בר צברי - חיבור מיוחד (תמונת AVI: mako)
"כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו". בר צברי | תמונת AVI: mako

בתאריך ה-19 במאי יערך באולמי ביאנקה בבאר שבע ערב התרמה מיוחד בהנחיית ירון אילן, למען הצלת הילדה נטלי גרסימוב חולת הסרטן. נטלי חלתה במחלת הסרטן בפעם השלישית, אחרי שכבר הצליחה פעמיים להתגבר על המחלה. היא זקוקה לתרופות מצילות חיים שכל אחת מהן עולה 200 אלף שקל.

רשימת האמנים שהתגייסה להצלתה כוללת את חגית יאסו ולידור סולטן מ"כוכב נולד", חיים איפרגן, תאיר שדה, בר צברי מ"אייל גולן קורא לך", אתי ביטון, מאור אדרי, ג'וש, ליאור מיארה, כרמל גבריאלוב, עדן גבריאל, שימי מזרחי, אושרי אברג'יל ושחר צרפתי. מחיר כרטיס לאירוע עומד על 100 שקלים בלבד וכל הכסף יאסף לתרומה למען נטלי.

הזמר בר צברי בוגר "אייל גולן קורא לך",התפרסם כאשר שר בתוכנית את השיר "עכשיו", אותו כתב על חברתו אור חיה שטרית ז"ל, שמתה ממחלת הסרטן. צברי הוזמן במיוחד לאירוע כדי לבצע את השיר ולחזק את נטלי ומשפחתה, לבקשתם.

"אני בן 20 בחודש הבא, וגם לאור היתה צריכה להיות יום הולדת, כי אנחנו בהפרש של שבוע, אבל היא נפטרה ב-20 ביולי 2011 בגיל 19", נזכר צברי. "שנינו מחדרה, היינו זוג, שנתיים ביחד, ואנחנו עדיין זוג. המחלה התגלתה אצלה שנה אחרי שהתחלנו להיות בקשר. אני החלטתי שאני נשאר איתה, זה היה ברור. כשאתה באמת אוהב אז אין פה מחשבה אחרת. היא לא היתה זקוקה להשתלה כי זה היה סרטן אחר, שהתפשט לה בכל הגוף".

"את השיר כתבתי כמה ימים אחרי שהיא נפטרה"

-ועכשיו פנו אליך להשתתף בערב למען נטלי.
"כשפנו אלי לא היססתי, זה מובן מאליו להגיע. כל מי שהציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. אז מעבר לעניין שזו מצווה, זה אדם שרוצה לחיות ונלחם על החיים שלו. מבחינה בריאותית לי החיים זה מובן מאליו והוא, זה עומד להילקח ממנו, אז אם אפשר לעזור מה טוב".

"אני אשיר את השיר בערב ההתרמה, ביקשו ממני. אני אנסה בעזרת השיר לתת תקווה. זה שיר שנכתב על החברה שלי ויהיה צבוע להקדיש אותו למישהו אחרת. אבל אני אברר מה נטלי באמת אוהבת ואשיר שיר נוסף לבחירתה ואדבר אתה ואנסה לעזור. השיר שלי נותן המון כוח לאנשים חולים גם אם הוא לא מוקדש אליה ספיציפית אני מאמין שהוא יתן לה כוח, הבנתי שמאוד חשוב לה שאני אהיה".

"אור ז"ל מאוד האמינה בכישרון שלי, אפילו יותר ממני"

-איך נכתב "עכשיו"?
את השיר 'עכשיו' כתבתי כמה ימים אחרי שאור נפטרה. כתבתי אותו במצב שמתאר את כל מה שאני עובר ביום יום שלי. הוא פותח במשפט 'הכל נראה חסר משמעות, מחפש בכל דבר את המהות, הכל נראה תפל בחיים כי היא לא פה, ואני מחפש בכל דבר ואני צריך אותה לצדי, לא רחוק, שתתקרב אלי'. ואחרי זה: 'עכשיו בקצה התקווה את עומדת'. כי אתה מתחיל לראות אור בקצה המנהרה: 'היא מאירה את חיי, כל כך מיוחדת נתנה לי המון לחיים שלי, להמשך הדרך. יש הבטחה, דואג אותך בתוך ליבי לשמור, לאהוב אותך ולשמור'. ואז יש שוב את המילה: 'עכשיו, זה כנראה הרגע האחרון'. השיר מתאר סוג של תהליך, מסמל את הרגע האחרון, מה שנותר זה הזיכרון: 'לא אשכח אותה, אהבה שבלבי נחרטה, כמו אש להבה'. הפזמון הכי עוצמתי הוא 'איפה החיוך המאושר'. בפזמון אני שר על אהבה, חום ולטיפה ועל בחורה זכה וטהורה ויפה, זה שיר כאב שאני זועק לשמיים, הייתי שר לאור, היא מאוד האמינה בכישרון שלי, אפילו יותר ממני"

-ומה קורה עם הקריירה?
"אני בצבא עכשיו. יש לי אמרגן ומנהל אישי ואני עובד על אלבום בכורה. בקרוב יוצא שיר חדש שלי שנקרא 'שוב', שיר שקט שאני כתבתי והלחנתי אותו. הוא ממשיך את הסיפור שלי. יש לי המון שירים כתובים. אחריו ייצא שיר קצבי שאני עובד עליו ושיר עם אהובה עוזרי שכתבה והלחינה ונוציא ביחד. מרגיש לי הכי נכון כשאני יוצר את המוזיקה של עצמי אני הכי מתחבר. אצל אהובה ראיתי טקסט שכאילו נכתב עלי. אני אופטימי".

>> שרית חדד שרה "שמע ישראל" בלוס אנג'לס