אורפנדלנד הופעה סולן 7 (צילום: עודד קרני)
אין לו גבלות. קובי פרחי, אורפנד לנד | צילום: עודד קרני

כנראה שללהקת המטאל הישראלית ולסולנה קובי פרחי אין גבולות, לפחות לא במה שנוגע להצלחה בקרב העולם הערבי והמוסלמי. רבות דובר כבר על מעריצים של הלהקה במדינות ערב ועל הופעותיה בטורקיה, אבל הפעם מדובר בהישג מיוחד.

אורפנד לנד מככבת בכתבת השער של מגזין המוסיקה האיראני "Divan", שאנשיו ערכו ראיון עם קובי פרחי בקיץ האחרון ועתה מפרסמים אותו, ככל הנראה מחשש שמא יבולע להם. בפתיחת הראיון מסבירים הכותבים כי אורפנד לנד היא נושא חם עבורם כיוון שהיא משלבת כידוע אלמנטים מזרח תיכוניים במוזיקת המטאל שלה.

"אתה מגיע ממקום שבו יש כל הזמן מלחמות"

קובי פרחי, אורפנד לנד (צילום: רועי ברקוביץ')
"בשביל מה כל המלחמות, קובי". קובי פרחי, אורפנד לנד | צילום: רועי ברקוביץ'

הראיון, שכתוב באנגלית, נפתח בברכה של פרחי למעריציה של אורפנד לנד באיראן (מסתבר שיש כאלה): "סאלאם עליכום, ידיידי, לכם ולכל "ראשי המטאל" באיראן".

"זה תענוג גדול לראיין להקת מטאל מהמזרח התיכון שמשלבת את אוצרות המוזיקה של המזרח התיכון לתוך מוזיקת המטאל שלה", אומרים לפרחי המראיינים. "זה תענוג בשבילי להתראיין ולהיות בקשר אתכם", עונה פרחי.

שאלות בולטות בראיון הן על שילוב של מוזיקת כלייזמר במטאל של הלהקה - האיראנים טוענים שהם יודעים קצת על מוזיקת כלייזמרים, שאלה על הופעות של אורפנד לנד בהן יהודים שרים מילים בערבית וערבים שרים מילים בעברית, ושאלה בולטת במיוחד - כאשר האיראנים אומרים לפרחי: "אתה מגיע ממקום שבו יש כל הזמן מלחמות, בשביל מה כל המלחמות האלה?", ופרחי עונה: "הלבבות שלנו עיוורים לקראות שכולנו בעצם אותו דבר...". בהמשך שואלים האיראנים את פרחי מה לדעתו יקרה עם ירושלים והוא עונה: "זה מקום שבו כל אחד יכבד את הדת והתרבות של השני".

להורדת הראיון למחשב

פרחי: "המוזיקה מנתצת חומות, זה עוד הישג בקריירה"

"אני שוב פעם המום לראות את כוחה של המוזיקה לנפץ חומות ומחסומים שפוליטיקאים שמים" אומר פרחי הערב. "אני חושב שזהו הישג מטורף, שמצטרף לרשימת הישגים שלנו בקריירה שלנו ובשנה האחרונה בכלל, מעבר לזה אני עדיין בהלם, לא יודע מה להגיד".

ולכך ניתן להוביף את הדברים שאמר פרחי בראיון מיוחד ל-mako אחרי הטור האחרון באמריקה: "אם בעזה יש לנו 20 מעריצים והם ירצו שנבוא להופיע בפניהם, אנחנו נשמח. אבל לא אלך להופיע באיזה עצרת של החמאס. אנחנו לא נתמוך בשום צד פוליטי. אנחנו רוצים להופיע מול הקהל שלנו איפה שהוא לא יהיה".

>> זקני צפת התאחדו ללילה אחד של פורענות