תחקיר של רשות השידור הקנדית חשף כי באפי סיינט מארי, זמרת שבמשך שנים טענה כי היא ממוצא אמריקאי-ילידי ("אינדיאני") היא למעשה אישה לבנה עם הורים ביולוגיים ממוצא איטלקי. סיינט מארי הייתה אייקון בולט בארה"ב ובקנדה בסצנת מוזיקת הפולק והתפרסמה הן כזמרת והן כאקטיביסטית למען זכויות הילידים בקנדה ובארה"ב. התחקיר ששודר בסוף חודש אוקטובר טען כי סיינט מארי שיקרה במשך שנים לגבי מוצאה, וההורים הלבנים שהיא טענה שאימצו אותה הם למעשה הוריה הביולוגיים. כעת, במכתב ארוך שפרסמה, היא מגיבה באופן יסודי לטענות שפורסמו בתחקיר.

"ההאשמות האלה לא מטלטלות אותי. כעת הגיע הזמן לשפוך אור על האמת שלי",  כתבה סיינט מארי בפתח דבריה. מה שאני יודעת על המוצא שלי אני יודעת מהאמא שאיתה גדלתי, שהייתה משבט המיגמוו. אמי סיפרה לי שאומצתי ושאני ילידה, ובאותן השנים לא היו רישומים מסודרים לילידים", הסבירה. "כשגדלתי אומצתי על ידי משפחה משבט הקרי והם היו אוהבים, נדיבים, וגאים לקרוא לי אחת משלהם. תמיד נאבקתי שאלות הזהות שלי. במשך עשורים ניסיתי למצוא את ההורים הביולוגיים שלי, ותמיד הייתי כנה לגבי העובדה שאני לא יודעת מאין הגעתי ומיהם הוריי, ולעולם לא אדע. הזהות הילידית שלי קשורה לחיבור עמוק לקהילה שהשפיעה על החיים והיצירה שלי. במשך כל חיי לחמתי למען זכויות ילידים כשאף אחד אחר לא לחם למענם. תמיד ניסיתי לגשר בין קהילות וללמד אנשים לחיות באהבה ובנדיבות", הכריזה.

למעשה סיינט מארי טוענת כי המוצא הביולוגי שלה, אותו היא לא יודעת באופן וודאי, לא קריטי לזהות שלה כ"אינדיאנית": "אם אתם ממוצא 'טהור דם' כלשהו, אני שמחה בשבילכם. זה נהדר לשמוע אותכם מדברים על ההיסטוריה המשפחתית שלכם דורות אחורה. אבל אפילו אם המסמכים שיש לכם אומרים שאתם 'טהורים גזעית', אתם מפספסים את הנקודה. להיות 'אינדיאני' לא קשור לזרע ממנו הגעתם, זה קשור לקהילה, תרבות, ידע, לימוד, מי מאמץ אתכם, את מי אתם אוהבים, מי אוהב אתכם ומי המשפחה שלכם", סיכמה.

עוקבים רבים בטוויטר לעגו להסבר של סיינט מארי לממצאי התחקיר. "אז להיות יליד זה פשוט עניין של 'וייבים'", כתב אחד בסרקזם. "באפי סיינט מארי היא שקרנית ורמאית", כתב אחר. "עבורה זו 'האמת שלה', אבל עבור שאר העולם אלה שקרים", סיכם מגיב נוסף.