יש הרבה דרכים לחגוג את יום האישה הבינלאומי. אפשר להלל את הנשים ששולטות בעולם, אפשר להתכונן למהפכה נשית של כמה מוזיקאיות מבטיחות במיוחד, ואפשר גם לנהל יום רגיל לחלוטין בו את מזמזמת ביונסה ללא הפסקה. דרך אחת שלא חשבנו עליה היא שיר חדש של עומר אדם. או יותר נכון, ביצוע ל"זמר שלוש התשובות", הנודע לשמצה בטקסט השוביניסטי שלו, בגרסה שמבקשת לתקן את העוול ההיסטורי.

הדילמה מול אחד השירים הכי יפים ברפרטואר הישראלי מעסיקה רבים כבר שנים ארוכות. לכבוד יום האישה הבינלאומי, משרד הפרסום "יהושע\TBWA" החליט לנסות לפתור את הבעיה רבת השנים בגרסה שהופכת את התפקידים בשיר. חוכמה גדולה זו לא, אך נסתפק בזה לשם האמירה. לצורך כך המשרד גייס את לא אחר מעומר אדם, שכבר הוכיח שגבולות מיניות שמרניים שמהווים טאבו בזמר הים-תיכוני לא ממש מאיימים עליו. מלווה בגיטרה קצבית שלא בטוח ששייכת לכאן, אבל כן מוסיפה לו נופך פחות דרמטי, וגם מזכירה לנו את דודו טסה בצעירותו, עומר אדם לא מאכזב בביצוע הזה. הוא מביא לגרסה הזו את מלוא היכולות הווקאליות האדירות שלו, וכרגיל מטריף אותנו באמצעותן. לפרקים הביצוע הזה גורם להרמות גבה. נגיד, מה עושה שם סולו הסינתסייזרים התלוש הזה? ויש גם כמה סלסולים מוגזמים שיכלו להתמתן בטייק נוסף. 

נחזור להתחלה. אלתרמן כתב את מילות השיר מעוררות המחלוקת ב-1969, ללחנו של אריה לבנון ולביצועה של רבקה זהר. מאז, השיר הספיק להתקבע כקלאסיקה ישראלית, ולהתחדש בביצועים של דנה אינטרנשיונל ושילה פרבר, שלא חסכו את הקריצה והארס שלהן מהמילים השערורייתיות. ועם זאת, הביצוע האולטימטיבי של השיר שייך לזהבה בן, באחת מגרסאות הכיסוי היפות ביותר שיצאו במסגרת פרויקט "עבודה עברית". שם הקונפליקט מגיע לשיאו – בהגשתה קורעת הלב, זהבה מביאה את השיר לשיא הרגש יחד עם שיא הביטול העצמי. "אם צריך אקרצף רצפות ואהיה בעיניי כמלכה" היא שרה. אבל ב-2015 (וגם ב-98', ואפילו ב-69'), שום אישה לא צריכה להסתפק בחיים של קרצוף רצפות, או בלבישת סחבות, ובטח שלא להצהיר מול בן זוגה ש"כל אשר תבקש ותשאל אעשה ואוסיף לשמוח". 

אז זהו, שגם זהבה בן בחרה לחגוג את יום האישה הזה בשיר חדש. כמעט 20 שנה אחרי הביצוע שלה ל"זמר שלוש התשובות", היא משתתפת בפרויקט חדש של ארגון ויצו שנקרא "קול אישה", ומטרתו לקדם נשים ולבחון את כוחן ועוצמותיהן מזוויות שונות. נוסף על שירים נוספים בביצוען של ריקי גל, סי היימן רותי נבון וגם רבקה זהר, הפרויקט משלב גם סדנאות העצמה נשית לנשים ונערות בסניפים השונים של הארגון ברחבי הארץ. החגיגה האמיתית כאן היא לראות כיצד זהבה מצליחה למצוא העצמה נשית בתוכה ולשקם את הערך העצמי שנשאר מאחור.