אין תמונה
Imagine. ג'ון לנון

מיליוני מילים, עשרות ביוגרפיות וסרטים, נכתבו ושודרו על ג'ון לנון, אחד האנשים החשובים שצמחו בתרבות המערב במאה הקודמת, נביא של רעיונות גדולים כמו חופש, שלום עולמי ואהבה, דמות שהשפיעה יותר מכל על מחשבות וחלומות של דור שלם, מוזיקאי פורץ דרך שמשך את הביטלס מלהיות להקת פופ ורוק מצוינת - לקבוצת המוזיקאים החשובה והמשפיעה בהיסטוריה של המוזיקה המודרנית.

מוזיקלית המשיך לנון גם אחרי ימיו בביטלס, ולמרות אשתו, להיות מוזיקאי מקורי, מעורר השראה, פורץ דרך ברעיונותיו וכמובן כותב מדהים ומלחין וזמר מרגש, שהמיס לבבות של אנשים והחדיר בהם אמונה. הרצח של ג'ון לנון ב-8 בדצמבר 1980 ליד בניין הדקוטה בניו יורק היה רצח החלומות והתקוות של דור שלם, דור שנות ה-60', שחלם וקיווה, בתמימות, לעולם טוב יותר, שקט יותר, נקי ממלחמות, אלימות ורוע.

דמיינו אותו חי

תרגילים מחשבתיים רבים ניסו לדמיין עולם מוזיקלי, עולם בכלל, שבו ג'ון לנון ממשיך ליצור ולהשפיע. אילו אלבהומים היה מוציא, איזה שירים היה כותב, האם היה הולך לפוליטיקה, או נהיה מוזיקאי משפיע עכל פוליטירקאים כמו בונו, או שאולי מואס בהבלי העולם ומתבודד על הר אי שם במזרח.

יהיה זה עצוב לומר זאת, אבל לנון המת חזק בהרבה מלנון החי, שסביר להניח שברבות השנים, גם אם היה ממשיך ליצור בהתלהבות איתה חזר לפעילות בשנה שבה נרצח, היתה השפעתו הולכת ופוחתת. אין לעולם המוזיקה גיבורים גדולים כמוהו, חיים או מתים, אין לנו עוד הרבה סמלים, איקונות, כמו אותו אדם חכם שמאחורי זוג המשקפיים הנצחי, שבמותו ציווה לנו את מורשתו. יהי זכרו ברוך.

שלוש זוויות על ג'ון לנון

שרון מולדאבי, מבקר המוזיקה של עיתון "גלובס", כותב על הוצאות מחודשות לשניים מאלבומיו של ג'ון לנון.

עקיבא נוף, שראיין את ג'ון לנון ויוקו אונו, מראה את הביצוע של לנון ל"הבה נגילה" ו"ירושלים לא נפקירך"

יואב קוטנר, העיתונאי המזוהה ביותר עם הביטלס ולנון בישראל, מספר על יחסיו הסבוכים של לנון עם אמו.

וגם: כל הקטלוג של אלבומי הסולו של לנון נכנס ל-Musix - החנות המכוונת של פלאפון שפתוחה חופשי למנויים. שווה להיות מנוי רק בשבילו.

מנציחים את לנון

מופע מיוחד משירי לנון "גיבור מעמד הפועלים - יתקיים הערב במועדון "צוותא" בתל אביב. צפו בכתבת חדשות ערוץ 2 על המופע.

הביטלס בהשקת סרג'נט פפר (צילום: John Pratt, GettyImages IL)
עם לוסי בשמי היהלומים. הביטלס בהשקת "סרג'נט פפר" | צילום: John Pratt, GettyImages IL

מופע גדול יותר ורב משתתפים יותר לזכרו של לנון יתקיים ב-20 בדצמבר בהיכל התרבות בתל אביב. המופע מתוכנן להמשך כשלוש שעות, ולכלול את הביצועים הבאים: משינה - "Come Together", היהודים  -I'M LOSING YOU, אסף אבידן - TWIST AND SHOUT, חמי רודנר - I'M THE WALRUS - אותו ביצע בעבר בניצוחו של ג'ורג' מרטין, מפיק הביטלס האגדי, שאמר כי הביצוע של רודנר וא הטוב ביותר ששמע מאז הביצוע המקורי.

יזהר אשדות ישיר את "WORKING CLASS HERO", ירמי קפלן יזרח ב- INSTANT KARMA, מאור כהן יזעק ברגש את Don’t Let Me Down, מירי מסיקה תשיר את IN MY LIFE, קרן פלס תדמיין את IMAGINE, שאנן סטריט ייתן ביצוע מיוחד ל GIVE PEACE A CHANCE.

שלומי שבן יביא אושר ואקדח חם ב- HAPPINESS IS A WARN GUN, שלמה גרוניך ימריא לשמיים עם LUCY IN THE SKY WITH DIAMONDS, המג'יקל מיסטרי טור יצאו לסיבוב Across the Universe  ואפרת גוש תעשה מהפיכה עם Revolution.

כמו כן צפוי ביצוע מיוחד של הזוכה ב"פרויקט שירי ג'ון לנון", במהלכו שלחו זמרים צעירים שירי קאבר מקוריים לשירים של לנון. אחד המשתתפים, שייבחר על ידי יואב קוטנר, מנחה הערב, יזכה לעלות על הבמה ולבצע את השיר מול האלפים בהיכל התרבות. הזוכה בתחרות המתקיימת באתר "Flix" יוכרז ב 13 לדצמבר, כשבוע לפני המופע.

ג'ון לנון של מישל קישקה (צילום: מישל קישקה)
ג'ון לנון - פוסטר מיוחד שיוצג בתערוכה בהיכל התרבות | צילום: מישל קישקה