טירוף הקורונה, לפחות מבחינתנו הישראלים, מרגיש היום כמו משהו רחוק ודמיוני, ולחלוטין לא כמו מגפה "שהעלימה" לנו שנה מהחיים, ולמרות ש-2020 הייתה שנה מסויטת גם עבורנו, יש מדינות שחוו את המגפה בצורה הרבה יותר קשה מאיתנו כמו איטליה למשל, שם מתו למעלה מ-125 אלף איש.

הטרגדיה האדירה שהכתה בארץ המגף אולי מסבירה את האושר העצום שפרץ במדינה אחרי זכייתה של להקת Måneskin (מונסקין), בגמר אירוויזיון שלשום (שבת) והביאה טיפה של אור לארץ המגף.

אחרי שנרגענו מהלילה הלבן שעבר עליהם ועלינו וחקרנו קצת יותר על הלהקה שמורכבת מרביעיית הצעירים דמיאנו דייוויד (22), ויקטוריה דה אנג'ליס (21), תומאס ראגי (20) ואיתן טורקיו (20), גילינו שעד לפני 5 שנים ההרכב שלהם כלל לא היה קיים, ועד 2017, השנה שבה הם התחרו באקס פקטור האיטלקי וסיימו במקום השני - הם היו אנונימיים לחלוטין (מישהו אמר נטע ברזילי?).

אז אחרי ש"Zitti e buoni" (שהוא למעשה ביטוי איטלקי מוכר, שבתרגום חופשי לעברית אומר "תשתקו ותתנהגו יפה") הוכרז לשיר הזוכה, ואחרי שהרוחות נרגעו מעט משערוריית הקוק של דמיאנו (או הזכוכית השבורה, כמו שהוא טען) - היו לא מעט אנשים באירופה שהתקשו לעכל את הבחירה, וגם כאן בישראל היו כאלו שביקרו את הבחירה בשיר, אחרי שטענו שהוא "לא תואם את קו הפופ של ימינו", ומצד שני גם חובבי הרוק לא ממש התלהבו מהשיר אחרי שטענו שהוא הרגיש להם "פופי מדי".

View this post on Instagram

A post shared by Måneskin (@maneskinofficial)

הסיפור הקצר הבא, שמספרת חברת הלהקה ויקטוריה, יסביר איך הם נסגרו לבסוף על הקו המוזיקלי המשולב של הלהקה: "כשהייתי בחטיבת הביניים הקמתי אולי 12 להקות, ואחת הראשונות הייתה עם דמיאנו. קראו לנו 'החדר השלישי' כי היינו מנגנים בכיתה מספר שלוש. אפשר למצוא עד היום שירים שלנו בסאונדקלאוד (צריך להשמיד אותם...). היינו עושים אז מטאל, ודמיאנו רצה בכלל שנעשה חומרים פופיים יותר. בסוף העפנו אותו מהלהקה".

כאמור, השניים הכירו עוד בחטיבת הביניים, ולאחר שדמיאנו פנה שוב אל ויקטוריה בשביל להרכיב מחדש את הלהקה, והיא הייתה זו שהביאה את חברה תומאס רגאס הגיטריסט, וכיאה לסיפור סינדרלה של ה-21, מתופף הלהקה והחבר הרביעי, איתן טורקיו, הגיע להרכב דרך מודעה שהשלישייה פרסמה בקבוצת פייסבוק.

ב-2017, אחרי שהם שנרשמו לתחרות מוזיקה מקומית, הם נאלצו לבחור שם חדש ללהקה, אז ויקטוריה הציעה את המילה מונסקין ("אור הירח" בתרגום חופשי) בשפה הדנית (אמא של ויקטוריה היא ילידת דנמרק), והשם נבחר פה אחד ומאחר וגם דמיאנו, סולן הלהקה, הוא חצי דני.

 

מאז כאמור הרביעייה לא הפסיקה לנגן ולהופיע, בין אם זה בפסטיבלים ברחבי איטליה או ברחובות והכיכרות המרכזיים של רומא, כשמולם מונח כובע איתו הם אספו כסף מהעוברים ושבים, ולאחר מאמץ וגיוס שלם של מערכת mako מוזיקה (תודה גוגל) הצלחנו לאתר סרטון של הלהקה מנגנת ברחוב, ואחרי שצפינו בו הבנו שדמיאנו נראה בעבר יותר כמו דניס לויד או מאלומה מאשר הדמות הרוקיסטית שהביאה לו את המקום הראשון באירוויזיון 2021.

אגב, מרגע הזכייה של הלהקה במוצאי השבת האחרונה, הרשתות החברתיות התפוצצו בעיקר בגלל עובדה אחת על הלהקה: לפני כשלוש שנים, בהופעה הראשונה שלהם מחוץ לרומא, הם הצליחו למכור רק 30 כרטיסים, ומשום מה יש לנו תחושה שהימים הללו חלפו ובפעם הבאה שהם יופיעו ברחוב סתם ככה זה כבר ילווה במאות אם לא אלפי מעריצים בקהל.