רדיו, דבר אלי

יניב מורוזובסקי (צילום: איציק אהרון)
יושיע את האמנים הצעירים? יניב מורוזובסקי, המנהל החדש של רשת ג' | צילום: איציק אהרון

לאחרונה הרבה מהיוצרים המקומיים עומדים לפני שוקת שבורה וקריסת מערכות טוטאלית לאור התעלמות גורפת מצד הרדיו. ואין קשר לטיבם של השירים הנשלחים, אין קשר לאיכות היחצנות, אבל אולי יש קשר לגופים שעומדים מאחורי השירים. לאחר כמה שנים בהן תחנות הרדיו פרגנו ליצירה עצמאית ,כזו שאין מאחוריה חברות הפקה או חברות תקליטים, לאחרונה שוב אין דריסת רגל ליצירה עצמית... כמעט.

ואני אומר אולי לא כדאי להשקיע ממון רב בשליחה לרדיו, אולי יש לחפש מודלים אחרים לחשיפת ושיווק מוזיקה.
אולי הפייסבוק, אולי היו טיוב ואולי אתרי המדיה, הם המקומות החדשים ועליהם שווה לשים את תקציב היח"צ (ואפשר כמובן לעבוד לבד). אבל לא הכל אבוד בחזית הרדיופונית ,לרשת גימל מונה מנהל צעיר ומוכשר -
יניב מורוזובסקי, שמבין רדיו, אוהב ונושם ויש לי תחושה שהוא יביא רוח חדשה לרשת גימל ממש כפי שהביא יואב גינאי לתחנת 88 בתחילת דרכה. שיהיה בהצלחה.

דברים שרואים משם

רוקפור מארחים את נינט (צילום: עודד קרני)
חיה פוליטית? נינט טייב | צילום: עודד קרני

לאור התעלמות הרדיו מיוצרים צעירים, לא מפליאה פניית רבים וטובים מעתודת היוצרים הצעירים ליצירה באנגלית, עם הפנים לחו"ל. בעיניי זה מעט עצוב שיוצר נאלץ לזנוח שפה עשירה ומופלאה כמו עברית ולנסות להתבטא בשפה שאינה שפת אמו ואינה שגורה באצבעותיו, לא באמת.

לא יוצאת דופן היא נינט טייב ,נסיכת הרוק המקומית, זמרת נפלאה שאלבומה הנוכחי בחרה לזנוח את העברית לטובת כתיבה באנגלית. את האלבום היא הקליטה באנגליה, בזמן שבארץ נעו אמות הסיפים במחאת ההמונים.
אולי זו בקשה מוגזמת לדרוש מיוצר להיות קשוב לסביבתו, לארצו ולעמו ולכתוב את כאבם ולא לדוש בכאביו הפרטיים, אבל אולי המרחק גרם לנינט להביט על המציאות הפוליטית הישראלית במבט מפוכח ולכתוב את השורות הבאות בשירה "ICU": I See you walking With your hand on the ground The road is taken by a dead-man alive He will convince you to take that ride I see you I see you  / You've got nothing to lose / You've got something to prove / You've got something he wants / But she wants him between her ".legs

בעברית זה היה נשמע יותר טוב, אבל היי, העיקר הכוונה.

געגועים למלכת האביב

בחודש יוני לפני שמונה שנים הלכה לעולמה היוצרת הנערצת נעמי שמר ותמיד כשהארץ נצבעת במרבדים של נוריות וצבעונים אני נזכר במילותיה הנצחיות: "כאן האביב הוא בן יומיים, כאן האביב ימות צעיר, כל מי שעוד יושב בבית, הוא פיסח או נזיר".

ועם ניחוח האביב ישראלי שמחתי לגלות ביצוע חדש של צמד צעיר, נטע נמרודי ואריה בורשטיין הצובעים את "אור", שיר נפלא של שמר בגוונים חדשים ובשש שמיניות. איזה יופי !


בשבועות הקרובים צפויים לנו במדור שירים מקוריים, תרגומי שירים, אמנים ששווה להכיר והרבה הפתעות. חג שמח, ברזוליק.

ברזוליק בפייסבוק

>> "יום התקליט" יחגג בגדול ברשת "האוזן השלישית"