לא קשה לזהות את ההשפעות של קאט/קופי, להקת האלקטרו-פופ-דאנס האוסטרלית החוזרת בשיריה לתקופות שבהן הרכבי סינת'פופ שלטו בעולם, או לפחות ברחבת הריקודים. הבולטות מבין ההשפעות הברורות על הלהקה הן כמובן סנסציות האייטיז דוראן דוראן וניו אורדר. חיבתם לסינתיסייזרים אינה סוד, אך בניגוד ללהקות הנ"ל, קאט/קופי מעלים את הניו וייב האייטיזי לרמה גבוהה ומתוחכמת יותר, ומשלבים בו גם אלמנטים של דאנס ואלקטרוניקה מהוקצעת.

הגיעו בשיא ההצלחה

ההרכב, שהתחיל כפרויקט סולו של המנהיג דן ווית'פורד, מגיע לישראל בשיא הצלחתו העולמית. עם רפרטואר מכובד למדי, שכולל סיבובי הופעות עם דאפט פאנק, פרנץ פרדיננד ובלוק פארטי, שני אלבומים מוערכים ואלבום שלישי וטרי יחסית, "Zonoscope", אינספור ביקורות מהללות על ידי מגזינים נחשבים ובלוגרים נלהבים שטוענים כי מצאו את להקת חייהם, וחייכם.

קאט קופי הופעה (צילום: נועה מגר)
נוסחה די אחידה, שמתחילה בליין גיטרה או קלידים עדין, מגיעה לשיא ומתפוצצת בביטים מרקידים. קאט/קופי | צילום: נועה מגר

קאט קופי הופעה (צילום: נועה מגר)
רצפת הזאפה רעדה מהקפיצות. קאט/קופי בהופעה בישראל מול בליינים מאושרים | צילום: נועה מגר

האמנם? אם נפרק לרגע את השירים של קאט/קופי נגיע לנוסחה די אחידה, המתחילה בליין גיטרה / קלידים עדין, מגיעה לשיא ומתפוצצת בביטים מרקידים (בניינטיז היו קוראים לזה "נצחונות"). כל זאת בעטיפה ווקאלית נעימה של ווית'פורד, המקפיד לא לצעוק או לחרוג מהטקסט המקורי.

הכי כיף מאז LCD Soundsystem

אם כך, נשאלת השאלה המהותית הבאה - מה גורם לקאט/קופי להצליח כל כך? מה גורם להופעה קטנה בישראל להימכר כולה מראש עד כדי כך שהחליטו להוסיף עוד אחת, ומה גרם לבליינים המאושרים שצפו בהופעתה של הלהקה לקפוץ כל כך חזק עד שרצפת הזאפה רעדה.

קאט קופי הופעה (צילום: נועה מגר)
חשמל מטורף זרם מגרונו וידיו של ווית'פורד. קאט/קופי בהופעה | צילום: נועה מגר

"זה הדבר הכי כיף שהיה פה מאז LCD Soundsystem", אמרתי בליבי וכן גם נאמר לי על ידי מספר נוכחים. במשפט הזה קיימת גם התשובה לשאלה שנשאלה מקודם - זה פשוט כיף. קאט/קופי הם לא הרכב שיכתוב מילים על מר גורלו או על נושאים ברומו של עולם. ואין בכך שום דבר רע או מזנה את הז'אנר. ההיפך הגמור הוא הנכון. כי כששאגות הקהל עולות על קולו של ווית'פורד בהדרן כשהוא שר את "Need you now", אתה לא יכול שלא להישאב אל תוך כדור האנרגיה שנוצר במועדון ההופעות הדחוס.

הצליחו להפוך את הסינתטי לאותנטי

קאט/קופי הצליחו, עם סינתיסייזרים ותופים אלקטרוניים - ומבלי להוריד מכבודו של המתופף-לייב הנהדר, מיטשל סקוט - להפוך את הסינתטי לאותנטי לחלוטין, לאגד כמה מאות ישראלים תחת מעטה מוזיקלי-אירופאי, ולהנעים את זמנם לשעה קלה עם 12 שירים שביניהם "So Haunted", "Lights and music" ו-"Saturdays" הנהדרים והקליטים.

מי שלא נכח במופע האנרגטי של ליל אמש, שכלל (מלבד שירים מצויינים, כמובן) גם גיחות של גיטריסטים אל המצילות, עליות חוזרות ונשנות שלהם על התופים וחשמל מטורף שזרם מגרונו וידיו של ווית'פורד הסולן, שירוץ מהר להופעה השנייה - הערב בבארבי תל אביב. כי את האופוריה והשמחה שהשתלטה על הנוכחים לאחר תום ההופעה, כדאי לחוות ממקור ראשון.

קאט קופי הופעה (צילום: נועה מגר)
שאגות הקהל עולות על קולו של ווית'פורד בהדרן. קאט/קופי בהופעה בזאפה | צילום: נועה מגר

>> האלבום החדש של הארקטיק מאנקיז פושר ולא מסעיר