אמנים רבים ומשלחות רבות באירוויזיון 2024 יצאו נגד ישראל, איימו שיחרימו את התחרות או קראו לסילוק של ישראל - אבל שם אחד בלט מעל כולם: במבי ת'אג. הזמר.ת האירי.ת באירוויזיון 2024 הציג.ה קו אנטי-ישראלי תקיף, כולל קריאות לא לאפשר לישראל להשתתף בתחרות, עלייה לבמה (שסוכלה ברגע האחרון) עם הכיתוב Ceasefire (הפסקת אש) על הפנים, תמונות עם כאפייה וסמלים פלסטיניים שכן "הוגנבו" להופעת הגמר ברגע האחרון. אבל עכשיו מסתבר שלבמבי ת'אג יש קשר ציוני מפתיע מאוד.

קל לחשוב ש"במבי" הוא שם הבמה של הזמר.ת - אך מדובר בשם הלידה, במבי ריי רובינסון. במבי הוא שם שזכה לפופולריות מסוימת לאחר ההצלחה של הסרט הקלאסי של וולט דיסני, "במבי" מ-1942. אבל מאיפה הסיפור הזה הגיע? שמחים ששאלתם. "במבי" של דיסני מבוסס על הספר "במבי: חיים ביער" של הסופר היהודי-אוסטרי פליקס זאלטן. זאלטן לא היה "רק" יהודי - הוא היה ציוני נלהב שהושפע עמוקות מכתביו של הרצל (ואף החליף אותו במשרה בעיתון אוסטרי), וביקר ב-1924 ביישוב היהודי בארץ ישראל.

@dinkakay3.0 The universe has the best sense of humor #fyp ♬ Mazal Tov! - Hawaras

אבל זה לא הכל: הספר "במבי: חיים ביער" מהווה, לדעתם של חוקרי ספרות רבים, לא רק סיפור נוגע ללב על חייו של אייל קטן, אלא מטאפורה לסבל, לאימה ולרדיפה בחייהם של יהודים באירופה באותן השנים, כעשור לפני עליית המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה. הנאצים, אגב, החרימו את הספר, כי גם בעיניהם הוא היה "משל לסבלם של היהודים" - לא מסר שהם רצו לתמוך בו.

בקיצור: במבי ת'אג, שהביע.ה דעות אנטי-ישראליות מובהקות, קרוי.ה על שם דמות ספרותית שמהווה מטאפורה לסבלו של העם היהודי באירופה, דמות שנוצרה על ידי סופר שתמך בזכותם של יהודים לעלות ולהתיישב בארץ ישראל. איך שגלגל מסתובב.

את החיבור המדהים והמפתיע הזה חשפה הטיקטוקרית דינקה קיי הישראלית, שפרסמה סרטון באנגלית בו היא מגוללת את כל החיבור הלא צפוי הזה בין המתמודד.ת האירי.ת לתנועה הציונית. "ליקום יש חוש הומור מדהים", כתבה בתיאור הסרטון. אנחנו נוטים להסכים.