אין תמונה
עוף, גוזל

אין תמונה
אלוקים שבשמיים?

הלילה זה קרה. ליידי גאגא שחררה את אחד הקליפים המרהיבים שנראו בשנים האחרונות בעולם הפופ (כולל אלה שלה), קליפ שמסומן עם הסינגל החדש שלה "G.U.Y", אך הוא משלב בתוכו את מיטב שירי האלבום האחרון שלה "ARTPOP" ולכן מכונה "ARTPOP FILM". גאגא חוזרת כאן למסורת הקליפים הארוכים בהם התמחתה באלבומים קודמים ומנפקת שבע דקות מטריפות, כמו שרק היא יכולה לעשות.

הקליפ הזה עוסק במלחמת מינים, מלחמת דתות, והניסיון לברוא אדם חדש. מככבים בו, בין היתר, הדמויות של אלוהים (בלונדיני וחתיך), מייקל ג'קסון, ישו, גנדי וגאגא עצמה בשלל תחפושות ודמויות. הבחירה בשיר "G.U.Y" היא בגלל שיחסית לשירים אחרים באלבום הוא קיבל ביקורות סבירות עד טובות, המעריצים מרוצים ממנו, וגם התזמון יחסית נוח, בהתחשב בכך שלא היה להיט EDM גדול באמריקה בחודשיים האחרונים.

בתחילת הקליפ גאגא מופיעה כציפור ענקית ופגועה, שחץ נעוץ בגופה. היא מצליחה לקום מתוך בור, ומדדה ב'טח, תוך כדי שגברים בחליפות בורחים ממנה ומענן של שטרות, דולרים שמתעופף מהם ונוחת על הקרקע. ברקע  מתנגן שיר הנושא ARTPOP. המטאפורה כאן ברורה - גאגא מדמה את עצמה לציפור ענקית וחופשיה שנפגעה, נפצעה וכמעט מתה, בזמן שגברים בחליפות פיזרו מסביבה ערימות של דולרים שהרוויחו ממנה. אבל כשהיא צריכה את ההצלה שלהם - הם בורחים.

לבסוף הציפור מצליחה להגיע לטירה מפוארת, שם אוספים אותה ולאחר שהיא קורסת על הרצפה, מתחיל להתנגן השיר ""Venus. רקדניה של גאגא נושאים אותה אל הטירה, ותוך נחשפים שלל רקדנים, בריכה עצומה ותלבושות מרהיבות. הם עוטפים את הציפור-גאגא הענקית בבד פרחוני ומכניסים אותה למים, כדי להתרפא בזרועותיהן של הנימפות. בפזמון מככבות נשים מהסדרה "עקרות בית" שכאילו מנגנות בכלי נגינה - מעין פרודיה על תופעת הליפסינק העולמית.

אין תמונה
בנטורל

אין תמונה
היי, אני שוב כאן!

אחרי הפזמון השיר נחתך והסינגל החדש G.U.Y מתחיל להתנגן. גאגא נראית כאן מדהימה בשיער ארוך, בלונדיני על גבול על הלבן. היא כמו נושאת תפילה אל השמים, משם עונה לה גבר בלונדיני שמגלם את אלוהים. מכאן מתערבבת מלחמת המינים במלחמת דתות, והקליפ נחתך שוב ושוב בין כמה סצנות. באחת גאגא על רקע שיח עם ורדים לבנים, בשניה היא והרקדנים רוקדים בחלל לבן מקושט בורדים, בשלישית המשך של סצנת הבריכה בה הרקדניות עושות פעלולים במים, וברביעית חוזרים לעקרות הבית.

בבית השני אנחנו נחשפים לחלק אחר של הטירה, למין בריכה פנימית ענקית. גאגא, בתפקיד קופידונית, רוקדת עם חץ וקשת מוזהבים לצד רקדנים גברים כשהיא לבושה בשמלה אדומה, ועושה את מה שהיא עושה עם עצמה על מיטה מפוארת. הפרובוקציה האמיתית מגיעה כאן - גאגא פותחת מספר קברים, מבינהם יוצאות הדמויות של מלך הפופ המנוח מייקל ג'קסון, גנדי המנהיג ההודי המפורסם, וישוע המשיח הנוצרי. בהמשך נראה גנדי כאילו שואבים ממנו דם לתוך מבחנה שעליה כתוב "G.U.Y", ככל הנראה כחלק מתהליך לייצר את הגבר האולטימטיבי. אבל כנראה שכאן גאגא ומפיקיה החליטו לעצור, כדי לא להרגיז יותר מדי.

אין תמונה
וגם מייקל

אין תמונה
גנדי (לא ממולדת) וישו (לא קובי פרחי)

בסי פארט של השיר מגיע שיא התשוקה, כשגאגא הספק-לוחמת, ספק-קופידונית, עם החץ והקשת, מגבירה את עוצמת הריקוד ומבצעת תנועות על הרצפה עם רקדנים בחלל כחול. ברגע השיא רקדן שחום עור כמו מבצע בה אקט מיני מאחור. בשניות האחרונות של הקליפ שערי הטירה נפתחים והמון גדול של אותם גברים בחליפות שהופיעו בהתחלה מתפזר החוצה. המלחמה נגמרה. הגברים שוב יוצאים לשלוט בעולם. יוצא משם. ארבע הדקות האחרונות בוידיאו מוקדשות לקרדיטים לצלילי השיר "מניקור".

הקליפ צולם משך שישה ימים בטירת ענק ובלוקיישנים נוספים בקליפורניה, במימון הלייבל של גאגא, "אינטרסקופ". האם הקליפ הזה יחזיר את גאגא לימי השיא שלה בתקופת "Born This Way"? או שמדובר בשירת הברבור, בניסיון האחרון והנואש לתשומת לב מעולם שחלקו איבד בה עניין. כזכור, גאגא ירדה מפסגת הפופ לפני כשנה בעקבות הפציעה ברגלה, ובעקבות ההצלחה הפושרת (יחסית, בסדר גודל של כוכבת כמוה) לאלבום האחרון "ARTPOP" שלה.

אין תמונה
מקדימה

אין תמונה
מאחור

ללא ספק היא נמצאת במצב מורכב. למרות מכירות יפות לאלבום וביקוש להופעות, הסינגל המוביל מהאלבום, "Applause", לא הצליח לכבוש בענק את כל המצעדים. לאחר מכן באו המשברים בתוך הצוות שלה (ה-HAUS), ובחברה שמנהלת אותה, שבעקבותיהם לא יצא קליפ לסינגל "Do What U Want" שרבים ציפו שיציל את המצב. לאחר שפיטרה את מנהלה האישי, גאגא הכריזה על סיבוב הופעות חדש והתמקדה בהכנות למופע, כולל עיצוב במה מחודש שהודלף גם הוא. השבוע היא נתנה הופעה ביזארית במיוחד בפסטיבל SXSW במהלכה הקיאה עליה שוב ושוב אמנית מיצג בריטית, וכעת מגיע הקליפ שהוא עבורה מבחן רציני להמשך.

הקליפ יוצא במסגרת קמפיין חדש לאלבום "ARTPOP" אותו משיקה גאגא לאלבום שראה אור כבר לפני חמישה חודשים. הקמפיין כולל לצד הקליפ גם שיר חדש בשם "Brooklyn Nights", שנחתך מהאלבום ברגע האחרון. אחרי שהודלף בגרסת דמו וזכה לביקורות טובות יותר ממה שקיבלה על שאר שירי האלבום, הוא יוצא כעת באופן סמי-רשמי.

השירים "G.u.y" ו-"Brooklyn Nights" יהנו מעסקת רדיו ענקית שהלייבל מממן לגאגא בענקיות הרדיו של אמריקה, כאילו מדובר בסינגל מוביל מתוך אלבום חדש. גם הטלוויזיה מתגייסת לטובתה - בשישי האחרון התארחה גאגא ב"טודיי שואו", תוכנית הבוקר הניצפת ביותר באמריקה, והתייחסה אל האלבום כאילו הוא רק יומיים בשוק. הראיון התמקד בגאגא האמנית, בשירים ובאלבום שלה.

האם ליידי גאגא תחזור להיו כוכבת הפופ החזקה בעולם כפי שהיתה רק לפני שנתיים-שלוש? נוכל כולנו לבדוק את זה אישית בהופעה שלה בישראל שצפויה ממש בספטמבר הקרוב. להתראות בפארק.

אין תמונה
הבמה החדשה של ליידי גאגא בהופעות: המסלולים בתוך הקהל עשויים זכוכית, והקהל יכול לעבור מתחתם