אין תמונה
רד הוט צ'ילי פפרז

הרד הוט צ'ילי פפרז שחררו הערב את אלבומם החדש "I'm With You" להאזנה עבור המעריצים באתר הרשמי שלהם. אמנם האלבום אמור לצאת רק בסוף החודש, אבל הפפרז כנראה הבינו שעוד רגע הוא דולף לרשת והצליחו לארגן מסיבות השמעה בערים כמו לונדון, ניו יורק, בוסטון וכמובן לוס אנג'לס.

בכך הצליחו חברי הלהקה להחזיר משהו מהיופי של טקס שחרור האלבומים בתאריך מסוים, שהיה נהוג בעבר, ובכך לגרום למעריצים שלהם להתחבר לעניין "כמו פעם", בתקופה שהיו מביאים מארזים של דיסקים חדשים לחנויות המוזיקה ומוכרים החל מחצות, ממש כמו שמכרו את אלבומם הקלאסי "Blood Sugar Sex Magik" לפני 20 שנה.

משמיעה ראשונה "I'm With You" הוא אלבום נהדר, לא מאכזב, אמנם פחות "רוקי" אבל הfאנק עובד בו בכל הכח והוא מגיע גם למחוזות מוזיקלים חדשים, בהפקה מוזיקלית של ריק רובין, המפיק שעובד עם הפפרז כבר שני עשורים.

השאלה הגדולה: קלינגהופר במקום פרושיאנטה

התעלומה הגדולה סביב האלבום החדש של הפפרז היתה טיבו של הגיטריסט החדש ג'וש קלינגהופר והאופן שבו ישתלב בלהקה המזוהה כל כך עם גיטריסט דומיננטי כמו ג'ון פרושיאנטה, שעזב אותה בפעם השניה. כזכור, הפעם האחרונה שהפפרז עשו אלבום ללא פרושיאנטה היתה ב-1995 באלבום "One Hot Minute" עם הגיטריסט דייב נאברו מג'יינ'ס אדיקשן, והתוצאה היתה אלבום אפל ומכוסח. לעומת זאת, האלבום החדש "I'm With You" הוא ההפך הגמור -  הרבה יותר מלודי, כולל קטעי פסנתר ובאופן עקרוני מושפע מהאגף היותר "ביטלסי" של הרוק העולמי.

בראיונות המקדימים לצאת האלבום סיפרו חברי הלהקה שקלינגהופר שונה מפרושיאנטה בכך שהוא אינו "גיטריסט סוליסט", אלא כזה שמתעסק בטקסטורות של סאונד. בהתאמה, כמעט ואין באלבום החדש סולואים וירטואוזיים אלא הליכה למקומות אחרים. הבס-תופים של פלי וצ'אד סמית ביחד עם קולו המתוק של אנתוני קידיס הם הרד הוט צ'ילי פפרז כבר יותר מ-20 שנה ואחרי מסעות עם גיטריסטים דגולים כמו הלל סלובק, ג'ון פרושיאנטה ודייב נאברו הפעם הגיע תורו של ג'וש קלינגהופר לקחת אותם למסע רענון. פלי תיאר זאת באחד הראיונות כך: "הגבנו לנגינה שלנו וזה גרם לנו להישמע אחרת. אז קצת סטינו מהדרך וזה נהדר. אנחנו עדיין נשמעים הצ'ילי פפרז, אבל שונה לגמרי".

ארבעה עשר השירים החדשים

1. "Monarchy of Roses"
פתיחה מצויינת שמפיגה את החששות. חריקות גיטרה של הגיטריסט החדש ג'וש קלינגהופר שבאות לסמן טריטוריה. הפפרז קראו לשיר במהלך העבודה עליו "דיסקו סבאת'" בגלל הפתיחה המכוסחת שלו והמעבר לפזמון רקיד ודיסקואי. לי הוא הזכיר קצת מ  warped מהאלבום שעשו עם נאברו2. "Factory of Faith"
הבס של פלי מחזיק את השיר. הפזמון רומנטי כמו שאנתוני קידיס יודע לכתוב במסורת "Tell Me Baby". להיט עתידי ובצדק.

3. "Brendan's Death Song"
השיר שקיבל את רוב תשומת הלב בראיונות המקדימים. ברנדון מולן חבר ותיק של הפפרז מהסצנה בLA הוא זה שכתב את הביוגרפיה של הפפרז שיצאה השנה " Red Hot Chili Peppers: An Oral/Visual History" , בראיונות סיפרו הפפרז שביום החזרות הראשון לאלבום הם התבשרו על מותו והשיר צמח באותו הרגע עם המון רגש, ועם השורה: "כמו שאמרתי אתה יודע שכמעט מתתי". הפפרז ידעו כבר הרבה מוות של קרובים אליהם בקריירה והשיר הזה מזכיר שירים כמו "Transcending" שהם כתבו לריבר פניקס וכל השירים שנכתבו על מותו של הגיטריסט הישראלי הלל סלובק.

4. "Ethiopia"
זהו הטראק הרביעי באלבום החדש וכנראה ייצא ממנו כסינגל. הוא קיבל את שמו מטיול שערכו הבסיסט פלי והגיטריסט קלינגהופר לאתיופיה. הסולן אנתוני קידיס סיפר על השיר למגזין איטלקי: "הוא משקף את הרוח החדשה של הלהקה. במקום סמים ואלכוהול - מדיטציה והזרקות של אוזון, לא הרואין, אהבה לילדים ולמשפחה, כבוד ותקווה. המתופף צ'אד סמית' הודיע שהוא שוקל להכריז על השיר כאהוב עליו ביותר באלבום החדש, אולי בגלל הפזמון בקצב 7/8.

5. "Annie Wants a Baby

6. "Look Around
שיר הפגזה, עם fאנק מלודי מדבק, שעומד להיות להיט בטוח.

7. "The Adventures of Rain Dance Maggie
הסינגל הראשון והכה מדובר, עם הקליפ שצולם על גג ב"וניס ביץ'" קליפורניה, בהשפעת הביטלס. לראיון עם במאי הקליפ.

8. "Did I Let You Know" 
עוד יציאה מפתיעה ונהדרת. הפפרז באווירה ים תיכונית. פלמנקו מזרחי וחצוצרה נהדרת של פלי.

9. "Goodbye Hooray
שיר רוק אנרגטי נחמד, צלילה מפתיעה באמצע, בסטייל שמזכיר את האלבום שלהם "One Hot Minute" עם דייב נאברו מג'יינ'ס אדיקשן.

10. "Happiness Loves Company
פתיחת פסנתר דומיננטית. שיר שנשמע כמו שיר סיקסטיז באווירת הקינקס והביטלס. פלי סיפר שהוא וקלינגהופר כתבו כמה שירים באלבום על פסנתר, ורק אחר כך תרגמו אותם לשפת להקת הרוק. "זה מרגיש אחרת", אמר, "כמו משהו יותר נוזלי, תחושה פואטית זו הדרך הטובה ביותר לתאר זאת".

אין תמונה
הבסיסט פלי מנגן בפסנתר בהקלטות. צילום מסך מהטוויטר של Flea

11. "Police Station"  
עוד בלדה, ושוב נוכחות דומיננטית של פסנתר בשיר איטי שעובד על הרגש. אנתוני קידיס כרגיל ישיר ומרגש בשורות כמו: "ראיתי אותך בתחנת המשטרה וזה שובר את ליבי לומר זאת". השיר עוסק בפרטים מתוך ההיסטוריה של המשטרה בלוס אנג'לס, השימוש שלה בכוח, הטיפול שלה במהומות ויחסיה עם תרבות ההיפ הופ.

12. "Even You Brutus?"

השיר הכי מפתיע ומדליק באלבום. אנתוני קידיס אמר שהוא גם זה שנכתב אחרון, בזמן ההקלטות, כאשר פלי הגיע וניגן קטע בפסנתר והלהקה החליטה לעשות ממנו שיר.


Meet Me at the Corner .13
פארט מרגש ונשי באמצע וסיום מפתיע ברוח הביטלס וג'ורג' האריסון

14. Dance, Dance, Dance

האלבום "I'm With You" יימכר בארץ לראשונה במסגרת ההופעה של ג'יינ'ס אדיקשן ב-1 בספטמבר בביתן 1 גני התערוכה תל אביב ושם גם תערך לו מסיבת השמעה לקהל הישראלי, שככל הנראה יגיע כבר מוכן מהבית.