>> "אל.סי.די סאונדסיסטם הם הלהקה הכי טובה בעולם"

ג'וני ליידון הופעה 2
אין כבוד. ג'וני ליידון בהופעה בגני התערוכה | צילום: נועה מגר

לפני שלוש שנים, כשאיגי פופ והסטוג'ס הופיעו בגני התערוכה, הם ביצעו פעמיים את "I Wanna Be Your Dog". פעם אחת בחצי הראשון של ההופעה, ועוד פעם אחת בהדרן. למה? כי לPאנק אין חוקים. אתמול, שוב בגני התערוכה, אגדת Pאנק אחרת הוכיחה שהיא לא באה להופיע "לפי החוקים".

הקהל החל להתפזר אחרי השיר הראשון

ג'וני ליידון ולהקת Public Image Ltd (להלן: "פ.י.ל") פתחו את הסט שלהם אחרי אחת בלילה, חמושים בלהיט הכי גדול שלהם "This is Not a Love Song". הקהל הישראלי שהגיע לפסטיבל הייניקן העריך את "המחווה" של ליידון, והתחיל להתפזר הביתה מיד אחרי השיר. באמצע השיר החמישי בהופעה, "אלבטרוס" הנהדר (והארוך!), כבר היו פחות מ-500 איש בקהל.

ג'וני ליידון הופעה 3
המופע של פ.י.ל מציג את הצד הרציני והאמנותי של ליידון | צילום: נועה מגר

אחרי שה"סקס פיסטולס" התפרקו, ליידון החליט לנטוש את שם הבמה "ג'וני רוטן" ולחזור לשמו האמיתי, אולי כדי שיקחו אותו יותר ברצינות, אולי כי הוא לא רצה לגמור כמו סיד וישס. ואכן, המופע של "פ.י.ל" מציג את הצד הרציני והאמנותי של ליידון. לצד הלהיטים הגדולים כמו "Disappointed", "Rise" ו-"Public Image", ליידון הנחית על הקהל הישראלי הרדום כמה קטעים מ-"Metal Box", יצירת המופת הלא-קומוניקטיבית של הלהקה.

היצירה הטובה ביותר התישה, להיטים של הפיסטולז היו עוזרים

"פ.י.ל" וליידון הציגו את היצירות הטובות ביותר שלה, בצורה הטובה ביותר, אבל זה עדיין הרגיש מתיש למדי, וברגעים מסויימים לא רלוונטי - בעיקר אחרי החוויה האנרגטית של ג'יימס מרפי שהופיע לפניהם. חבל, בעיקר כשבארסנל הפרטי של ליידון יש תותחים כבדים כמו "God Save the Queen" ו-"Anarchy in the UK" שהיו נותנים תנופה לרגעים הרדומים בהופעה.

ג'וני ליידון הופעה
"אנחנו לא מופיעים בשביל הממשלה, כולם בממשל טרוריסטים" | צילום: נועה מגר

ג'וני ליידון הופעה 1
רציתי לשיר עם לפטפילד, אבל ה "Fucing Cunts" הבריזו | צילום: נועה מגר

הפה הגדול של ליידון לא הפסיק לעבוד גם על הבמה, ומילים כמו "ישראל" הוחדרו בדרכים יצירתיות כמעט לכל שיר. "אנחנו לא מופיעים בשביל הממשל", אמר ליידון לקהל הנלהב והוסיף, "כולם בממשל טרוריסטים".

"מגיע לי כבוד מהקהל, בגלל החרא שאכלתי כדי להופיע אצלכם"

בשלוש וחצי לפנות בוקר הגיע השיר האחרון, ואחד מהשיאים של הפסטיבל כולו - "Open Up" של ליידון, במקור עם ההרכב "לפטפילד". ליידון סיפר לקהל שהוא התכוון לבצע את השיר יחד עם "לפטפילד" בפסטיבל, אבל ה-"Fucking Cunts" הבריזו, ואז נכנס לנאום שלם על המצב הפוליטי: "צריכים להבין שלא רק הפלסטינים הם בני אדם, אלא גם היהודים".

האלפים שרקדו בהופעה של "LCD soundsystem" לא נשארו לראות את ליידון. בהדרן המעולה של "פ.י.ל" היו כבר מספר מביך של אנשים. ליידון לא התבייש להתייחס לנושא וציין שמגיע לו כבוד מהקהל המקומי, "בגלל החרא שעברנו כדי לבוא להופיע אצלכם". אבל הקהל לא אשם, ובטח שלא ליידון - אין שום היגיון בלהתחיל הופעה ביום חול אחרי אחת בלילה. מדוע לא התחילו את ההופעות בשעה נורמלית? להפקה התשובות.

ג'וני ליידון הופעה קהל
בסוף מספר האנשים היה מביך. ביתן 1, גני התערוכה, ועידת המוזיקה | צילום: נועה מגר

>> "אל.סי.די סאונדסיסטם הם הלהקה הכי טובה בעולם"