"אנחנו מאוד מצפים להופעה בישראל, אנחנו הולכים להעיף את הגג במקום הזה! זאתי לא הצהרה, זאת הבטחה!", אומר ג'ואי דימאג'יו, המנהיג, הכותב והבסיסט של להקת "מאנוור". "אנחנו מחכים לטירוף של צעקות רועשות ושירה רועמת של ה-'Manowariors' הישראליים האמיתיים בחגיגת מטאל ענקית. יש לנו המון מעריצים ישראלים שפגשנו בדרכים בהופעות שלנו בכל העולם, אז אנחנו יודעים שאצלכם המעריצים הם פנאטים של מטאל, metal maniacs".

-מה הוא המקום הכי מרתק שאליו הגעתם?
"כל מקום שאנחנו מגיעים אליו הוא מקום משוגע, בגלל שיש לנו את הקהל הכי חזק והכי משוגע בכל העולם! אנחנו להקה מאוד מיוחדת, כל הופעה היא מפגש של מטאליסטים שרוצים שהאזניים והראש שלהם יתפוצצו , תוך כדי שהם מכבדים אחד את השני. זוהי משפחה של אנשי מטאל".

Warriors of the World

-הקלטתם מחדש את האלבום האגדי "Kings Of Metal". נשמע ממנו בהופעה?
"בטח אנחנו הולכים לנגן את כל האלבום מתחילתו עד סופו! הקלטנו אותו מחדש, כי רצינו שהמעריצים יוכלו לישמוע את האלבום עם טכנולוגית ההקלטה והסאונד של היום. רצינו לעשות את זה גם בשבילנו, לדעת איך זה ישמע וגם לתת הזדמנות לגיטריסט ולמתופף החדש שלנולהראות לקהל מה הם יודעים בהקלטות ולא רק בלייב, אחרי כל כך הרבה שנים".

לוחמי המטאל שוברי שיאים

"Manowar" הוקמה ב-1980 ומאז צברה בסיס מעריצים עצום בכל רחבי העולם. במשך השנים מכרה הלהקה למעלה מ- 9 מיליון אלבומים, ושברה שני שיאי גינס: הופעת המטאל הארוכה ביותר בהיסטוריה שנמשכה למעלה מחמש שעות, וההופעה הרועשת ביותר בעולם ( מבחינת דציבלים) - שיא ששברה שלוש פעמים במשך השנים.

דימאג'יו, מטאליסט שלא לוקח שבויים, מבטיח שגם להופעה בהאנגר נזדקק לאטמי אוזניים. "אי אפשר לדעת אם נרשום שיאים חדשים בהופעה בישראל, תצטרך לבוא להופעה כדי לברר בעצמך. אבל אל תשכח להביא אטמי אוזניים כי אם לא - הראש שלך פשוט יתפוצץ. אנחנו בדרך כלל לא מתכננים את הדברים האלה. מישהו בלהקה מעלה את הרעיון ואם זה נשמע משוגע ומגניב והכי חשוב - כיף בשביל הקהל שלנו, אז אנחנו פשוט עושים את זה. חיים את חיי המטאל".

The Absolute Power בהופעה

-איך מתכוננים להופעה של חמש שעות? עשיתם הפסקה באמצע?
"לא התכוננו בכלל, פשוט נתפסנו במה שקרה באותו הרגע ובאנרגיות המדהימות של הקהל וניגנו, ניגנו, ניגנו... זה היה מאותם הרגעים הקסומים האלה".

"לא כבשנו את אמריקה כי אנחנו לא מלקקי תחת"

ג'ואי דימאג'יו חי בעולם הציורי של הרוקר הכבד כמו שרואים בסרטים - אופנועים, דיסטורשן בקולי קולות, אלכוהול זול ובחורות זולות עוד יותר. או שלפחות זו הפרסונה שהוא מציג בכל כח עם שינון המנטרות החוזרות של מטאל, מטאל ומטאל. בזמן שמבקרי מוזיקה עילאים ומתנשאים עלולים למצוא את זה נלעג, מטאליסטים אמיתיים שמבינים את הסיפור מאחורי "מאנוור" ולא לוקחים את הלהקה יותר מדי ברצינות, מתים על זה ומתים כבר להשתולל באירוע ההיסטורי בהאנגר 11.

גם בחו"ל, כמובן, חולים עליהם, אבל "מאנוור" היתה להצלחה היסטרית בעיקר באירופה, פחות באמריקה. בארה"ב. "זה כי אנחנו לא מלקקי תחת", אומר דימאג'יו. "אנחנו לא מנגנים לרדיו, לאמ.טי.וי ולחברות התקליטים. אנחנו מנגנים מוזיקה עבור המעריצים שלנו, עבור מטאליסטים עבור Manowariors".

-תמיד האמנתם ב"אחוות אחי המטאל", הצלחתם במשימה הזו?
"בטח! אם אף פעם לא היית בהופעה שלנו, כדאי שתקשור את האשכים שלך לרגל כי הם הולכים להתפוצץ. אתה תראה את הקהל הכי חזק אמיץ, מגניב וכבד בעולם".

מאנוור, Manowar (צילום: Kevin Nixon)
"גם בעוד עשור נשתה בירה, נהיה עם בחורות ונופיע, כמו ב-30 שנה האחרונות. לחיות את חיי המטאל עד שנמות" | צילום: Kevin Nixon

-בעבר הצהרתם: "Death to false metal".
"כן, אם עושים משהו מהלב והנשמה, אפשר להרגיש את זה, לראות את זה, להאמין בזה ולבטוח בזה. אבל מתי שיוצר חושב שקהל המעריצים שלו הם חבורה של מטומטמים שאפשר לשתות את הכסף שלהם עם הופעה מחורבנת, בסאונד גרוע ותאורה מחורבנת ולזיין אותם זה שקר. להיות אמיתי זו דרך חיים. להיות עד הסוף עם המטרה שלך, לכבד את הקהל שלך, לתת להם את המקסימום בכל ערב ולא לנצל אותם כמו כל כך הרבה להקות אחרות".

ודימאג'ו לא עוצר: "השקר, ה-FALSE לא קשור לסגנון מוזיקה, אני לא מדבר על שום סגנון של מוזיקה. גם להקות שמשלבות ראפ יכולות להיות TRUE, כל עוד הלהקה נאמנה לעצמה, למוזיקה שלה ובעיקר למעריצים .
הכוונה ב-FALSE זה לאותם האנשים שחושבים שהם ילכו לחנות, ייקנו גיטרה ויתנהגו כמו אדיוטים על הבמה, אז הקהל יהיה מטומטם ויזרוק עליהם הרים של כסף על זה. אם אתה עושה את זה כדי לעשות כסף ולא מהלב זאת הכוונה".

Die For Metal

-בכל האלבומים אתם שרים על אותם נושאים: מטאל, אחווה, דם ומלחמות. לא מרגישים שאתם חוזרים על עצמכם?
"לא. אני חושב שלכל אחד צריך להיות מסר וזה המסר שלנו: תהיה עצמך, תהיה הכי טוב שאתה יכול להיות, לכולנו יש מלחמות אישיות וקשיים, אנחנו לא אומרים לצאת למלחמה ולהרוג אנשים ומעודדים אלימות. אלא אנחנו מדברים על להילחם במלחמות האישיות שלכם".

-כלומר?
"תנצחו ותהיו אנשים טובים יותר בכל מטרה שתבחרו לעצמכם, כדי לא להיות אנשים אפורים ורגילים מהשורה, אל תהיו קנאים וטיפשים, כבדו את הזולת ותהיו הכי טוב שלכם בכל יום מחדש. אם כל אחד היה הולך לפי המסר הזה, היה לנו עולם טוב יותר לחיות בו".

-איפה אתה רואה את הלהקה עשר שנים מהיום?
"שותים בירה, במסיבות עם בחורות, מבלים עם אחי המטאל שלנו ומנגנים מטאל. בדיוק מה שאנחנו עושים ב-30 שנה האחרונות. לחיות את חיי המטאל עד שנמות".

HOE V. (Best of Live 2005-2009