ארז ברזוליק (צילום: זיו שדה)
"לכתוב זה כמו לחיות ולנשום אז חייבים להמשיך". ארז ברזוליק | צילום: זיו שדה

שלום לכולם. בעקבות הטורים הקודמים קיבלתי כמה שאלות ותגובות מקוראים שכותבים ואולי יהיה נכון לשתף ולענות על כמה מהנושאים.

מוזיקה מזרחית

שאל אותי שי מחיפה מה דעתי על הגל המזרחי, האם אני מוכן לכתוב 'מזרחי' והאם זה נכון שרמתם של הטקסטים המזרחיים נמוכה יותר? חשוב לי להזכיר שעוד בשנת 95' שיתפתי פעולה עם שרית חדד בכתיבת שירים לאלבומה "מיס מיוזיק", למשל בשיר "זורמים", ובכלל אני מחבב שירים מזרחיים, למרות שהרבה פעמים נדמה לי שאין בהם שום דבר מזרחי או אוריינטלי מוזיקאלי מלבד איזה סלסול פה ושם. בעבר גם עבדתי עם דיקלה שהיא זמרת ויוצרת מזרחית אמיתית על אלבומה השני וזו הייתה בהחלט חוויה מטלטלת.

לגבי הדיעה הרווחת על רמת השירים: אני יכול לקבוע שישנם שירים מזרחיים עם תמלילים לא טובים, בדיוק כפי שישנם פזמוני רוק ישראלי עם טקסטים מחורבנים. אף צד לא מנצח בענין.

"שירי החופות לא עובדים עלי"

יש כמה תופעות הקשורות בז'אנר המזרחי שכן מצליחות לעצבן אותי: יצא לי לעבוד על שירים עם התותחים הכי גדולים בתחום ואצל רבים מהם נתקלתי במין יחס מזלזל לקהל. "הקהל לא יבין את השורה הזו", "זה גבוה מידי" ושאר מחמאות... אני מאמין שהעברית שלנו היא שפה יפה ולא חייבים להחביא אותה בתוך שורות דלות ואפשר "להעז" ולתת לקהל להתבשם מניחוחה.

עוד תופעה שאינה רוחי הם שיריי החתונות בשקל שנכתבים בסיטונות. שירים הם חלק מהחיים של כולנו ושירים "רגילים" צריכים להפוך "מיוחדים" ולהתאים לאירועים חגיגיים. על מי זה עובדים כל מיני "שירי חופות" חסרי רגש אמיתי? לא עלי. לסיכום, אני מקווה שכלי המדיה יחזרו להתייחס לסוגי מוזיקה נוספים הנוצרים כאן בישראל 2011  ונשמע יותר ויותר שילובים של יוצרים ישראליים הכותבים ושרים בעברית מכל הסגנונות.

שירים אישיים

רמי קלינשטיין קיסריה 9 (צילום: יוני מלכא)
חשבון נפש בתקופה משמעותית בחיים. רמי קלינשטיין | צילום: יוני מלכא

שאלה נוספת שנשאלתי בפייסבוק ע"י טלי מבאר שבע: האם שירייך נכתבו עבור הזמרים ועליהם או שמדובר בשירים אישיים שנכתב ואז נשלחו. בעיקרון אני כותב על עצמי ועל חיי ואני שמח שמלחינים וזמרים מצליחים להתחבר למה שכתבתי והרגשתי ומצליחים להלחין ולבצע. שום דבר הוא ברור מאליו וכל שיר הוא נס.

כך ששיר אישי כמו "אלו החיים שלי", שכתבתי על עצמי דווקא בגוף שלישי והוא נועד להאיר חשבון נפש ביני לבין עצמי פגש את רמי קלינשטיין בתקופה משמעותית בחייו ועזר לו עם חשבון הנפש הפרטי שלו. עוד דוגמא לשיר אישי הוא " ואחרי שהכל ייגמר", שהוא שיר שכתבתי כדי לנחם את עצמי אחרי תקופה לא קלה של סיום אהבה וכל מה שבא לי לשמוע ש"יהיה טוב".

אבל כנראה שמשברים, כאבים, מצוקות וחשבונות נפש לכולנו יש, ואם אנחנו מוכנים לחשוף את האמת של ליבנו מישהו אי שם יתחבר ילחין וישיר או פשוט יאזין, יזדהה ויתרגש.  לכתוב זה כמו לחיות ולנשום אז חייבים להמשיך.

>> עוד בסדנה: עריכת טקסטים, ספקות והרהורים, שותפים לדרך

>> עוד בסדנה: נושאי כתיבה והשפה העברית

>> עוד בסדנה: כתיבת שיר למנגינה והעברת שיר לאמן