"טוליק" של אושיק לוי התחיל כשיר ילדים יפה ותמים שהתחיל בביצוע בפסטיבל שירי הילדים ב-1978 - ומאז הוא צבר קילומטרז' ארוך וטרגי. טוליק, מושא השיר, גדל מילד מתוק לחייל ולקצין מוערך שאיבד את חייו במלחמת לבנון הראשונה, והשיר הפך לשיר זיכרון מתוק-מריר. עכשיו, בימי המלחמה בעזה, הוא חזר שוב בגרסת טראנס קצבית, והפך ללהיט ענק בטיקטוק.

בואו נחזור רגע אחורה: את השיר כתבה רמה סמסונוב, שנתקלה יום אחד בילד חמוד בחוף שהחזיק ואכל אשכול ענבים אותו סירב לחלוק. "היה שם ילד אחד משגע בשם טוליק, שאחז בידו אשכול ענבים. ילדה קטנה חיזרה אחריו וביקשה רק עינב אחד, וכשלא רצה לתת לה, הלכה והותירה אותו בודד ועצוב", סיפרה בזמנו סמסונוב על כתיבת השיר. "טוליק" הוא בעצם תולי גבירצמן, וסמסונוב פגשה בו כילד קטן בחוף הים אי שם בשנות השישים - אבל השיר עצמו התפרסם רק ב-1978, אז ביצע אותו אושיק לוי בפסטיבל שירי הילדים. "טוליק" כבר היה אז בחור צעיר, חייל בצבא, וכ-4 שנים לאחר מכן, בעת שניסה להציל חיילים מנגמ"ש בוער בשדה התעופה בביירות, נפל בקרב.

@israelimusik מי יודע מה השם של הטראק???❤️‍ ממשיכים במצעד הטראנסים העבריים שלנו⚡️ מי עוד גדל על השיר הזה? #טוליק #ישראל #מסיבה #נובה #תנולרקודבשקט ♬ original sound - Ori Petel

ב-9 בנובמבר עלה לטיקטוק רמיקס של דיג'יי ומפיק בשם אורי פטל, שהפך את השיר לטראק טראנס. נשמע כמו שילוב ביזארי ולא ברור - אבל הוא הפך ללהיט ענק, לכל הפחות בטיקטוק, עם כ-1,000 סרטונים שעשו בו שימוש ומיליוני צפיות במצטבר. חלק מהסרטונים פשוט מציגים צעירים ישראלים רוקדים לצלילי השיר, אבל חלקם מתייחסים למצב ולמלחמה בעזה, עם הצהרות כמו "בקרוב נרקוד את השיר הזה בעזה" או "עוד נרקוד בנובה החדשה". סרטונים אחרים סתם מעלים תהיות רנדומליות, כמו "תגידו, מישהו פה באמת סיים את החוברת של סופרגול וטס לחו"ל?", או "חיים פה בינינו אנשים שלא שותים קפה בבוקר". אז מה הקשר ל"טוליק" של אושיק לוי? לא לגמרי ברור - אבל להיט זה להיט.

@shira_arbiv בקרוב כולם… #fyp ♬ original sound - Ori Petel