אוסטרליה: Kate Miller-Heidke - Zero Gravity

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: שמלת הענק
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 100%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 2 (2016)

אוקיי, נו, אתם בטח שואלים מה אוסטרליה עושה בכלל באירוויזיון. אז נגלה לכם. כבר שנים צופים שם בקצה העולם בתחרות הזמר האירופית וחולמים להצטרף אליה. החלום התגשם ב-2015, מאז צורפה אוסטרליה בקביעות לתחרות – ובכל פעם עלתה לגמר. בהשתתפותה השנייה כמעט זכתה – אלא שלאחרונה אוסטרליה מדשדשת ואפילו הגיעה למקום האחרון בהצבעת הקהל בשנה שעברה.

ואילו לקחים יישמו שם בסידני? במקום לתקן, הם בחרו פשוט להעתיק. האוסטרלים העדיפו לשלוח לתל אביב את השיר וההופעה שאסטוניה שלחה בשנה שעברה: שיר פופרה קשוח לאוזניים אנושיות בליווי שמלת ענק. מקורי זה לא, גם השיר לא מאוד מוצלח – אבל אוסטרליה ככל הנראה תקפץ אל הגמר כמו קנגורו.

אסטוניה: Victor Crone - Storm

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: העובדה שאביצ'י מת
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 40%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (2001)

ולא רק אוסטרליה חקיינית. שלא תחשבו שאסטוניה לא חפה מחיקויים בעצמה. כשתשמעו את השיר שמייצג את המדינה הבלטית הקטנה הזו השנה, תחשבו מיד על הדיג'יי השוודי אביצ'י. כנראה שלא סתם הזמר שנבחר לייצג את אסטוניה באירוויזיון השנה, Victor Crone, הוא שוודי בעצמו. פה חשדנו.

השיר שיבצע, "Storm", לא יחזיר את האירוויזיון לטאלין 18 שנה אחרי שנערך שם בפעם הראשונה והאחרונה (ומעריצים רבים של התחרות עדיין תוהים איך זה בעצם קרה), אבל המופע הוויזואלי המרהיב שנלווה לו יספק לכם שלוש דקות מענגות מול המסך ב-14 במאי, אולי כאלה שאפילו יגרמו לכם לקום ולפזז קצת, כמו שאביצ'י המנוח בטח היה רוצה.

קפריסין: Tamta - Replay

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: הדמיון הקיצוני ל"Fuego"
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 57%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 2 (2018)

ואם כבר חיקויים – זה הבוטה מכולם: בשנה שעברה קפריסין שרפה את הבמה והדהימה את אירופה כשכמעט גזלה מנטע ברזילי וישראל את הגביע עם "Fuego". ומה עשתה קפריסין השנה? לקחה את אותו השיר, שידגה לו זמרת אחרת – ושלחה אותו לאירוויזיון בתל אביב. וכאילו כדי להודות שמדובר במוצר ממוחזר, קראה לשיר "Replay" – הילוך חוזר. האירוניה מתה.

שני השירים עד כדי כך דומים, שברשת כבר צצו שללסרטוני מאשאפ של שני השירים – והתוצאה משעשעת. וגם עצובה. לא שהפעם לא מדובר בלהיט קיץ מדבק ואפקטיבי שירים את ביתן 2 באוויר, כן? אבל ניסיון העבר מלמד שחיקויים זה משהו שתמיד נגמר רע, ולשחק באש זה תמיד מסוכן.

איסלנד: Hatari - Hatrið Mun Sigra

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: הכל
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 53%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 2 (1999,2009)

במילה אחת: אמא'לה. בשתי מילים: מה לעזאזל? זה מה שיעבור לכם בראש כשחברי הרכב הטכנו-פאנק רוק Hatari יעלו לבמה בתל אביב עטופים ברצועות עור מהודקות וחגורות ניטים מאיימות ויבצעו את השיר "השנאה תנצח" בשפה האיסלנדית. שלוש דקות שהולכות להיות חוויה לכל המשפחה – שלא תגידו שלא אמרנו.

חברי ההרכב, שאיימו שינצלו את הבמה כדי למחות נגד מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים ואף הזמינו את ראש הממשלה נתניהו ל"קרב היאבקות איסלנדית", כנראה נהנים להטריל כדי לקבל עוד קצת תשומת לב – כזו שהם לא ממש זקוקים לה, כי דרכם לגמר ולתוצאה טובה לאיסלנד אחרי שנים נראית סלולה. אחרי הכל, בפעם האחרונה שהאירוויזיון נערך בישראל – איסלנד הגיעה שנייה.

יוון: Katerine Duska - Better Love

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: לחשוב על מארינה מקסימיליאן
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 87%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (2005)

בעשור הקודם יוון הייתה מלכת האירוויזיון החדשה: לא פספסה גמר, הגיעה באופן קבוע למקום בעשירייה הפותחת ואפילו ניצחה בדרך את שירי מימון שלנו והביאה את האירוויזיון לאתונה. אלא שבשנים האחרונות משהו באימפריה היוונית צולע וכבר מזמן לא נשמו שם אוויר פסגות ממרומי האקרופוליס.

השנה יוון בוחרת לשלוח לתל אביב מישהי שכולנו מכירים: מארינה מקסימיליאן. אבל לא באמת, אלא רק זמרת שנשמעת כמוה. וגם כמו Florence and The Machine. נו, וקצת כמו אנני לנוקס בלהיט הנודע שלה "No More I Love You's". כל אלה יוצרים יחד את "Better Love" – מהשירים האיכותיים שלשנה הזו יש להציע, ושככל הנראה יצליחו יפה בטבלת הניקוד. יאסו, הלאס!

סלובניה: Zala Kralj & Gašper Šantl - Sebi

מתי מתחרה? חצי גמר 1
לא תוכלו להתעלם מ: הלופר
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 33%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 7 (1995,2001)

כאן לא תמצאו חתולי צעצוע מנופפים, קרקורי תרנגולת וקימונו – אבל אנחנו בטוחים שהתגעגעתם: גבירותי ורבותיי, הלופר חוזר! סלובניה הקטנה, מדינה שלמרבה הצער נחשבת לכושלת למדי באירוויזיון, בחרה להביא אותה השנה ביציאה – כזו שאולי תביא לה את המקום הגבוה בתולדותיה, ואת הפרחים תשלחו בבקשה לנטע ברזילי שלנו.

הצמד זאלה וגאספר, זמרת ומפיק מוזיקלי שזכו להצלחה נאה במדינתם, ייצגו השנה את סלובניה בתל אביב עם מעין בלדה קסומה ומכשפת בשפה הסלובנית, "Sebi" ("לעצמך"), בליווי לופר. השיר הזה יגרום לכם או להירדם או להיות מהופנטים למשך שלוש דקות, וכדאי שתתכוננו – כי ככל הנראה שתשמעו אותו השנה יותר מפעם אחת.

קרואטיה: Roko - The Dream

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: כנפי המלאך
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 54%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 4 (1996,1999)

הסלוגן של האירוויזיון השנה הוא "העז לחלום", אלא שנדמה שבמקרה של השיר הקרואטי לתחרות בתל אביב שגם נקרא "החלום", מדובר בחלום בלהות. נדמה שאין קלישאה אירוויזיונית שלא נדחסה לשלוש הדקות נוטפות הקיטש והפאתוס – ובשתי שפות (אנגלית וקרואטית), שסגנית אלופת העולם בכדורגל תשגר אלינו במאי הקרוב.

וכאילו שכל זה לא מספיק, אז הזמר שמבצע את השיר, רוקו, מתעקש לבצע אותו כשכנפי מלאך לבנות מבצבצות מאחורי גבו – גימיק שחוק ומגוחך שכבר נראה במחוזות האירוויזיון ולא עזר למלטה שהשתמשה בו בעבר. אם החלום הוא לזכות באירוויזיון – זו בוודאי לא הדרך. לוקה מודריץ' של המוזיקה? באמת עדיף שהקרואטים יתמקדו בכדורגל.

מקדוניה הצפונית: Tamara Todevska - Proud

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: מספר הנשים ששוריינו לקליפ
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 33%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 12 (2006)

נטע שלנו מטביעה את חותמה גם באירוויזיון 2019, ללא ספק: אחרי שכבר היה לנו לופר, עכשיו מגיע שיר עם מסר של העצמה נשית שיישלח לתחרות בתל אביב באדיבותה של מקדוניה הצפונית – המדינה שעד לא מזמן נקראה הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה, ושינתה את שמה לאחרונה באופן רשמי.

Tamara Todevska, שכבר ייצגה את מקדוניה ב-2008 ולא עלתה לגמר, תבצע עבור מדינת השמש את הבלדה "Proud" – שיר שנחשף לראשונה ביום האישה הבינלאומי ומהדהד מסרים של חוזק והעצמה נשית. חבל שהשיר עצמו לא חזק כמו המסרים שבו – ונראה שייאבק לעלות לגמר, כמו בסיבוב הקודם של הזמרת הזו בתחרות.

נורווגיה: KEiiNO – Spirit In The Sky

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: ההמהומים בקטע המעבר
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 80%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1985,1995,2009)

בכל שנה נשלח לאירוויזיון שיר אחד שזוכה לפופולריות גדולה בקרב קהל מעריצי התחרות ברחבי אירופה – מה שמתבטא גם בדירוגים המקדימים הרשמיים של מועדוני המעריצים. אלא שזה שיר שגורלו לרוב זהה: כישלון באירוויזיון. בשנה שעברה זו הייתה פינלנד, השנה התואר הועבר לנורבגיה (וכנראה שלא סתם הפזמון של השיר הנורבגי השנה מזכיר את זה של פינלנד בשנה שעברה).

המדינה הסקנדינבית שולחת לאירוויזיון בתל אביב את ההרכב KEiiNO, שיבצע שיר שיידבק לכם למוח כבר אחרי השמיעה הראשונה, "Spirit In The Sky", שכולל גם חלק מסקרן של מעין "המהומים" סאמיים מסורתיים – ייצוג של כבוד לקהילה הסאמית (קהילת הילידים בלפלנד) בתחרות. השיר הפך ללהיט בנורבגיה וחצה את גבולות אהבת חובבי התחרות – האם יצליח כנגד כל הסיכויים?

אלבניה: Jonida Maliqi - Ktheju tokës

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: הדמיון לאירית רחמים
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 53%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 5 (2012)

מדי שנה, אלבניה היא המדינה הראשונה שבוחרת את השיר שלה לאירוויזיון – וכך היה גם לקראת האירוויזיון המתקרב בישראל, שמארגניו מקווים שיהיה חף מכל אקט מחאה פוליטי שהוא. באופן משעשע למדי, שם השיר הראשון שנבחר לנסוע לישראל השנה הוא "חזור אל האדמה" ("Ktheju Tokës" באלבנית) – זאת למרות שאין כל קשר בין השיר לסכסוך שלנו כאן.

את השיר בעל הניחוח האתני והמיוחד הזה, בשפה האלבנית המסתורית, תבצע Jonida Maliqi – או אם תרצו: בתם האובדת של אודטה ואירית רחמים. אחרי השנה שעברה, בה אלבניה העפילה לגמר עם שיר בשפה האלבנית וביצוע ווקאלי מרשים של האמן המייצג – הציפיות בטיראנה גבוהות, אלא שנראה שהפעם זה ייגמר בכישלון ויונידה תזכה לחזור לאדמת אלבניה מהר מהצפוי.

מולדובה: Anna Odobescu - Stay

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: אמא, זו לינוי בר גפן!
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 71%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 3 (2017)

כשתגיעו לביצוע של מולדובה באירוויזיון בתל אביב, לא יעניינו אתכם המילים הנדושות של הבלדה הצפויה הזו בשפה האנגלית ששמענו כבר מי יודע כמה פעמים ולא הגימיק שבטח יהיה חלק מההופעה כדי שתזכרו אותה (בכל זאת, מדובר במדינה שבהופעת הבכורה שלה העלתה על הבמה סבתות מתופפות – וזה עבד!)

כל מה שיעניין אתכם ברגע שנציגת מולדובה תעלה לבמה הוא: מה לעזאזל לינוי בר גפן עושה שם ואיך היא הגיעה להיות זו שמייצגת את המדינה המזרח-אירופית הזו באירוויזיון? בצער רב, זה כנראה הדבר המעניין היחיד שיש למולדובה להציע השנה. אם מישהו רואה בסביבה סבתא עם תוף, שיקרא לה דחוף.

אירלנד: Sarah McTernan - 22

מתי מתחרה? חצי גמר 2
לא תוכלו להתעלם מ: שובו של ערוץ 22
אחוזי הצלחה בחצי הגמר: 53%
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1970,1980,1987,1992,1993,1994,1996)

אירלנד היא אלופת האירוויזיונים של כל הזמנים עם לא פחות מ-7 זכיות – מתוכן 3 זכיות רצופות באמצע שנות התשעים (דאבל? הם פאקינג עשו טריפל!). אלא שבשנים האחרונות – המדינה הירוקה זוכה לכרטיס אדום בתחרות – פעם אחר פעם: לרוב היא לא עולה לגמר, ואם כבר זה קורה – היא מגיעה למשהו כמו מקום 22. 

במקרה (או שלא), 22 שנים בדיוק חלפו מאז אירלנד אירחה בפעם האחרונה את האירוויזיון - וזו אולי הסיבה שהאירים בחרו לשלוח לתחרות השנה בתל אביב שיר בשם... "22". את השיר הפופי הקליל והנדבק למוח הזה, כזה שכיף לשמוע ברדיו בנסיעה ולנענע את הראש לצליליו, תבצע בחצי הגמר השני Sarah McTernan, בתקווה שתביא את מדינתה לגמר זו השנה השנייה ברציפות. ואם אפשר – אז גם למקום גבוה יותר מ-22 בגמר.

ספרד: Miki – La Venda

מתי מתחרה? בגמר
לא תוכלו להתעלם מ: החיוך הממיס
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1968,1969)

אם יש מישהו שהולך להרים באירוויזיון בתל אביב זה נציג ספרד לתחרות השנה, מיקי, שהולך לפזז על הבמה עם חבורת רקדניות, חצוצרות והרבה נענועי אגן – והכל לצלילי השיר המהנה והאנרגטי שיבצע בשלב הגמר של התחרות – "La Venda" ("כיסוי עיניים"). השאלה היא האם ההופעה המהנה שלבטח תיתפר לשיר הזה, גם תספיק למיקי להשיב את הכבוד האבוד של מדינתו?

ספרד היא המדינה הוותיקה שמחכה הכי הרבה זמן לניצחון באירוויזיון. השנה ימלאו 50 שנים בדיוק מאז הזכייה השנייה והאחרונה שלה עד כה בתחרות – והספרדים מחכים בכיליון עיניים (בלי כיסוי) להניף לא רק את גביע העולם בכדורגל או את גביע היורו – אלא גם את גביע האירוויזיון. האם מגמת הפופ הלטיני ששבה להשתלט על העולם תסייע להם במשימה?

גרמניה: S!sters - Sister

מתי מתחרה? בגמר
לא תוכלו להתעלם מ: לשאול אם הן אחיות או לא?
מיקום השיא באירוויזיון: מקום 1 (1982,2010)

אין דבר זול יותר מלשלוח לאירוויזיון שם של הרכב שזהה גם לשם השיר (נו, גם ישראל חטאה בזה פעם: ע"ע: הבטלנים עם שיר הבטלנים ב-1987). זה בכל אופן מה שגרמניה תעשה השנה – כשתשלח לתל אביב את הצמד S!sters עם השיר... הפתעה.... "Sister". ושתי חברות הצמד הזה אפילו לא באמת אחיות.

הדואט השמאלצי, המתאמץ והמיושן הזה שייצג השנה את גרמניה בתחרות יועד במקור בכלל למדינה אחרת – שוויץ – מדינה שהרקורד שלה באירוויזיון לא מרשים במיוחד, אלא שהשוויצרים דחו אותו, והשיר עבר להתמודד בקדם הגרמני – וכאמור, גם ניצח בו. ככל הנראה שצמד ה"אחיות" לא ירצו לדבר אחת עם השנייה אחרי האירוויזיון, פשוט כי השיר צפוי כנראה לאייש את אחד המקומות האחרונים.

בחלק הבא: הפייבוריט הלוהט לזכייה שחשף ישבן, הפולניות שלא יושבות לבד בחושך, אייקון הניינטיז שיקפיץ את תל אביב – והזמר הראשון שיתחרה באירוויזיון נגד עצמו.