היהודים בהופעה אורית שחף 2 (צילום: ספיר בן עמי)
מרגישה בנוח להזיל דמעה. שחף | צילום: ספיר בן עמי

אחרי שאלבומם הרביעי "פורטה" הגיע למעמד "אלבום זהב" והמתחרים "סינרגיה" נשארו מאחור, ולפני שיופיעו יחד עם "ג'ירפות", יצאו "היהודים" לסדרת הופעות לא שגרתיות במועדון "בארבי" בתל-אביב, שנועדה לאתגר מחדש אותם ואת קהלם הנאמן. בהופעה הראשונה, באוגוסט, חגגו עשור לאלבומם השני, "היהודים", וביצעו כמעט את כולו. בהופעה השנייה הפתיעו את הקהל כשפתחו עם שבעה ביצועים אקוסטיים, שהסתמכו בחלקם על אלבום הגרסאות האקוסטיות "Unplugged". שתי ההופעות נמשכו כשלוש שעות, והסתיימו עם מיטב הלהיטים.

ההופעה השלישית התקיימה בשישי האחרון. חצי שעה לפני ההתחלה הבארבי רחוק מלהיות מלא ואווירת דאגה מציפה את הקהל. אפשר היה לשמוע לחשושי תיאוריות כמו מחירי כרטיסים גבוהים מדי (90/100 ₪) ותדירות ההופעות צפופה מדי (פעם בחודש).

אך כל התיאוריות התפוגגו כשהמועדון התמלא פתאום, האווירה השתנתה והאדרנלין עלה. "היהודים", שחזרו לאחרונה מהופעה בקפריסין ועובדים על אלבום שלם באנגלית, פתחו בשמונה שירים מתוך הרפרטואר הלועזי שלהם. זה נתן תחושה של חו"ל וסחף את הקהל לחוויה אחרת. את החלק הראשון הם סיימו עם "עידן האלוהים ו"להיות", שניהם בגרסה באנגלית.

היהודים בהופעה תום פטרובר (צילום: ספיר בן עמי)
בחירת שירים שלא כוללת רק להיטים. פטרובר | צילום: ספיר בן עמי

בהמשך נתנו "היהודים" בראש כמו שרק הם יודעים, אבל מה שבאמת כבש אותי (ועוד המון אחרים) הייתה הכימיה המיוחדת שנוצרה בהופעה הזו בין הלהקה לקהל. פתאום אורית שחף מרגישה בנוח להזיל דמעה בשיר "דנה". אחר כך היא מעודדת את תום פטרובר לספר ששניהם חוגגים היום (1.11) יום נישואים. שניהם הרגישו קרובים מתמיד לקהל, שבסדרה המיוחדת הזו מכיל גם בני 30 ולא רק בני עשרה, כפי שקרה בסיבובי הופעות קודמים של "היהודים".

באותם סיבובי הופעות ידע הקהל בדיוק מה הוא עומד לקבל. "היהודים" היו עולים לבמה, יורים שרשרת להיטים צפויה מראש, ויורדים. אך לא עוד, סדרת ההופעות המיוחדות, שהיא מעין פרויקט ניסוי וטעייה, מוכיחה ש"היהודים" עוברים תהליך של שינוי, אולי אפילו של התבגרות, עם התגברות על פחדי העבר ובחירות שירים שלא כוללות רק להיטים בדוקים ולא נכנעות לטעם הקהל. סדרת ההופעות החדשה מציגה גרסה משופרת ומגוונת ללהקה הותיקה, גרסה בטוחה בעצמה, שמצליחה למנוע מקהל שגדל עליה משך 16 שנה לנטוש אותה, וגורמת לאוהדים חדשים להצטרף.