האישה הכי מדוברת אתמול באירופה היתה קונצ'יטה וורסט, "האוסטרית עם הזקן", שניצחה באירוויזיון בהליכה, עם השיר " Rise Like a Phoenix" ו-290 נקודות, ועוררה סערה ענקית. אי אפשר היה להישאר אדיש אליה, והתמיכה בה מול ההתנגדות חצתה את היבשת לשניים, וחילקה אותה בין מתקדמים לשמרנים, בין אלה שבעיניהם ניצחון גדול של אישה מזוקנת הוא התקדמות והתפתחות חשובות לכיוון של סובלנות ופתיחות כלפי האחר והשונה בחברה, לבין אלה ש"נגעלו" מהצירוף הבלתי שגרתי.

המראה הנשי והקול הדק של קונצ'יטה לא הותירו כמעט מקום לספקות - מדובר ב"ממשיכת דרכה של דנה אינטרנשיונל", כלומר באישה שהיתה פעם גבר. מומחי אירוויזיון, שחזו בניצחון של וורסט בקדם-אירוויזיון שנערך במולדתה אוסטריה חודשים לפני התחרות, הגדירוה אותה כ"טרנסג'נדרית", או במילים אחרות: "לוחמת עבור שוויון זכויות לקהילת הטרנסקסאולים, אישה שנולדה בגוף של גבר, והחליטה כמחאה להשאיר על פניה את הזקן".

קונצ'יטה וורסט זוכה באירוויזיון (צילום: JONATHAN NACKSTRAND, GettyImages IL)
זה לא גברת, זה אדון. קונצ'יטה וורסט | צילום: JONATHAN NACKSTRAND, GettyImages IL

אבל האם קונצ'יטה וורסט היא באמת אדם שהחליף את מינו? האם היא גבר שהפך לאישה? כנראה שלא. אתרים בחו"ל חושפים הבוקר שמדובר, ככל הנראה, בדראג-קווין, כלומר גבר שהתחפש לאישה, עם שמלה נוצצת, פיאה נוכרית ואיפור, והצליח, כביכול "לעבוד על כולם". וכמו ששר עברי לידר ב"מרי לנצח", הבוקר מבינה אירופה באיחור, שאתמול כמו היום קונצ'יטה היא בעצם בחור, מכור.

מתחת לתחפושת מסתתר בחור בן 25 בעל השם הכה סמלי טום ניאובירת' (נולד מחדש), שכבר הופיעה בעבר כזמר בטלוויזיה האוסטרית ואף שר גרסת כיסוי למייקל ג'קסון בתוכנית ריאליטי.

עוד ב-mako מוזיקה:

מצד שני, האם זה משנה שקונצ'יטה (או טום) כן עברה או לא עברה ניתוח כזה או אחר? כנראה שלא. בין אם מדובר בטרנסית ובין אם ב"רק" דראג-קווין - מה שחשוב בניצחון שלה הוא המסר לפתיחות וקבלת השונה והאחר, מסר שהתחיל בדנה אינטרנשיונל ב-1998 וממשיך עכשיו, עם קונצ'יטה וורסט, בינתיים הגיבורה הגדולה של עולם המוזיקה לשנת 2014 (גם אם היא לא זמרת כזו גדולה, בואו נודה).

בראיון שהעניקה קונצ'יטה (כלומר טום) לאתר "Vocativ" בינואר היא סיפרה: "כנער ניסיתי להשתלב בחברה אבל נתקלתי בבריונות ואפלייה. ניסיתי הכל ולא הצלחתי, אז החלטתי להיות עצמי. לכן באתי עם הרעיון של גברת מזוקנת, כדי להגיד שלא חשוב איך אתה נראה, וזה לא חשוב איפה אתה נמצא, או מה הוא הצבע של העור שלך. מה שקובע זה אתה, וכל אחד מאיתנו יפה בדרכו שלו. אני רוצה לצעוק אל העולם: תעשו מה שאתם רוצים ותהיו מי שאתם רוצים, כל עוד אתם לא פוגעים באף אחד".

"למרות שזה קשה, אני מאוד אוהבת להיות אישה - החזיה והשמלה, ויש דברים שאני צריכה להסתיר. וזה לא תמיד נוח, אם להיות כנה. ללבוש מחוך זה לא הדבר הכי נוח בחיים. אבל אני אוהב לעשות מסקרה לריסים שלי, זה כל כך כיף. אני הרי אומרת שזה לא חשוב איך אתה נראה, אבל עבורי באופן אישי, זה מאוד חשוב, ואני משקיעה בזה המון. אני רוצה להיראות מושלם בכל תמונה. אני אוהבת להתאפר ולעצב את השיער שלי ולהתלבש. אני מרגישה יותר בנוח באישיות הזו מאשר להיות סתם בחור בבית".

"הפיאה והשמלה של קונצ'יטה זה כמו מדי העבודה שלי. אני לוקחת אותם מאוד ברצינות", מוסיפה האוסטרית. "לדוגמא, בכל פעם שאני עושה חזרות, אני יודע שקונצ'יטה שרה בצורה שונה מאוד מטום. לא יודע למה. אני יותר ממוקדת כשאני קונצ'יטה, בגלל המבט הזה. וכשאני בבית, אני נער מאוד משעמם ורגיל, חי בדירה שלי ועושה כביסה כמו כולם. קונצ'יטה היא זוהרת, היא שרה על הבמה, ומקבלת פרחים. אבל כשאני לא מופיע אני נהנה להתבטל".