פינלנד: Darude feat. Sebastian Rejman - Look Away

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: תשוקה בלתי מוסברת לראנץ' כפול
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 53%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (2006)

עצרו הכל! אין מצב שאתם לא מכירים את הלהיט חורך הרחבות הזה שכנראה פיזזתם לצליליו בטירוף אי שם בסוף המילניום. אז זהו, שהדי.ג'יי שאחראי ללהיט הענק הזה, Darude, יהיה נציג פינלנד לתחרות בתל אביב, ונראה שהפינים לא יכלו לעשות בחירה טובה יותר לאירוויזיון בבירת חיי הלילה של המזרח התיכון.  

למרות זאת, לא בטוח שגורלה של אחת המדינות עם ההישגים הכי גרועים בתולדות האירוויזיון ישתנה השנה בעקבות הבחירה המקפיצה: השיר לתחרות, "Look Away", הוא אמנם להיט שיקפיץ את ביתן 2 באוויר וכנראה שיעלה את פינלנד לגמר – אבל שם, יהיה לו קשה יותר לטפס לצמרת טבלת הניקוד. ב-1999 זה אולי היה עובד.

פולין: (Tulia - Fire of Love (Pali Się

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: כאב הראש שתקבלו
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 46%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 2 (1994)

25 שנה שפולין משתתפת באירוויזיון – והישג השיא שלה היה בהופעת הבכורה שלה בתחרות ב-1994: מקום שני סנסציוני. מאז, הפולנים לא הגיעו להישגים יותר מדי מזהירים (טוב, בכל זאת אוהבים לשבת בחושך), אלא שנראה שהשנה הזו תאיר פנים לפולנים – ולא רק בגלל עוד ועוד ישראלים שכבר הזמינו דילים למסעות שופינג חסרי שליטה בקרקוב.   

למשימה לייצג את פולין נשלחה השנה להקת הבנות Tulia - להקה שמשלבת פולק פולני מסורתי עם פופ מודרני, שחברותיה עוטות תלבושות מסורתיות. בתחרות של שירים מתחלפים בקצב ודי דומים זה לזה הן בטוח יבלטו – ולא רק בגלל הלבוש, אלא גם בגלל השיר הנדבק למוח שיבצעו בפולנית ובאנגלית. שיר קליט אמנם, אבל כזה שיחולל אצלכם בראש מיגרנה די מיידית. הצטיידו באופטלגין.

בלארוס: ZENA – Like It

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: הפזמון המדבק
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 33%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 6 (2007)

את המתחרה הזו יכירו בעיקר במדינות ברית המועצות לשעבר, או לפחות את הקול שלה: זנה בת ה-17 דובבה בעבר את מואנה בגרסה הרוסית לסרט הנודע של דיסני – והשנה היא תהפוך להיות הקול של בלארוס באירוויזיון 2019 בתל אביב, עם שיר מעט מיושן אך קליט ומהנה, "Like It", שההופעה שלו כאילו ויצאה מימי בריטני העליזים – עוד לפני שזנה בכלל נולדה.

"רוסיה הלבנה" משתתפת באירוויזיון מאז 2004 – ומיקום השיא אליו הגיעה היה המקום השישי ב-2007. מאז הבלארוסים לא הצליחו אפילו להתקרב לעשירייה הראשונה, וברוב המקרים לא עלו לגמר. כשכבר כן עשו זאת – הגיעו למקומות נמוכים בטבלת הגמר. האם אירופה תסמן "לייק" לבלארוס השנה או ששוב תותיר אותה מאחור?

סן מרינו: Serhat – Say Na Na Na

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: זה שתפזזו לצלילי השיר באופן בלתי רצוני
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 11%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 24 (2014)

אם חשבתם שסן מרינו היא מדינה קטנטנה שהומצאה רק כדי להשתתף באירוויזיון – אתם כנראה צודקים. המובלעת הזעירה נכנסה לתחרות ב-2008, ומאז זכתה מהר מאוד בכינוי "סן מטרילינו" – פשוט כי מעריצי האירוויזיון ממתינים בשקיקה להטרלה הבאה שהמדינה הזו תספק. זה התחיל בשיר על פייסבוק, המשיך בשיר על גולם, ובשנה שעברה – רובוטים.

והשנה, אם תהיתם, סן מרינו ממשיכה להטריל. אחרי שברשת נפוצו שמועות שבובת קן האנושית תהיה זו שתייצג אותה באירוויזיון (תודה לאל שלא), בסן מרינו החליטו לשלוח לתל אביב את סרהאט – זמר טורקי בעשור השישי לחייו, שכבר ייצג אותה לפני 3 שנים עם להיט דיסקו מיושן שכשל בחצי הגמר. השנה הוא חוזר עם השיר "אמרו נה נה נה" (מה ששמעתם) - שיר כל כך טיפשי אבל גאוני וגם מרים בטירוף, שעוד עלול למצוא את עצמו בטעות בגמר. התמכרות מהנה נה נה.

אוסטריה: Paenda - Limits

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: השיער הכחול
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 60%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1966,2014)

כמעט שנה אחרי, גם האוסטרים עדיין לא מאמינים שאשכרה דורגו במקום הראשון לאחר הצבעות כלל צוותי השיפוט באירוויזיון 2018 – ושאם הקהל גם היה איתם, התחרות השנה הייתה חוזרת לווינה. אלא שהגורל רצה אחרת – ובמקום הראשון של הקהל דורגה אחת, נטע ברזילי מישראל (מה שהספיק לזכייה בתחרות כולה), ומה שנשאר לאוסטרים הוא לנסות להשיג זכייה שלישית בתחרות באירוויזיון שייערך אצלנו.

את ההצלחה המסחררת מליסבון תנסה להמשיך השנה גבריאלה הורן, מוזיקאית וזמרת הידועה בשם הבמה Paenda (וגם בגוון השיער הדרדסי שלה). לפני שהשיר שכתבה עבור עצמה לאירוויזיון נחשף, היא השיבה למעריצים סקרנים שהשיר, "Limits" שמו, לא יהיה אהוב על כולם: מי שיאהב אותו – ממש יאהב, ומי שלא – ממש ישנא. אין באמצע. כעת נותר לחכות ולראות אם הבלדה האפלולית והעדכנית שמייצגת את ארץ השניצל תנעם לחך של כמה שיותר אירופאים.

דנמרק: Leonora – Love Is Forever

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: הכסא הענק
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 73%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1963,2000,2013)

נחמד מצדה של דנמרק לשלוח לאירוויזיון בישראל שיר שכל כולו מחווה להרכב הישראלי ג'יין בורדו. זה לפחות מה שיעבור לכם בראש מיד כשנציגת דנמרק לתל אביב, לאונורה, תזמר את פזמון האהבה המתקתק שלה, "Love Is Forever". וכאילו ששם השיר לא מספיק צפוי ובנאלי, אז שזורים בו גם כמה משפטים בשפות שונות, כי זה בטח לא יזיק בשלב ההצבעות (עברית, אגב, אין שם).

למרות רמת הסוכר הגבוהה (והשעמום הקל), הוא ככל הנראה צפוי להתבלט השנה ולהתברג במקום נאה בשלב הגמר. הז'אנר הגלגלצי שקורץ לקהלים רחבים, המסר במספר שפות – ובעיקר גימיק הכיסא הענק שיונח על הבמה (הדנים בדקו שהתקרה בביתן 2 גבוהה מספיק?) יזרימו הצבעות לא מעטות למדינה שהמציאה את הקרמבו. מתקתקים שם, כבר אמרנו.

רומניה: Ester Peony – On A Sunday

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: הכורסה
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 93%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 3 (2005,2010)

"בוקרשט, איטס דה טיים אוף יור לייף", זימר עומר אדם בלהיט ההוא – אבל מה לעשות שהאירוויזיון מעולם לא הגיע אליה. רומניה היא אמנם מדינה שסיפקה כמה יציאות מוצלחות לתחרות (שגם הביאו אותה פעמיים למקום השלישי), אבל זה אף פעם לא היה ממש זה. בכל השתתפויותיה לא פספסה גמר – עד השנה שעברה, אז לא עלתה בפעם הראשונה לשלב הסופי – מה שהעלה את השאלה: האם רומניה איבדה את הקסם שלה?

התשובה, למרבה הצער, היא כן. במקום לחזור ולשלוח להיטים נדבקים למוח לפחות כמו "בוקרשט", בארץ הממליגה בחרו לשלוח לתל אביב את השיר "On A Sunday", שיר נמרח לפחות כמו שאתם נמרחים על הכסא בעבודה בימי ראשון. כנראה שלא סתם הזמרת המבצעת נמרחת על כורסה במהלך ההופעה. אנחנו לא נשפוט אתכם אם תעדיפו דווקא לקום מהכורסה כשהשיר הרומני יתחיל.  

שוודיה: John Lundvik – Too Late For Love

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: המלוות ההורסות!
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 93%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1974,1984,1991,1999,2012,2015)

בפעם האחרונה שהאירוויזיון נערך בישראל הזוכה הייתה שוודיה. אז זו הייתה הזכייה הרביעית שלה בהיסטוריה – הישג אליו הגיעה ישראל רק בשנה שעברה. אלא שמאז, השוודים הוסיפו לארון עוד שני גביעי אירוויזיון – והפכו למעצמה של ממש, שמאיימת על תואר אלופת האירוויזיון של כל הזמנים (אירלנד ניצבת במקום הראשון עם שבע זכיות, השוודים צריכים עוד אחת כדי להשוות).

הזכייה השביעית יכולה לקרות כבר השנה הודות לאצן לשעבר והזמר ג'ון לונדביק, שייצג את שוודיה עם השיר המיושן אך המהנה בניחוח גוספל "Too Late For Love" – שיר שההופעה שלו תזכיר לכם את זו של סזאר האוסטרי מהשנה שעברה – שזכה במקום הראשון בדירוג השופטים. וכשמדובר על מדינה כמו שוודיה, שאהובה במיוחד על צוותי השיפוט, האופציה שנטוס לשטוקהולם במאי בשנה הבאה היא בהחלט ריאלית.

בריטניה: Michael Rice – Bigger Than Us

מתי מתחרה? גמר
לא תוכלו להתעלם מ: הדמיון הבלתי אפשרי לג'יימס ארתור
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1967,1969,1976,1981,1997)

ואותו נציג שוודי, ג'ון לונדביק, שזה עתה הוזכר מעלה, לא יסתפק בלייצג השנה את מדינתו. מתברר שהוא גם הכותב של השיר שייצג השנה את בריטניה. למעשה, הוא הגיש את שני השירים האלה לחברי ועדת הקדם השוודית – שבחרו אחד מהם. את השני, שלא התקבל, לונדביק שלח לממלכה. שני השירים זכו בתחרויות הקדם בשתי המדינות – וכך נוצר מצב שהשוודי החביב... יתחרה בעצמו.

את השיר השוודי שייצג את בריטניה, "Bigger Than Us", יבצע מייקל רייס (האח האובד של ג'יימס ארתור, באמא), בתקווה שאולי משהו מרצף ההצלחות של השוודים ידבק גם בבריטים וישיב אותם לימיהם הגדולים בתחרות – פשוט כי הם מתבזים כבר כמעט 20 שנה ומגיעים למקומות מביכים. האם אירופה שוב תעשה לבריטניה ברקזיט ותדרדר אותה אל אחד מהמקומות האחרונים? לפחות על הנייר, נראה שאין סיבה שזה יקרה.

צרפת: Bilal Hassani - Roi

מתי מתחרה? גמר
לא תוכלו להתעלם מ: לשאול אם זה בן או בת. או שניהם
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1958,1960,1962,1969,1977)

ומהממלכה, למלך של צרפת – ולמלך יש פאה בלונדינית: תכירו את בילאל חסאני, צרפתי ממוצא מוסלמי, הומוסקסואל, שהפך לתופעת רשת של ממש במדינתו בגיל 19 בלבד אחרי שזכה בענק בתחרות הקדם המקומית – זמן לא רב אחרי שהתפרסם לראשונה ב"דה וויס" ילדים (ושר באודישן את שירה של זוכת האירוויזיון האוסטרית קונצ'יטה וורסט). אלא שבילאל מוכר בעיקר עקב היותו כוכב רשת צבעוני שמחליף פאות ססגוניות בקצב בסרטונים השונים שהוא מעלה – ושצברו מיליוני צפיות.

בגמר בתל אביב בילאל יבצע את השיר "Roi" ("מלך" בצרפתית) – שיר שכתבו עבורו נציגי צרפת בשנה שעברה, חברי הצמד "מדאם מיסייה" (מישהו בצרפת אוהב להשתעשע עם מגדרים כנראה). השיר עצמו אמנם לא חזק במיוחד – ויכולותיו הקוליות של בילאל לא מאוד מרשימות – אבל הסיפור שמאחורי השיר בו אומר בילאל "אני מי שאני" ו"כשאני חולם אני מלך" כשהוא מסמן כתר מעל ראשו, יכולים לסדר לצרפת מקום טוב באמצע. גם הדמות המטושטשת מגדרית יכולה רק לסייע - תשאלו את קונצ'יטה.

סרביה: Nevena Božović - Kruna

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: כמה שהזמרת הזו יפה
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 72%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (2007)

ומהכתר של בילאל חסאני – ל"כתר" הסרבי. כך לפחות נקרא השיר בשפה הסרבית, שתבצע הזמרת היפהפייה נבנה בוז'וביץ'. וזו לא הפעם הראשונה שלה במסגרת אירוויזיונית: ב-2007 ייצגה את סרביה באירוויזיון הילדים והגיעה למקום השלישי – וב-2013 הייתה אחת מבנות השלישייה "Moje 3" שייצגה את סרביה באירוויזיון במאלמו – ייצוג שהסתיים בכישלון צורב בחצי הגמר.

נבנה מגיעה לאירוויזיון בתל אביב עם ציפיות – בעיקר עקב העובדה שמדינתה, שצברה הישגים יפים באירוויזיון בסוף העשור הקודם (ביניהם גם זכייה בהשתתפות הראשונה כמדינה עצמאית), מדשדשת כבר כמה שנים במקומות בינוניים ומטה - ולפעמים אפילו לא עולה לגמר. הסרבים מנסים לחזור השנה לז'אנר הבלדות הבלקניות שהוביל אותם להצלחות ההן, אבל לא נראה שהשיר הזה הוא שיכתיר את סרביה לזוכת האירוויזיון הפעם. הכתר, כך נראה, יונח השנה על ראשו של מישהו אחר.

מונטנגרו: D Mol - Heaven

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: כמה שהשיר הזה תלוש מהמציאות
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 20%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 13 (2015)

ראו הוזהרתם: לפניכם ככל הנראה השיר הגרוע ביותר שיתחרה באירוויזיון 2019 – וזה שבמידה די גדולה של ודאות הולך לאייש את המקום האחרון בחצי הגמר בו הוא משתתף. למה אתם שואלים? כי ככה זה כשדוחסים לשיר אחד את כל הקלישאות האפשריות – וגורמים אפילו למעריצי האירוויזיון המושבעים להתכווץ מבושה. השיר נקרא "Heaven" אלא שבמציאות הוא גיהנום, הוא מתקתק ומיושן להחריד – וכן, בנוסף לכל הוא גם נשכח, חיוור ולא קשור לשום ממד מוזיקלי רלוונטי לימינו.

ולא שהשירים הקודמים ששלחה המדינה הקטנטנה והיפהפייה הזו היו איזו הצלחה מסחררת, כן? מתוך 10 פעמים בהן מונטנגרו השתתפה באירוויזיון היא עלתה לגמר רק פעמיים (ורק כששלחה כפילים שלרומן זדורוב ועוזי פוקס). וכשכבר עלתה? מיקום השיא שלה בתחרות היה ועודנו המקום ה-13. מישהו צריך להגיד לחברינו במונטנגרו שבשביל להצליח פשוט צריך לשלוח שיר טוב – אחרת אין אפילו בדל של סיכוי שהתחרות תתקרב אי פעם לאזור חיוג פודגוריצה.

אזרבייג'אן: Chingiz – Truth

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: לתהות כמה כסף נשפך על ההופעה הזו
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 90%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (2011)

ארץ האש שלחוף הים הכספי מפתיעה בכל פעם מחדש: מאז שהצטרפה לאירוויזיון ב-2008 היא התברגה שש פעמים ברציפות בעשירייה הראשונה, כשפעם אחת מתוך הפעמים הללו הסתיימה בזכייה. אלא שנראה שהאזרים לא מתכוונים להסתפק בניצחון הבודד שהביא את התחרות לבירה באקו ב-2012 – ובכל שנה מחדש, הם תמיד מכוונים הכי גבוה. לא סתם הם לא פספסו אף גמר – עד השנה שעברה, בה לא העפילו לשלב המכריע לראשונה.

למשימה להחזיר את אזרבייג'אן לימי הזוהר שלה נשלח השנה הזמר והשרירים (או השרירים והזמר) צ'ינגיז, שהתגלה לראשונה לאחר שניצח בגרסה המקומית של "פופ איידול" – ומאז הפך לכוכב עולה במדינתו. ואם לשפוט לפי הקליפ הרשמי לשיר שיבצע בתחרות בתל אביב, "Truth", צ'ינגיז הולך להפגיז. תסמכו על אזרבייג'אן שתשפוך הרבה כסף על הופעה מרהיבה ומהפנטת (ככה זה כשיש לך יותר מדי נפט והרבה יותר מדי כסף). האם זה יספיק כדי להחזיר את כולנו לבאקו ב-2020?

הולנד: Duncan Laurence - Arcade

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: הישבן החשוף
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 40%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1957,1959,1969,1975)

ואולי המלך של אירוויזיון 2019 הוא בכלל עירום? אם לא יהיו הפתעות (מכיוון איטליה למשל), השיר ההולנדי יהיה הזוכה של אירוויזיון 2019 – זה לפחות מה שאומרים ההימורים מהיום ששוחררה רשמית הבלדה המצמררת "Arcade". השיר הזה מיקד תשומת לב עולמית לא רק בגלל שהוא פשוט נוגע ומרגש להפליא (קחו לכם 3 דקות, תעצמו עיניים ופשוט תקשיבו), אלא גם (או בעיקר) בגלל שהזמר המבצע, Duncan Laurence, צולם בקליפ הרשמי לשיר כשהוא... בעירום מלא. ויש גם פריים די ברור של הישבן שלו. הכרחי וחשוב.

דאנקן מביא לתחרות בתל אביב את ההיפך הגמור ממה שהביאה נטע: שיר נוגה ועצוב על אהבה נכזבת, אבל כזה שפורט על כל נימי הרגש. ויש גם סיפור סינדרלה נחמד שנלווה לאולי זכייה העתידית הזו: דאנקן התגלה לראשונה כשהשתתף ב"דה וויס" – ואחת המנטוריות שהסתובבו אליו הייתה Ilse DeLange, חברת הצמד שהיה קרוב לזכות באירוויזיון 2014 – ונאלץ להסתפק במקום השני. אותה מנטורית הייתה זו שהובילה לבחירה בדאנקן – ונראה שהיא מכוונת לכך שינקום את נקמתה, והפעם יביא את המקום הראשון.

בשבוע הבא: שלושה נציגים משלוש מדינות שיכולים להיות הזוכים הגדולים של האירוויזיון הזה – ולחטוף את התואר מההולנדי: מחמוד האיטלקי והלהיט חורך המצעדים שלו, לוקה השוויצרי שהולך לעשות "פואגו" בתל אביב – וסרגיי מרוסיה שלהופעה שלו לא תוכלו להישאר אדישים.