אורי צדוק 1 (צילום: דורון עדות)
"אני רואה את החיבור של הקהל למוזיקה שלי בגדר נס". אורי צדוק | צילום: דורון עדות

כשאני שומע בטלפון בפעם הראשונה את אורי צדוק, מי שעומד מאחורי השירים "אל תגידי לא" ו"לא מגיעה", שמתנגנים בשבועות האחרונים בפלייליסט של גלגלצ ותחנות נוספות, מיד בא לי  לשאול אם אבא בבית. הקול הגבוה של צדוק לא מסגיר בחור בן 25, אלא נשמע יותר כמו זה של נער מתבגר. קצת כמו ציון ברוך, גרסת הרוקנ'רול.

"אלוקים ברא אותנו שונים, ויש לזה סיבה", מסביר צדוק. "במשך שנים הרגשתי שאני צריך להתנצל על הקול שלי, שנשמע קצת אחרת, שונה. אני לא חושב שזה בעוכריי וגם אין לי בדיוק איך לשנות את זה, כמו שאני לא יכול לשנות את הפנים שלי, או כל דבר אחר בגוף שלי, גם הקול שלי הוא חלק אינטגראלי ממני".

"גשם סגול" בהשמעת בכורה

צדוק זוכה לאמון המעריצים, עם למעלה מ-70 אלף השמעות ב-myspace שלו וקהל נלהב ששר איתו את כל מילות השירים בהופעות - להופעה ברידינג 3 בנמל תל אביב הגיעו 400 איש ובתיאטרון "תמונע" לפני שבוע אנשים הלכו הביתה כי לא נשארו כרטיסים. באותן הופעות מגיעות מהקהל צעקות שמבקשות את השיר "גשם סגול" - הסינגל השלישי, שיוצא היום ומושמע כאן בבכורה.

אבל עם כל האהבה הזו, אפילו אורי צדוק עצמו לא חשב שהשיר הראשון שיוציא "אל תגידי לא" יזכה להצלחה מיידית ברדיו. "ידעתי שאני מביא את עצמי לשיר הזה, אבל להגיד לך בוודאות שידעתי שהוא זה שיתפוס ויצליח - לא. אף מוזיקאי לא יוכל להגיד לך דבר כזה. בשבילי, מהרגע שקיבלתי את השיר במתנה, זו כבר הצלחה. שלא לדבר על הרגע שבו אני משמיע למישהו את השיר והוא מתחבר אליו, וזה עושה לו משהו - זה התענוג".

"לא חלמתי להיות זמר, כוונו אותי מלמעלה"

לאלבום הבכורה שייצא בקרוב, אותו הפיק יחד עם אדם פרי, ללא חברת תקליטים מאחוריו, קרא צדוק בשם "גבוה מכאן". "אני מאמין שכדי להתקדם בחיים כל אדם צריך תמיד לשאוף גבוה ולהציב לעצמו מטרות ויעדים. את האלבום שלי עשיתי כנגד כל הסיכויים ועם הרבה קשיים, מול הרבה החלטות ותמיד שאפתי והסתכלתי על האור, ועל כך שבסוף יהיה לי את האלבום שאני יצרתי. לכן כיוונתי בו הכי גבוה שאפשר והשקעתי בו הכי הרבה שיש".

-איך התחלת?
"הכניסה שלי לעולם המוזיקה התחילה מהכתיבה, למרות שניגנתי בגיטרה ואף לקחתי שיעורים פרטיים, השקעתי וגם קניתי גיטרה חשמלית, אבל זה לא מה שהביא אותי להופיע. דווקא הכתיבה בחדר, בשקט, בפיג'מה, בלי חלומות על במות גדולות וקהל מריע זה מה שחיבר אותי למוזיקה. הפעמים הראשונות שאנשים שמעו את השירים שלי זה היו כשהם ישבו אצלי בחדר ובספונטאניות דיברנו על החיים, ואז הייתי מוציא גיטרה ומנגן שירים שכתבתי, על חוויות שעברתי, על אנשים שאני מכיר. בשלב מסוים התאספו לי שירים ואיתם עוד ועוד אנשים שהתחברו למוזיקה שלי".

-כיוונת את המוזיקה לקהל יעד מסוים?
"את השירים כתבתי לעצמי, הרבה לפני שהגיע קהל והתחבר. ולכן אני רואה את החיבור של הקהל למוזיקה שלי בגדר נס, כי לא כיוונתי לאף קהל יעד. אני לא בא מעולם המוזיקה, לא חלמתי להיות זמר, לא התאוותי להופיע, פשוט הרגשתי שמכוונים אותי מלמעלה, שמישהו אומר לי לעזוב הכל ולהתמקד בשירים, ומה שנשאר לי זה לשים את הרצון האישי שלי בצד ולהקדיש את כולי לעשייה".

"אף פעם לא ישבתי לכתוב שיר בצורה מסודרת"

-אפרופו "מלמעלה", האם אתה מגדיר את עצמך דתי?
"הדבר האחרון שאני יכול לעשות כרגע זה להגדיר את עצמי. נכון להיום, בלתי ניתן להגדרה בעליל. אני יכול להגיד שאני שייך לדור המבולבל, דור שמחפש משמעות, שחשוב לו להבין מה הוא עושה ולמה. אני לא אדם דתי שמקיים מצוות במלואן, אבל אני אדם מאמין ויודע שיש מישהו למעלה ששומר עלי".

-איך אתה כותב שיר?
"אף פעם לא ישבתי לכתוב שיר בצורה מסודרת. תמיד זה היה דחף מיידי לכתוב משהו, וזה כמעט תמיד נכתב על נייר מקומט עם כתב לא כל כך ברור, שאחר כך היה לוקח לי שעות להבין מה כתבתי. פעם אחת יצא לי לכתוב שיר על מפית כשישבתי בבית קפה וחיכיתי לחבר שיגיע. המלצרית לא הסכימה להביא לי עט והייתי צריך להתחנן אליה וזה לא עזר, עד שניגשתי לאחראי ונשבעתי להחזיר את העט תוך כמה דקות, אז נייר כבר התביישתי לבקש וכתבתי את השיר על המפית הראשונה שראיתי".

ת.ז. אוֹרי צדוק

אורי צדוק 2 (צילום: דורון עדות)
"אני רוצה לתת חיבוק לקהל שלי". אורי צדוק | צילום: דורון עדות

מגורים: בת ים
פרנסה: "מאחר ושמתי את החלום האקדמי שלי בצד והייתי צריך לחסוך כסף, התפרנסתי מכמה וכמה עבודות מגוונות. החל מברמן, שוטף כלים, טלמרקטינג. כל מה שאפשר היה לחסוך איתו כסף להפקת האלבום הראשון שלי".
השפעות: "ביטלס, זוהר ארגוב, מרלין מנסון, אלטון ג'ון, חסידי".
לנצח את השיטה: "להתמקד באנשים שאוהבים את המוזיקה שלך ומתחברים אליה, ולא לנסות לרצות את הסקפטיים, ואז אפשר לגלות שיש מספיק אנשים שאוהבים את השירים שלך".
מהיום בעוד 10 שנים: "מקווה שמאושר ועושה עוד מוזיקה. אבל הכי טוב שתשאל אותי את השאלה הזאת עוד 10 שנים אני אענה לך תשובה יותר מדויקת".
אלבום אחרון שקנית: "לאחרונה קנו לי כמה אלבומים מעולים, ביניהם- עמיר לב ואביתר בנאי. וקניתי את החדש של גלעד שגב 'נועדנו' שהוא מעולה".
למי בא לך לתת סטירה: "לא סטירה,אלא חיבוק. לקהל שלי שמלווה אותי בכל הופעה והופעה".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "הקלות שבה אפשר כיום להקליט מוזיקה במחשב הפרטי בבית. בנוסף, אירועים  בהם עושים קריוקי נותנים לכל אדם את האפשרות לשיר ולשמח את עצמו ואת חבריו מבלי להיות זמר".

 

הופעת ההשקה של אורי צדוק לכבוד יצאת אלבום הבכורה תתקיים ב-24.3 ברידינג 3 בנמל תל אביב.