אין תמונה
חומר מקורי ובקרוב סיבוב אקוסטי. טל פרידמן

טל פרידמן והקריות, אלמנה שחורה ו-Behind the Sun הן שלוש להקות הישראליות שיפתחו את פסטיבל "אוזפסט" שיתקיים בגבעת המופעים בפארק הירקון בתל אביב ב-28 בספטמבר. שלוש הלהקות יופיעו לפני המנות העיקריות של האירוע, שיהיו כזכור אוזי אוסבורן, Korn, "סולפליי" ו"בצפר".

בחירת הלהקות התקיימה מתוך עשרטת להקות מקומיות שפנו, במסגרת פרויקט של רדיו 88FM. שלוש הלהקות - הקריות, אלמנה שחורה ו"ביהיינד דה סאן" יופיעו על "במת 88FM", אשר תעביר בשידור חי את כל מופעי הפסטיבל. לרכישת כרטיסים.

הקריות - מ"יונה פעמונה" ועד אוזי אוסבורן

אוזי אוסבורן הופעה (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
מי יותר משוגע אני או טל פרידמן? אוזי אוסבורן | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

טל פרידמן והקריות הם להקת רוק ורוק כבד הפועלת מזה מספר שנים בהנהגתו של פרידמן, מכוכבי הבידור והקומיקאים המובילים בארץ ("ארץ נהדרת", "זוהי סדום", "חלומות בהקיציס", "החטא ועונשו"). פרידמן הוא מעריץ מושבע של רוק כבד ומטאל והלהקה החלה דרכה כהרכב קאברים לקלאסיקות מהז'אנר. עד כה הקליטה הלהקה את "משוגע" במסגרת פרויקט "סקאזי דרייב" של דיג'יי סקאזי. לפני כשנתיים אף הקליטו הקריות גרסה משלהם ללהיט הותיק "יונה פעמונה", לקראת חגיגות 95 ל"שומר הצעיר".

"אלמנה שחורה"  בהנהגת אלי זולטא היא אחת מלהקות הרוק הכב הותיקות בישראל, שהוציא לאחרונה אלבום חדש. "אלמנה" חרטה על דגלה את המאבק החברתי ושיריה עוסקים בנושא זה בין היתר. "Behind the Sun" היא להקה היוצרת שילובים בין רוק אלטרנטיבי, כבד ופרוגרסיבי, בין ג'אמים של שנות ה-60', תור הזהב של הרוק המתקדם בשנות ה-70' והגיטרות של ה-90'.

טל פרידמן: "חסכו לי לקנות כרטיס לפסטיבל"

"זה מצוין וצעד מאוד חשוב", אומר טל פרידמן שבחירתו עם הקריות ל"אוזפסט" באה לו בהפתעה גמורה. "אני ממעריציו של אוזי וזה מרגש, אבל אני לא מעריץ אותו מהתקופה של 'בלאק סאבאת', אלא מקריירת הסולו שלו כשהוא ניגן עם הגיטריסטים הגאוניים כמו זאק וויילד וגאס ג'י".

"האמת שתכננתי לקנות כרטיסים להופעה וזה חסך לי את הקנייה, עכשיו אני יכול לבוא בכיף. האמת שאני משלם מספיק להופעה הזו. אני צריך להביא ציוד והכל, סוחבים הכל בעצמנו. הסכמתי להופיע בשביל הכבוד, לא משהו אחר. אנחנו נעלה באיזה שלוש או ארבע אחר הצהרים ומה שחשוב זה שיבואו אנשים כי זו הזדמנות לראות אותנו ואין לנו הרבה כאלה צ'אנסים".

"הפיקסיז צריכים להימחק מכל רשימת השמעה בארץ"

-מתרגש?

טל פרידמן (צילום: אייל לנדסמן)
"למחוק את הפיקסיז". טל פרידמן | צילום: אייל לנדסמן
"בוא נהיה בפרופורציות, הייתי בפסטיבלים כאלה. נסעתי עכשיו ללונדון וחרשתי הקיץ איזה ארבעה-חמישה אירועים כאלה גדולים, שמה שהכי מעניין בהם באמת זה הלהקות הפחות חשובות שמופיעות בהתחלה והן נורא מעניינות ומגיע להן במה. הן פחות מוכרות ונדהמתי מאיזה להקות מדהימות שאתה לא מכיר שמופיעות שם והן ממש מצוינות".

"ואם נדבר רגע ברצינות, מה שחשוב זה הפסטיבל ששוקי מארגן, שזה צעד מאוד גדול לרישראל ברוק העולמי, אחורי שהפיקסיז ביאסו וצריכים להימחק מכל רשימות ההשמעה בארץ על הנזק שעשו לישראל ולאוהדי המוזיקה. הפסטיבל הזה ישים אותנו על המפה".

מאור כהן מנהל מוזיקלית

-מה תנגנו?
"אנחנו ניתן חצי שעה עד ארבעים דקות, כנהוג. באים קטנים לתת מה שיכולים, כולל חומר מקורי, כי אנחנו כבר לא רק להקת קאברים. יש שירים שלנו עם מילים ולחן שלי. זו קפיצת מדרגה וזה הכיוון שלי היום. אני עכשיו חוזר מהקלטות בכל הסוף שבוע האחרון, הקלטות אקוסטיות עם מאור כהן שמנהל מוזיקלית. שמונה שירים אקוסטיים שקטים".

-תוציא דיסק משלך?
"בינתיים זה רק בהופעות. כתבתי בין צילומים של מערכונים, כבר שנתיים לא יצאתי לחופש, כי אני מקדיש לזה את כל הזמן. אני אצא להופעות עם חומר מקורי אקוסטי והקריות ימשיכו עם חומר מקורי וקצת קאברים".

>> דן תורן יחגוג 50 ואלבום חדש עם סחרוף, אפרת גוש, מאור כהן, יהלי סובול והזבובים