דני בסן, יזהר אשדות, תיסלם בהיכל (צילום: ענבל מור)
אנרגיות מדהימות על הבמה. דני בסן ויזהר אשדות, תיסלם בהיכל התרבות | צילום: ענבל מור

היו לתיסלם כבר הופעות מטורפות יותר. לחברי הלהקה היו פעם ג'ינסים במידה קטנה יותר. למעריצות שלהן היה פעם חזה עומד יותר, אבל ככל הנראה שמעולם לא הייתה ללהקה הופעה מרגשת יותר מאשר ההופעה אמש בהיכל התרבות בתל אביב, לרגל 30 שנה ליציאת תקליטם הראשון, "רדיו חזק".

אחרי שעתיים הקהל רצה עוד

בית המקדש המוזיקלי של העיר העברית הראשונה היווה אתמול אתר לעלייה לרגל לילדי שנות השמונים שתבגרו, והחליפו את "תספורת דני בסן" שלהם בתספורת העכשווית של אותו אליל בנות. חובבי רוקנ'רול נאיביים, כאלה שנותרו נאמנים ל"גל החדש", גם שנים אחרי שקיעתו בביצת המוזיקה, מילאו את ההיכל מפה לפה.

תשעה עשר להיטים גדולים (קשה להאמין שמדובר בלהקה שהוציאה רק שני אלבומי אולפן רשמיים), יחד עם עוד שלושה קאברים עם אמנים אורחים ועוד ביצוע א-לה-שרהל'ה שרון של "מלכות החרמון", הותירו את הקהל צמא לעוד, אפילו אחרי יותר משעתיים אינטנסיביות של הופעה.

דני בסן בכושר שיא

האנרגיות של תיסלם העכשווית מדהימות, קשה להאמין שמדובר בלהקה שלא עובדת יחד בצורה קבועה, יומיומית, ולמעשה התפרקה רשמית לפני 27 שנים. גם הקהל הוותיק באולם, כאלה שראו בזמן אמת את יאיר ניצני מופיע עם ברז על הפדחת בקולנוע ארמון בחולון, לא זוכרים את החברי ההרכב מתרוצצים ככה על הבמה.

תיסלם בהיכל (צילום: ענבל מור)
הפעם נתנו להם להופיע בהיכל. תיסלם חוגגת 30 ל"רדיו חזק" | צילום: ענבל מור

ההפתעה הגדולה של הערב היה דני בסן, שהוכיח שהריאות שלו לא סובלות מנזקי הזמן. קול השירה שלו לא נפגם, ואפילו נהפך להיות מקצועי ומדויק יותר עם השנים. מעבר לכך, הוא הפגין מרץ פיזי שלא היה מבייש פרפורמרים צעירים.

המעריצים רקדו החל מהשיר החמישי

יזהר אשדות סיפר לקהל כמה שהלהקה נרגשת מלהופיע בהיכל התרבות, בעיקר "מכיוון שלפני 30 שנה לא נתנו לנו להופיע כאן, כי פחדו שהקהל יהרוס את המקום". לא ברור אם אשדות רמז משהו לגבי הציפיות מהמעריצים, אבל כבר בשיר החמישי של ההופעה, "מעשנים ביחד", יחד עם מוקי, לא היה מישהו באולם שלא עמד. מחזה נדיר בהופעות בהיכל של אמנים ששם משפחתם לא מסתיים בפרץ.

דני סנדרסון, תיסלם בהיכל 2 (צילום: ענבל מור)
"רדיו חזק" חוגג 30, "סיפורי פוגי" 40 - איפה תמצא היום שירים שעוד 40 שנה ירקידו ככה אלפים | צילום: ענבל מור

הקהל היה מגוון. חבורת נשים בנות 40 שנראה כאילו זרקו על צוף ויושי חזיות באייטיז (ונראה שגם היום היו יכולות לעשות את זה), בני 30 פלוס שידעו את מילות כל השירים והרבה ילדים שלא נולדו עוד בקאמבק הגדול של תיסלם ב-1990 שבאו עם ההורים שלהם, שבטח הסבירו להם שהשיר "פרצופה של המדינה" נכתב לפני 20 שנה, למרות שהשורה "כבר שנים שהוא לא מייצג בוחרים" כאילו נכתבה בתחילת השבוע על אהוד ברק.

"מעשנים ביחד" מתחבר ל"שיר הגאנג'ה"

חסרונו של אריאל זילבר, אקס "תמוז", היה סוג של החמצה, ונותר רק לפנטז על ביצוע עם גרוב קלידים, כמו "כלניות", למשל. אבל שאר האירוחים עבדו מעולה, בערב שהפגיש את תיסלם עם בכירים בזקני צפת, שבק ס' וכוורת. מוקי יצק ל"מעשנים ביחד" משמעות חדשה בפריסטייל מתוכנן משיר הגאנג'ה: "אם ראש הממשלה יבוא ניתן לו גם כן ג'וינט". ביצוע מרגש במיוחד נרשם גם ל"כולם מדברים על שלום", שחברי תיסלם הצטרפו אליו בשיא הרלונטיות.

תיסלם בהיכל 1 (צילום: ענבל מור)
קהל מגוון, כולל כאלה שעוד לא נולדו כהלהקה התפרקה. תיסלם בהיכל התרבות | צילום: ענבל מור

רגע מרגש במיוחד נרשם כאשר דני בסן הזמין לבמה את "האיש שעליו גדלנו", דני סנדרסון. הדמות הקטנה והמחייכת תמידית של הגיטריסט הגדול, שהצטרף לשואו של חתני השמחה. הביצוע המשותף ל"יו יה" של כוורת הרים את האלפים בהיכל. "רדיו חזק" חגג אתמול 30, "סיפורי פוגי" של כוורת יחגוג בקרוב 40 שנה. האם יש היום שיר אחד שמתנגן ברדיו שיוכל להקפיץ ככה קהל מכל הגילאים עוד 40 שנה? התשובה מדכאת.

רשימת השירים

על הבמה, המנקה בחלון, בוקר של כיף, כבר הסתיו עכשיו, מעשנים ביחד (יחד עם מוקי), כולם מדברים על שלום (יחד עם מוקי), כלניות, חצבים פורחים, יש רגעים, חושב רחוק כרגע (עם מאור כהן), שישי שבת (עם מאור כהן), פרצופה של המדינה, תפסיק לכוון אליי (עם דני סנדרסון), יו יה (עם דני סנדרסון), שנה שניה, כוכבים, לראות אותה היום, רדיו חזק, תנו לי רוקנ'רול

הדרן ראשון: מלכון החרמון (סולו של יאיר ניצני), עוד פגישה, יש לך אותי, כשאת בוכה את לא יפה, הדרן שני: דינמו מסחה

>> מייסי גריי מתלבטת אם לבוא לארץ: "ממשלת ישראל עושה לפלסטינים דברים דוחים"