרות הכל, אני בטוח שאני יכול להצליח בקריירה וגם להיות נשוי. אני לא מתבייש יותר, לא בזה שאני זמר ולא בזה שאני נשוי. חשבו תמיד שאני רווק, וזה התאים לי, כי נראתי טוב והייתי מגיע מטופח לכל מקום. אם אשתי תקבל את המקום שלה, מה שלא קיבלה ואתן לה מהמקום שלי, ואם אוציא טקסטים כמו עמיר בניון וקליפים כמו נתן גושן, וכן זה אפשרי, אז זה לא סוף העולם".

-אתה לוקח בחשבון שלמרות השיר היא עלולה שלא לקבל אותך?
"אני מפחד לחשוב על זה. אני מאוד פחדן. לא מתמודד עם דברים, בורח. הפיתרון הוא לחשוב שזה לא יקרה, כי אחרת בסוף זה מתפוצץ לי. הפאוז הזה של לברוח נותן לי אומץ להגיד שניצחתי, אבל תמיד הפסדתי. אם היא לא תקבל אותי אני אכבד ואעשה מה שהיא תבקש, כל מה שהיא תרצה, בהתנהלות של הגירושין. כלומר, אם אני לא חוזר הביתה אנחנו נתגרש, זה הכיוון שלה. אבל בעיני זה שטותי להתגרש בגלל המוזיקה. יש מספיק סיבות אחרות. אני רוצה להוכיח לה כמה שהסיבה הזו לא טובה. לכן אני אופטימי ומאמין שיהיה בסדר, אני בא לשכנע, להתפייס, להרכין ראש וכל מה שצריך. זו לא בושה להגיד 'ערן וקנין טעה'".