★ "קשה לי לקרוא למוזיקה המזרחית של היום מזרחית. הכל הפך לפופ. הקהל אוהב את זה, אבל אני יותר מתחבר למוזיקה של פעם", מספר אבי פרץ שב-92' הפך את המדינה עם "קשה לי", להיט שעד היום מתנגן במועדוני הזמר המזרחי. "אנשים כל הזמן שואלים אותי מה קורה איתי ולמה אני לא מוציא שירים חדשים". אותם אנשים לא יודעים שמאז עלייתם של זמרים כמו אייל גולן, הוא פינה את מקומו בצמרת המזרחית, אחרי שש שנות פעילות בלבד. אבי החל לעסוק בכתיבת שירים לאמנים אחרים, ביניהם ישי לוי, ליאור נרקיס ואלי לוזון. הוא הקים אולפן הקלטות ואפילו הפיק כמה אלבומים למרגול. בקרוב הפרויקט של רביבו יצאו עם שירים מקוריים שהוא כתב להם.

"אני ממשיך לעבוד מאחורי הקלעים, למרות שלאחרונה בוער בי לעשות מוזיקה משלי ולחזור לקדמת הבמה". לפני כחודשיים הוציא פרץ סינגל לזכרו של נחום היימן בשם "אני ממשיך לשיר". בעקבות השיר, הזמר הוזמן להופיע מול ראש הממשלה, אבל למרות זאת הוא לא זכה לפרגון מצד התקשורת. "השמיעו את השיר בקטנה פה ושם. אני לא אוהב להיות האדם שמתלונן, הכל עניין של טעם".

השיר החדש עוסק רק בנחום?

"האמת שהוא גם נכתב עליי. על העובדה שמעולם לא הפסקתי לשיר ושאני כאן ולא הלכתי לשום מקום. הוצאתי מספר סנגלים, אבל התקשורת לא אהבה, והטקסט שכתב נחצ׳ה משקף את מה שאני מרגיש".

לפרץ ארבעה בנים שנושמים מוזיקה, ביניהם נתנאל שהוציא שיר שכתב עבורו אחיו הגדול שימי. "כולנו בבית שרים, מעבדים, כותבים, מלחינים וחיים מוזיקה".

חשבתם על שיתוף פעולה?

"האמת היא שאני עובד על זה עכשיו. זה עדיין בחיתולים, אבל בקרוב נוציא משהו ביחד".

נראה שמילות הלהיט "קשה לי" לא משקפות את אורח החיים של הזמר היום, "אני באולפן ואחר כך הולך לים, לסירות, לשקט, ובימי שישי באופן קבוע עם החבר'ה. אנחנו יוצאים לטיולי ג’יפים, חי את החיים".

יש לך מסר עבור המעריצים מהעבר?

"עד עכשיו הורדתי הילוך והגעגוע חזק ממני. אני אחזור בקרוב".

★ בשנות התשעים כולם הכירו את גידי שמור, או כמו שנהגו לכנות אותו אז, סטיבי וונדר הישראלי. למרות שהיה עיוור, הוא כבש את המדינה עם הלהיט "זר בעולם", וזמן קצר אחרי ששחרר אלבום, הוא נעלם. כמעט שלושה עשורים אחרי, מגיע מרום מויאל, שלמרות מגבלתו, מצליח להקליט שירים ולשחרר אותם לתחנות הרדיו. הזמיר בן ה-26 סובל מחרשות באוזן אחת ובשנייה הוא כמעט ולא שומע. "כשהייתי קטן חליתי בדלקת קרום המוח ועד גיל 5 לא דיברתי. אמא שלי התעקשה שאלמד בבית ספר רגיל, ולמרות הקשיים וההצקות מצד ילדים אחרים, הצלחתי להשתלב. ככה גם במוזיקה, אני רוצה להוכיח לעצמי שאני יכול למרות הכל. אלה החיים שלי, וזה מה שעושה אותי מאושר".

איפה אתה מופיע?

"בבתי מלון. חברה שלי היא האמרגנית שלי. היא סוגרת לי הופעות גם באירועים פרטיים".

אתה שומע את מחיאות הכפיים?

"האמת שלא כל כך, אבל אני רואה את זה ואת החיוכים וזה עושה לי הרגשה טובה".

★ אחרי תקופה ארוכה של שתיקה, איציק קלה, אחד האמנים האהובים בישראל שגדלו מהשטח, החל לעבוד על אלבום חדש. בין אלה שעובדים איתו, אפשר למצוא את ארלט ספדיה ואופיר כהן. קלה, שעבר תקופה לא קלה וסבל מבעיות רפואיות, חוזר אלינו אחרי שנה וחצי של שתיקה.

★ את השם ימית אסף אולי שמעתם לפני שני עשורים, כשנחשבה לילדת פלא מבטיחה. בזמן הזה היא הקימה משפחה עם דורון, הבעלים של תחנת הרדיו המזרחית האינטרנטית הגדולה בישראל, "רדיו מנטה". לפני כמה שנים היא ניסתה לחזור לקדמת הבמה והפכה לכותבת מוערכת בז׳אנר. בין האמנים שכתבה להם, אפשר למצוא את שימי תבורי, עופר לוי ותמיר גל. במקביל היא מרבה להופיע במועדנים מחתרתיים של מוזיקה מזרחית. השבוע הוציאה דואט עם חנן דהן.

את מנסה להיכנס למיינסטרים ולתקשורת?

"התקשורת לא מעניינת אותי. אם הייתי מעניינת את התקשורת, הייתי שם מזמן. אני לא בוגדת במוזיקת הנשמה. אפילו גנזתי אלבום שהיה כולו פופ והושקעו בו מאה אלף שקלים".