במשך שנים רצה שמועה בסצנת ההיפ הופ הישראלית שסאבלימינל (קובי שמעוני) מחזיק אלבום סודי בכספת, כזה שיכול לזעזע את תעשיית המוזיקה כולה, והבוקר גילינו שהאלבום ההוא כנראה לא באמת קיים - אבל במקומו קיבלנו את הדבר הכי קרוב לזה: האור מציון 2.

אז מה יש לנו כאן? מדובר באלבום חדש לגמרי שכולל 25 שירים שהוקלטו בזמן העבודה על אלבום הבכורה של שמעוני והצל, "האור מציון" (המקורי), אבל לא עברו את הסינון הסופי. "האלבום הזה בעצם משתחרר לרגל 20 שנה לאור מציון", מספר סאב בראיון מיוחד לmako מוזיקה. "רציתי לעשות את זה כבר לפני שנה, אבל הקורונה עיכבה את זה קצת. אני לא רוצה להיות שחצן - אבל אלבום הבכורה שלי הוא אבן היסוד בתרבות ההיפ הופ העברית". 

שמעוני, שהיה בן 20 כשאלבום הבכורה שלו יצא, חגג לא מזמן את יום הולדתו ה-41, והוא מספר שמאז ששחרר לפני כשבוע את הסינגל הראשון מתוך האור מציון 2, "חומות", הוא קיבל תחושה ש"יש צמא להיפ הופ של פעם, כזה עם מסר וקצת כוח. אני מוקף וטובע בפידבקים של אנשים שבוכים לי בטלפון ואומרים שזה מרגיש כאילו הבאתי איזו מכת חשמל והחייתי את הלב של הסצנה".

כשהוא אומר "סצנה", הוא מתכוון בעיקר לדור הבוגר יותר, זה שגדל בתקופה בה היינו צריכים לנסוע פיזית לחנויות בשביל לקנות דיסקים. "אני לא מדבר על החבר'ה הצעירים יותר של הטראפ, שזה לגמרי קורה. יש כל כך הרבה אנשים שהפציצו אותי בהודעות של 'אני לא מאמין שזה קורה, סוף סוף'.

באותה תקופה הייתי מקליט הכל ושר את זה בהופעות או ברדיו, אז היו כאלה שהורידו את השירים האלה דרך קאזה וכאלה - אבל בגדול אלו שירים ששומעים רק כשמגיעים אליי לאולפן. יש קמצוץ של חבר'ה מסביבי שחופרים לי כל הזמן 'תוציא את זה, אתה חייב להוציא את הדבר הזה'".

במה השירים האלו שונים מהמוזיקה שאתה עובד עליה היום?
"האלבום הבא שלי הוא כולו באווירה הבוגרת שלי היום כי אני במקום אחר לגמרי. האור מציון 2 זה ווייבים של ילד בן 19 ויש שם דברים שהוקלטו ב-96'. אלה אנרגיות של מישהו רעב שבא בכאסח. זה לא משהו לשמוע עם הילדים באוטו, זה קללות ו'גנגסטה שיט' בקונספט כזה של 'היפ הופ בעברית, אתם עוד תראו שזה יכול לקרות'. זו אנרגיה שקצת חסרה לי היום. אני ממש ממש נהנה מהפרויקט הזה וחיכיתי לו ממש".

בכל זאת עברו 20 שנה.
"המון זמן חיפשתי את הסיבה הנכונה לשחרר את השירים האלה כי אני מת על השיט הזה. אני לא באמת יכול היום לבוא ולהרגיש את זה, זה לא הגיוני לי שאכתוב כמו מישהו שנמצא באנדרגראונד וחולם לפרוץ אל הרדיו. אני כבר לא שם".

גם סנופ דוג אמר לא מזמן שהוא מפסיק לקלל בשירים.
"החוק הראשון של להיות ראפר אמיתי זה להיות אמיתי ביחס לעצמך. ג'יי זי נוסע במייבאך ולובש פנדי ופראדה. הוא לא מדבר יותר על למכור סמים בשכונה כי הוא לא עושה את זה וזו לא האמת יותר. בעבר אנשים לא היו מוכנים לקבל בכלל שזה מוזיקה. אם אני רוצה להופיע אז אני צריך לפתוח מועדון ולבנות במה, ואם אני רוצה שינגנו את זה ברדיו אני צריך לעשות תוכנית רדיו ולנגן את עצמי - ככה זה היה וזה בדיוק העניין. היום אני אבא לילדים, אני יותר שקול וברוך השם אני מצליח".

במהלך השיחה בינינו, סאבלימינל מספר ש'חומות' היה אמור להיות הסינגל הראשון מתוך האור מציון אבל כראוי לתקופה שבה עננים היו רק בשמיים ולא שימשו לגיבוי - המחשב של ההפקה קרס ואיתו העבודה על השיר. "סיימנו את העבודה על השיר עם המפיקים אורי שוחט ומג'יק ('הרביעייה הפותחת')", הוא מספר, "ויומיים לפני ששלחנו את זה למאסטרים המחשב שלהם קרס ואיתו כל ההפקה, נשארה רק האקפלה שלי. לא הצלחנו לחלץ את השיר, והאלבום יצא ולא עשיתי עם זה כלום".

עד עכשיו.
"עכשיו, בתוך כל הפרויקט הזה, לקחתי ביט ישן שקניתי פעם מדיג'יי בריינדד, זה הביט השמיני שהוא עשה בחיים לפני איזה 15-16 שנה וזה התאים לאקפלה, הלבשנו את זה אחד על השני. ובעצם לא היה פזמון כי הוא הוקלט במחשב שקרס. אז הגיע אליי בחור חדש ומוכשר אימים בשם דניאל סעדון, שתינו קצת וזרמנו, ואמרתי יאללה בוא נקליט פזמון וככה זה פשוט קרה. זה התאים, אז הקלטנו והוצאתי את זה ככה, כשהראפ הוא מ-1999, הביט מאיזה 2004 והפזמון מ-2021. זה נורא נחמד כי זה זורק אנשים אחורה".

אבל לא הכל באווירת רטרו בשירים החדשים-ישנים של הראפר הוותיק, כי בהתאם ל-2021, סאבלימינל דאג להשאיר מקום גם לוויראליות שתואמת מאוד את אווירת אתגרי ההיפ הופ בטיקטוק: "יש שני שירים שהשארתי בלי פזמון בשביל שיקליטו וורס (בית) ויש לי הרגשה שזה יקרה די מהר. יש איזו התרגשות בשטח, אני מקבל כבר בקשות לאקפלות בשביל לעשות רמיקסים. זה הדליק איזה משהו שקצת נשכח".

אם היית יכול להגיד משהו לסאבלימינל הצעיר שנמצא רגע לפני אלבום הבכורה שלו, מה היית אומר לו?
"הייתי מוסר לו רק שיהיה רגוע והכל יהיה בסדר. שהוא לא צריך להיות לחוץ ושייקח את הזמן ליהנות מהחיים. תבין, אני הייתי אז במשימה. כל מי שהכיר אותי יכול להגיד לך שזה עם המכנסיים הרחבים - או שהוא יצליח או שהוא ימות בניסיון. אף אחד לא הסכים בכלל לקבל את הקונספט שאולי יש הגיון במה שאני מדבר".